REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4

Miasto

Powyrywane rośliny, rozjeżdżone rabaty, zniszczona infrastruktura i śmieci, śmieci, śmieci - to wszystko pozostawiają po sobie korzystający popołudniami i w weekendy z boiska Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie. - Niech korzystają, ale niech pozostawią po sobie ład i porządek - mówi zrezygnowana dyrektor "Czwórki". Społeczność szkolna dba i swoje otoczenie, pozyskuje sponsorów, upiększa teren, ale działalność wandali odbiera im chęć do działania.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 4 dysponuje pięknym, dużym terenem. Mieszczą się na nim boiska, bieżnie, place zabaw, ogród sensoryczny. W dodatku szkoła usytuowana jest w centrum miasta, wśród osiedli wielorodzinnych. Nic więc dziwnego, że teren szkoły z jego infrastrukturą stanowi duża atrakcję dla dzieci i młodzieży. To zresztą dla nich cała ta infrastruktura. Ale niestety, nie wszyscy potrafią zrobić z niej właściwy uzytek i uszanować wspólne mienie. Dyrekcja szkoły bezsilnie rozkłada ręce. 

- Nie nadążmy ze sprzątaniem i usuwaniem zniszczeń - mówi Ewa Runo. Podkreśla, że w troskę o szkolną infrastrukturę włączają sie wszyscy - uczniowie, nauczyciele ale też rodzice, którzy nierzadko w dni wolne biorą udział w akcjach jak sadzenie roślin w ogródku, pielenie, sadzenie drzewek.

- Ostatnio posadziliśmy 80 młodych świerków. W nocy wszystkie zostały wyrwane i rozrzucone. Posadziliśmy je ponownie i znów to samo. Ktoś przechodził i celowo powyrywał drzewka - opowiada Ewa Runo.

Powyrywane kwiaty, rozjeżdżone rowerami grządki - to także codzienność, którą pracownicy szkoły zastają niemal każdego ranka. Najgorzej jest po weekendach. 

- Śmieci zalegają całymi stertami: butelki, puszki, kubki, niedopałki papierosów. Od pewnego czasu jest coraz gorzej, nawet szkolny monitoring nie pomaga i nie odstrasza. Kiedyś były patrole straży miejskiej, to zwracały uwagę na gromadzącą się młodzież, ale teraz policja się takimi rzeczami nie zajmuje - mówi dyrektor szkoły.

W efekcie szkolna infrastruktura jest w coraz gorszym stanie. Dyrekcja rozważała zamykanie obiektu na wekendy, ale nie ma na to zgody gminy, bo Orlik ma być ogólnodostępny. Zresztą, dlaczego karać dzieci, które zgodnie z zasadami korzystają z urządzeń, odcinając im do nich dostęp?  

- Wiemy, że przychodzi do nas starsza młodzież, bo Orlik przy Zespole Szkół jest zamykany. I dobrze, niech wszyscy przychodzą i korzystają, bo po to to jest, ale niech nie niszczą i zostawiają po sobie porządek - apeluje Ewa Runo.

Zwraca się z prośbą do rodziców o większy nadzór nad dziećmi, a także do mieszkańców okolicznych bloków, których okna mieszkań "wychodzą" nierzadko na szkolne boisko - aby reagowali! Aby nie bali się zwrócić uwagę, a w razie czego zadzownić po policję. Szkoła ze swej strony także zgłaszała akty wandalizmu do systemu Krajowa Mapa Zagrożeń. Na razie nie przyniosło to oczekiwanego efektu, a pracownicy szkoły ze łazami w oczach patrzą, jak niszczona jest ich i rodziców praca. Szkoda też pieniędzy, które w upiększanie terenu szkoły dyrekcja nierzadko pozyskuje od sponsorów. 

- Dosłownie odechciewa się cokolwiek robić - przyznają pracownicy szkoły. 

Takich problemów rzeczywiście nie zgłasza dyrektor ZS nr 1, gdzie istnieje najstarszy Orlik w mieście, ale ten faktycznie nie jest dostępny 24 godziny na dobę przesz cały tydzień. 

- Orlik jest czynny w godzinach pracy animatora. W tygodniu do 22.00 a w weekendy tylko, gdy są jakieś rozgrywki i korzystają zgłoszone wcześniej grupy - mówi dyrektor Marian Popławski. 

Czy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem, aby uchronić infrastrukturę przed dewastacją, ma być zamknięcie obiektów? 

Czytaj także: Instalacja huty szkła zniszczona przez wandali

Czytaj także: Interwencja. Nie wszyscy się bawią...

Czytaj także: Ledwie oddany do użytku plac zabaw już zdewastowany (AKTUALIZACJA)

Czytaj także: Strefa rekreacji nie przetrwała roku

Fot. Archiwum szkoły

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


wandaleSzkoła podstawowa nr 4 w WyszkowieWyszków

Komentarze

Takie miasto
Częsty widok w Wyszkowie. Od napisów, figurek i nagród czystości i porządku nie przybędzie. Likwidacja straży miejskiej też nie pomogła. Krajowa Mapa Zagrożeń, to porażka. Idea dobra tylko policja zgłoszenia olewa. Lepiej zgłosić wykroczenie, wtedy muszą trochę popracować i statystyki im się psują, a tego nie lubią.
Ulka
Zamknąć teren i pozostawić tylko do dyspozycji szkoły. Niczego ci ludzie nie uszanują. Wszystko zdemolują.
Dziwi mnie,
że pretensje są do władzy, policji itp., a nie do tych, którzy z premedytacją wszystko niszczą. Przecież nasze władze państwowe walczą z pomówieniami na temat Polaków, narodu szlachetnego, wybranego, pomagającego innym. Na pewno zrobili to obcokrajowcy,
Andrzej F. Czerwinski
Powiedzial Swiety Marek gowno chlopu nie zegarek. Widac, ze niektorzy wiesniacy nie dorosli do zycia w miescie.
SP4?
Te tabliczki informujące, że teren ochraniany jest przez firmę to wiszą dla picu i taniej reklamy? Czy kamery to tanie atrapy?
Roman
Dzicy ludzie i zbieranina w tym Wyszkowie. Co za ludzie!!!
Meni
Idioci i tyle wszystko zniszczą. Ciekawe czy w rodzinnym domu taki syf zostawiają. Brak słów. Moim zdanie burmistrz powinien dać monitoring na taki obiekt.
Adam Warpas
Błędem była likwidacja straży miejskiej. Nie tylko w tym aspekcie. A idiotów niszczących te rzeczy zamykałbym bez szemrania na 48 godzin w policyjnym areszcie. „Do wyjaśnienia”…
Katarzyna
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA