REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ściśle tajne rozkłady jazdy

Miasto

Problemem w gminie Wyszków, ale nie tylko tu, jest udostępnienie pasażerom aktualnych rozkładów jazdy prywatnej komunikacji autobusowej. Przewoźnicy - jak twierdzi gmina - ukrywają swoje rozkłady przed konkurencją, ale cierpią na tym mieszkańcy, którzy nierzadko czekają na przystanku na autobus po kilkadziesiąt minut.

REKLAMA

Problem poruszył na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Bogdan Osik, do którego zwróciły się o interwencję osoby dojeżdżające do pracy zmianowej w Warszawie. 

- Czy ma Pan wpływ na aktualny rozkład jazdy prywatnych przewoźników do i z Warszawy? - pytał burmistrza.

- Przygotowaliśmy aktualne rozkłady prywatnych przewoźników w projekcie mobilności. Było to trudne, bo nie chcieli udzielać nam informacji. Więc wynajęliśmy osoby, które siedziały na przystankach i nam takie tabelki z godzinami odjazdów autobusów przygotowały. Zamieściliśmy te rozkłady na tablicach przy przystankach. Ale jak je opublikowaliśmy, natychmiast prywatni przewoźnicy pozmieniali swoje godziny, bo nie chcą ujawniać, w jakich odjeżdżają, gdyż konkurencja podbiera im te godziny, przyjeżdża przed godziną z rozkładu i podbierają pasażerów. Dlatego nie jest w ich interesie podawać publicznie godziny odjazdów - takie informacje udało mi się uzyskać - odpowiedziała Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego. 

Głos zabrał także Grzegorz Nowosielski.

- Dla mnie sytuacja jest zadziwiająca, przecież przedsiębiorcom zależy na tym, żeby jak najwięcej osób zabrać. Nie rozumiem, dlaczego transportowcy uciekają przed ujawnieniem swoich rozkładów. Wydaje mi się, że kursów jest zdecydowanie dużo i nie ma problemu z tym, żeby wychodząc na przystanek, dostać się do autobus. One jeżdżą dosyć często. Ilość kursów jest zresztą ustalona większa, a realizowana mniejsza, ale to się dzieje w sferze poza urzędem - mówił burmistrz. - Na jaką uciążliwość ci mieszkańcy się właściwie skarżyli, czy chodzi o kursy w weekendy, rano, wieczorem? - dopytywał radnego. 

- Niestety, sam tego doświadczyłem, czekałem z kolegą na przystanku 2,5 godziny, bo rozkład rozkładem a transport transportem. Jest problem z transportem w weekendy, zwłaszcza w niedzielę - dodał radny Radosław Biernacki.

Bogdan Osik zauważył, że owszem rozkłady na niektórych przystankach są, ale niestety nieaktualne. Jego zdaniem gmina ma wpływ na przewoźników.

- Kto jest właścicielem przystanków (czterech na terenie miasta)? - pytał burmistrza.

- Gmina Wyszków - odpowiedział Grzegorz Nowosielski.

- Więc zgodnie z ustawą mamy prawo podpisać umowę i pewne rzeczy, obowiązki nałożyć na przewoźników. Prawo nakłada na przewoźników prowadzących regularne przewozy wiele obowiązków. Oni muszą być otwarci na współpracę z samorządami, gdyż to my ustalamy warunki i zasady korzystania z publicznych przystanków. Zgodzi się Pan ze mną? - polemizował Bogdan Osik. 

Burmistrz dopytywał, jaki przepis zobowiązuje nakazuje przekazywanie gminie rozkładów jazdy przez przedsiębiorcę?

- Rozporządzenie ministra transportu z dn. 10.04.2012 roku w sprawie rozkładów jazdy, par. 11 ust 1 - przytoczył radny Osik.

W par. 11 ust. 1 tego aktu prawnego zapisano, że przewoźnik ma obowiązek podać swój rozkład jazdy do publicznej wiadomości. Wskazano przy tym, w jaki sposób należy to zrobić. Tak więc przewoźnik powinien umieścić rozkład jazdy na swojej stronie internetowej (jeśli takową posiada), przekazać go organizatorowi publicznego transportu zbiorowego na danym terenie (aby ów organizator mógł zapewnić prawidłowe administrowanie systemem informacji dla pasażerów), a ponadto także właścicielowi albo zarządzającemu przystankiem komunikacyjnym.

- A jeżeli rozkład jazdy jest nierealizowany, w jaki sposób możemy go wyegzekwować? - dopytywał burmistrz.

- My jesteśmy właścicielem i zarządzającym przystankami - powtórzył Bogdan Osik. 

Naczelnik Edyta Wittich dodała, że gmina nie ma narzędzi do ukarania przewoźników, a zatem wspomniany przepis jest martwy, bo nie pociąga za sobą żadnej odpowiedzialności za jego niesprzestrzeganie. 

- Ale możemy z nimi rozmawiać - odparł radny Osik i zaproponował: zróbmy spotkanie z przewoźnikami, ustalmy zasady współpracy.

- Było szereg spotkań z przedsiębiorcami w różnym gronie. Pan radny wyolbrzymia problem, bo nie wyobrażam sobie, że ktoś, kto pracuje w Warszawie, nie wie, o której autobus odjeżdża. Problem być może jest osób, które incydentalnie jeżdżą do Warszawy, może w weekendy, święta. Możemy doprowadzić do spotkania i Pan radny może w sposób bardziej skuteczny przekona przedsiębiorców, żeby dali nam aktualny rozkład i aktualizowali go za każdym razem, gdy go zmieniają - stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski. 

Poparła go przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, która podała przykład własnych córek.

-  Moje dzieci wracają w niedzielę do Warszawy i co do minuty wychodzą i trafiają - jest autobus, zgodnie z rozkładem na naszej stronie. Także coś tu się rozmija… - stwierdziła.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

mieszkanka
Pan Burmistrz zapytuje Radnego o obowiązujące przepisy?... Tyle lat urząd piastuje i nie ma zielonego pojęcia o przepisach.. Żenujące. Panie Burmistrzu na przystankach, które są gminne powinny być rozkłady jazdy, bez żadnej wątpliwości. Przewoźnik który nie wywiązuje się z umowy może nie uzyskać zgody gminy na zatrzymywanie się na przystankach pod groźbą kary grzywny. Czy to takie skomplikowane?.. Przewoźnicy dobrze to wiedzą. W Warszawie nie na wszystkich przystankach mogą się zatrzymywać ( zgodę zawsze daje gmina). Nawet w tak prostej sprawie nie możecie zrobić porządku. Po co jesteście na tych urzędach. To nie jest pańszczyźniana szkółka. Macie obowiązek pracować na rzecz mieszkańców, po to Was wybraliśmy. Do roboty zatem.. Piórkowska też może się wykazać w tym zakresie, a nie mówić bzdury i wchodzić jak czopek...swojemu mocodawcy...
Elżbieta
Dziękujemy bardzo Panu Radnemu za poruszenie tak ważnego tematu dla osób zamieszkujących w Wyszkowie które dojeżdżają do Warszawy. W XXI wieku jest to niedopuszczalne żeby człowiek parę godzin stał na przystanku i żeby nie było żadnego autobusu. Po co są podane godziny przyjazdów i odjazdów autobusów Jeżeli osoby przewożące ludzi nie stosują się do godzin które są zawarte w rozkładzie.
Bilet
Już w umowie na korzystanie z przystanku powinien być zapis o obowiązku nałożonym na przewoźnika do umieszczenia aktualnego rozkładu jazdy z nazwą przewoźnika. Ale gmina o to nie dba, nawet komunikacja miejska porusza się bez czytelnych rozkładów, albo napisanych byle jak malutkimi literkami. Od kiedy to promocja odpowiada za komunikację, chyba inny wydział powinien zajmować się takimi sprawami np. wydz. Gmina.
Ktos
Ja nie wiem kto pracuje w tej gminie wiem tylko że żeby naliczyć opłatę za przystanki to mają rozkłady i wiedzą ile brać , ale żeby wywiesić rozkłady na przystanku to nie mają , ha ha ha śmiechu warte . Dodam jeszcze że przewoźnik nie może sam rozwiesić rozkładu, musi to zrobić zarządca przystanku
Wyrozumialy
Problem zrobił się przez ,,pandemię,, wcześniej takiego problemu nie było, wielu przewoźników z przyczyn ekonomicznych musiało zawiesić sporo kursów, do których teraz się nie wraca bo i tak nas zaraz wszystkich zamkną znowu
czytelnik
kto spisywał godziny odjazdów autobusów? obserwuję na fb grupę Wyszków - Warszawa Warszawa - Wyszków i pamiętam, że ktoś z UM przez jakiś czas PRZY AKTYWNYM UDZIALE PRZEWOŹNIKÓW obsługujących linię Wyszków - Warszawa i CZŁONKÓW TEJ GRUPY układał ten rozkład. Jaki efekt tych działań? - na tablicach (są trzy - na dworcu, przy Galerii i obok przystanku w Rybienku) pojawiły się rozkłady - ale miejsce "bardzo widoczne" - na dole tablicy, w samym rogu - więc żeby je odczytać trzeba sobie kucnąć. Oczywiście od tamtego czasu nie był aktualizowany, a przecież dużo zmian nastąpiło - dzięki otwarciu obwodnicy Marek bardzo dużo kursów jeździ tamtędy omijając Radzymin, przez pandemię część Przewoźników zlikwidowało kursy, które potem przez małe zainteresowanie pasażerów nie wróciło na linię. Pojawił się głos, że Przewoźnicy pozmieniali godziny odjazdu - widząc opublikowany i aktualizowany na stronie fb rozkład - nie różni się on od tamtego, o którym miał wiedzę UM, więc jest to ewidentne kłamstwo.
Asia
Dojeżdżam do Warszawy do pracy w różnych godzinach i naprawdę brak rozkładu jazdy jest największym uciążeniem. Ciągle śledztwo o której będzie bus.
do Asi
Jak będziesz prowadzić to śledztwo, uważaj żebyś nie uciążyła.... Zaciążyła.. Jednak dobrze, że dojeżdżasz do Warszawy.
Lipa
Biernacki nie kłam! Ty nie masz kolegów!
mieszkaniec
Kto jest właścicielem przystanków (czterech na terenie miasta)? - GMINA WYSZKÓW Naczelnik Edyta Wittich dodała, że gmina nie ma narzędzi do ukarania przewoźników Nikt za nic nie odpowiada - wolna amerykanka W firmie prywatnej Pani Naczelnik po takiej wypowiedzi szukałaby nowej pracy

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org