REKLAMA

Zaczęło się pogłębianie Bugu

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Poniedziałek, 09 gru 2024 22:52

Na Bugu, w miejscu, gdzie podczas ostatniej powodzi tworzyły się największe zatory lodowe, rozpoczęły się prace udrożnieniowe. - To pierwszy, mały krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i ochrony tych terenów przed kolejnymi zalaniami - mówią mieszkańcy, którzy od kilku miesięcy zabiegali o pogłębienie i udrożnienie rzeki.

Powiat

REKLAMA

Refuler, czyli pogłębiarka służąca do wydobywania piasku i żwiru w celu pogłębienia szlaków wodnych, pojawił się na 29. kilometrze rzeki 9 grudnia. To miejsce, gdzie w czasie wiosennej powodzi tworzył się zator, powodujący spiętrzenie i rozlewanie się wody na okoliczne miejscowości.

- Niespełna rok po powodzi, która dotknęła mieszkańców Drogoszewa, Młynarzy, Ślubowa, Grądów i Rybienka Leśnego, rozpoczęły się pierwsze prace udrożnieniowe w jednym z najbardziej zatorogennych miejsc na rzece Bug. To pierwszy, mały krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i ochrony tych terenów przed kolejnymi zalaniami - mówi Paweł Kraszewski, który wraz z mieszkańcami zalanych miejscowości od kilku miesięcy zabiegali o pogłębienie i udrożnienie rzeki. 

Jak podkreśla, to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców, którzy "nie poddali się i wzięli sprawy w swoje ręce". 

- Po raz kolejny przekonałem się, że to oddolna inicjatywa mieszkańców ma największą siłę sprawczą. Koalicja Młynarze, Ślubów, Gulczewo, Drogoszewo i Rybienko Leśne. Wasze podpisy pod petycją były kluczowe! Dzięki nim udało się zainicjować ten ważny projekt przy wsparciu władz Powiatu Wyszkowskiego. To dopiero początek, ale pamiętajmy - kropla drąży skałę. Oczywiście tematu nie odpuszczamy i czekamy na kolejne działania urzędników odpowiedzialnych za rzekę na naszym odcinku. Udrożnienie pozostałych miejsc stwarzających ryzyko zatorów pozostaje najważniejszą kwestią. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę sprawę! Ta inicjatywa to dowód na to, jak wielką siłę ma lokalna społeczność, gdy działa razem wspólnie i z determinacją - podkreśla Paweł Kraszewski.

Na zdj. jego autorstwa widać refuler na rzece Bug 9.12.2024 r oraz powódź z lutego 2024 r. i zator na pogłębianym dziś 29 km.

Czytaj także: Pytania o działania w temacie zapobiegania powodzi

Czytaj także: Z(w)espół dla rzeki

REKLAMA


Komentarze (3).

REKLAMA

jan kowalski

TO GRUBY SZTOS .DAJE TO FURTKE DO RABUNKOWEJ EKSPLOATACJI RZECZNYCH ZASOBOW PIASKU. DOPROWADZI TO DO EROZJI WGLEBNEJ KORYTA .PRZEZ TO OBNIZENIE LUSTRA WODY.RZEKA PLYNAC NIZEJ ZASSIE OTACZAJACE ZASOBY WOD GRUNTOWYCH CO POGLEBI SUSZE HYDROLOGICZNA.

Iga

Głupota i przepalanie kasy.

~()

Brawo, rzeka powinna być pogłębiona od zalewu do granicy, krzaki wycięte, brzegi umocnione.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA