REKLAMA

REKLAMA

Jesienna akcja szczepienia lisów

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Poniedziałek, 11 wrz 2023 00:00

W dniach 9 - 20 września trwać będzie jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Powiat

REKLAMA

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Więcej informacji o przypadkach wścieklizny u zwierząt w województwie mazowieckim na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Pies

600 tysięcy dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie zrzuconych zostanie z samolotów na Lubelszczyźnie. Preparat nie jest groźny dla zwierząt domowych (...) Szczepionka ma intensywny rybi zapach, który zachęca lisy, ale też wolno biegające psy czy koty. Jeśli te domowe zjedzą szczepionkę, nic im nie powinno się stać, jednak nawet jeśli jej dotkną, to pozostawią na niej swój zapach. A wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że lis - wyczuwając go, szczepionki nie podejmie - mówi mówi wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie Paweł Piotrowski. RMF24 2017.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA