REKLAMA

REKLAMA

Właścicielu! Pilnuj swojego czworonoga!

Autor: Admin Admin

Na Sygnale | Poniedziałek, 09 maj 2016 08:38

Policja apeluje do właścicieli zwierząt  o ich  właściwy nadzór. W ostatnim tygodniu policjanci otrzymali 2 zgłoszenia o pogryzieniu przez psa. W piątek, przed południem w Rybienku Leśnym, pies, który wybiegł z prywatnej posesji ugryzł kobietę, a dzień później podobna sytuacja miała miejsce w Nowym Brańszczyku.

Na Sygnale

Apel jest skierowany do wszystkich właścicieli czworonogów, aby we właściwy sposób nadzorowali swoje psy.  Często można zaobserwować nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli np. poprzez puszczanie psów bez zabezpieczenia, którzy twierdzą lakonicznie ,,mój to nie gryzie”. W rzeczywistości, nigdy nie będziemy mieli do końca pewności, w jak nieprzewidywalny sposób zachowa się zwierzę. Znane są również przypadki, kiedy to psy zaatakowały nawet swoich właścicieli.  Drugim, często obserwowanym zjawiskiem jest niezamykanie bram posesji, po której biegają psy. Poza oczywistym niebezpieczeństwem pogryzienia osób postronnych, jest jeszcze niebezpieczeństwo w kontekście ruchu drogowego. Kiedy taki pies wybiega gwałtownie z posesji na drogę, przejeżdżający kierowca w wyniku tzw. ,,odruchu bezwarunkowego” może spowodować wypadek. Dlatego należy podejść odpowiedzialne do wspomnianych zagrożeń.

POLICJA PRZYPOMINA:

Utrzymywanie czworonoga wiąże się nie tylko z  przyjemnościami, ale także z obowiązkami i ponoszeniem odpowiedzialności za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować.

Trzymanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest trzymany, nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować cierpienia psa ani uszkodzenia ciała. Musi gwarantować mu niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, przez które pies mógłby wymknąć się poza podwórko.

Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciałyby wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu. Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.

Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami, policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

 

źródło: KPP

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Usługi
Motivation Direct Sp. z o.o.

Czeczota 31 02-607 Warszawa

[email protected]

+48 22 201 24 56

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA