Refuler, czyli pogłębiarka służąca do wydobywania piasku i żwiru w celu pogłębienia szlaków wodnych, pojawił się na 29. kilometrze rzeki 9 grudnia. To miejsce, gdzie w czasie wiosennej powodzi tworzył się zator, powodujący spiętrzenie i rozlewanie się wody na okoliczne miejscowości.
- Niespełna rok po powodzi, która dotknęła mieszkańców Drogoszewa, Młynarzy, Ślubowa, Grądów i Rybienka Leśnego, rozpoczęły się pierwsze prace udrożnieniowe w jednym z najbardziej zatorogennych miejsc na rzece Bug. To pierwszy, mały krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i ochrony tych terenów przed kolejnymi zalaniami - mówi Paweł Kraszewski, który wraz z mieszkańcami zalanych miejscowości od kilku miesięcy zabiegali o pogłębienie i udrożnienie rzeki.
Jak podkreśla, to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców, którzy "nie poddali się i wzięli sprawy w swoje ręce".
- Po raz kolejny przekonałem się, że to oddolna inicjatywa mieszkańców ma największą siłę sprawczą. Koalicja Młynarze, Ślubów, Gulczewo, Drogoszewo i Rybienko Leśne. Wasze podpisy pod petycją były kluczowe! Dzięki nim udało się zainicjować ten ważny projekt przy wsparciu władz Powiatu Wyszkowskiego. To dopiero początek, ale pamiętajmy - kropla drąży skałę. Oczywiście tematu nie odpuszczamy i czekamy na kolejne działania urzędników odpowiedzialnych za rzekę na naszym odcinku. Udrożnienie pozostałych miejsc stwarzających ryzyko zatorów pozostaje najważniejszą kwestią. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę sprawę! Ta inicjatywa to dowód na to, jak wielką siłę ma lokalna społeczność, gdy działa razem wspólnie i z determinacją - podkreśla Paweł Kraszewski.
Na zdj. jego autorstwa widać refuler na rzece Bug 9.12.2024 r oraz powódź z lutego 2024 r. i zator na pogłębianym dziś 29 km.
Czytaj także: Pytania o działania w temacie zapobiegania powodzi
Czytaj także: Z(w)espół dla rzeki