Czarne punkty wodne stoją w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Ostrzegają i studzą zapał - zauważają WOPR-owcy. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego z policją wiemy, które miejsca w subregionie ostrołęckim omijać.
Za każdym z tych punktów stoi ludzka tragedia. To miejsca, gdzie w przeszłości doszło do utonięcia lub innego tragicznego wypadku. Według danych policji w ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło 30 osób. Ponad jedna trzecia tych tragedii wydarzyła się podczas wakacji. Ofiarami najczęściej są dorośli mężczyźni, a do zdarzeń dochodzi przede wszystkim w rzekach oraz innych niestrzeżonych akwenach. Za tragedią stoją często te same przyczyny. Nadmierna pewność siebie, przecenianie własnych umiejętności i lekceważenie zagrożenia.
- Początek wakacji to moment, w którym szczególnie przypominamy o bezpieczeństwie nad wodą. Wspólnie z mazowiecką policją sprawdzamy miejsca najczęściej wybierane przez mieszkańców oraz oznaczamy te, które mogą stwarzać zagrożenie. Program czarnych punktów wodnych prowadzimy od lat i widzimy, że takie działania mają sens. Coraz większa świadomość zagrożeń, edukacja oraz obecność służb przynoszą efekty. Dlatego konsekwentnie inwestujemy zarówno w profilaktykę, jak i wyposażenie ratowników. Bezpieczeństwo Mazowszan jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Lepiej zapobiegać niż ratować
Samorząd województwa mazowieckiego wspiera organizacje zajmujące się ratownictwem wodnym. Od 2016 roku na ten cel przeznaczył łącznie 7,6 mln zł. To środki, które umożliwiają zakup specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych, ale nie tylko. Wsparcie pomaga także w utrzymaniu gotowości bojowej ratowników, organizacji patroli wodnych oraz prowadzeniu profilaktycznych działań, co umożliwia szybszą reakcję służb w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Także w tym roku samorząd przeznaczył znaczące środki na poprawę bezpieczeństwa nad wodą. W ramach działania „Ratownictwo i ochrona ludności” do 15 organizacji
z całego Mazowsza trafi blisko 1,4 mln zł. Wśród planowanych zakupów znalazły się między innymi drony, skutery wodne, silniki zaburtowe, radiotelefony, defibrylatory AED, przyczepy ewakuacyjne oraz inny specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratunkowych.
- Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody, często lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu są najczęstszą przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy, nie warto ryzykować zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Wybierajmy bezpieczne, strzeżone kąpieliska. Przekazaliśmy organizacjom zajmujących się ratownictwem wodnym z subregionu ostrołęckiego wsparcie o łącznej wysokości ponad 76 tys. zł – podsumowuje członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
ABC bezpiecznego wypoczynku nad wodą
Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przebywając nad wodą? Z pewnością na kolor flagi, która wskaże czy woda, nad którą wypoczywamy jest zdatna do kąpieli. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie do wody przy wywieszonej czerwonej fladze, która pojawia się wtedy, gdy temperatura wody jest niższa niż 14 st. C lub jest skażona np. przez sinice. Wywiesza się ją także podczas burz, zagrożenia pogodowego oraz w trakcie trwania akcji ratunkowej. O ochronie przed słońcem pamiętajmy nie tylko nad wodą. Dobry krem z wysokim filtrem, nakrycie głowy, picie wody, przewiewne ubranie
w jasnych kolorach pomogą przetrwać wysokie temperatury. A między godziną 12 a 15 podczas największych upałów najlepiej skryjmy się w cieniu.
Nie wszystko widać z brzegu
Charakterystyczne czarne tablice są już dobrze znanym elementem krajobrazu. Na mapie subregionu ostrołęckiego widnieją 23 takie punkty. Są to:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tubawyszkowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Park sportowy czy park rozrywki? Pomysły na teren…
Czy na Pl Miejskim odbudowana będzie fontanna !?
Monter
12:20, 2026-06-25
Najpierw prezes, potem konkrety?
Weź pan się za robotę, gdzie się pan pojawiasz niszczysz wszystko! Biblioteka źle zarządzana. Urząd zaczyna mieć problemy, spółdzielnia jedna zaraz upadnie a pan kombinuje znowu!
Ania
04:40, 2026-06-25
Nowa dyrektor Przedszkola nr 7
Szczyt nepotyzmu
Eś
23:15, 2026-06-24
Nowa dyrektor Przedszkola nr 7
Gratulacje sołtysie
Nataliniak
21:20, 2026-06-24