REKLAMA

REKLAMA

Zmarł żołnierz raniony na granicy. Żegna go rodzinna gmina Rząśnik

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Czwartek, 06 cze 2024 17:26

"Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi" - tymi słowami Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych żegna zmarłego dziś polskiego żołnierza - ofiarę ataku nożownika na granicy polsko-białoruskiej. Był on mieszkańcem gminy Rząśnik. Miał 21 lat.

Powiat

Z przykrością informujemy, że 6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy zmarł ugodzony nożem żołnierz 1 Brygady Pancernej. Pomimo udzielonej pomocy w rejonie bandyckiego ataku na granicy z Białorusią i wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować. Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Dodatkowa pomoc, zarówno psychologiczna jak i organizacyjna, będzie kontynuowana w zależności od woli rodziny - czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zmarły służył w 1 warszawskiej Brygadzie Pancernej. Do ataku na żołnierza doszło nad ranem 28 maja w okolicach Dubicz Cerkiewnych (województwo podlaskie). Żołnierz został raniony nożem prawdopodobnie przez migranta, który z grupą innych osób próbował sforsować stalową zaporę na granicy. Poszkodowany trafił do szpitala w Hajnówce, skąd został przetransportowano do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie zmarł 6 czerwca.

"Z głębokim żalem żegnam naszego żołnierza Mateusza, który pomimo wysiłków lekarzy zmarł po bandyckim ataku podczas obrony polskiej granicy. Jego poświęcenie i oddanie dla Ojczyzny są przykładem najwyższej odwagi. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi. Cześć Jego pamięci!" - napisał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Młody żołnierz, Mateusz, oddał życie w obronie granicy Rzeczpospolitej. Ojczyzna i rodacy nie zapomną o tej ofierze. Jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia" - przekazał Donald Tusk.

Głos zabrali też inni politycy:

"Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół Mateusza, 21-latka z małej wsi w powiecie wyszkowskim, patrioty i żołnierza Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej, wysłanego na granicę prosto po szkoleniu, zranionego, operowanego trzykrotnie i walczącego o życie od tygodnia. Niech dobry Bóg przyjmie jego duszę, ukoi ból rodziny i umocni jego kolegów na służbie!" - napisał lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

"Żegnaj, bohaterze" - czytamy na profilu w mediach społecznościowych Mateusza Morawieckiego.

Sprawca ugodzenia żołnierza nie został zatrzymany. Nie jest też znana jego tożsamość.

Wyszkowscy Patrioci 7 czerwca o godz. 19.00 organizują na pl. Miejskim w Wyszkowie spotkanie poświęcone pamięci 21-letniego Mateusza.

Czytaj także: Oddadzą hołd Mateuszowi i polskiemu mundurowi

Fot. Służba Graniczna

REKLAMA

Tagi.

REKLAMA

Polecane firmy.

Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA