REKLAMA

REKLAMA

Innowacyjny, ekologiczny, bezpieczny - taki będzie nowy dworzec w Przetyczy

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Środa, 17 maj 2023 15:00

Jesienią tego roku podróżni będą mogli zacząć korzystać ze zmodernizowanego dworca na stacji w Przetyczy. Jak deklaruje PKP - będzie to przyjazna przestrzeń dla wszystkich podróżnych z nowoczesnymi udogodnieniami i rozwiązaniami.

Powiat

REKLAMA

Prace przy przebudowie dworca w Przetyczy trwają od jesieni. Obecnie prowadzona jest przebudowa sieci uzbrojenia terenu i roboty konstrukcyjne związane z budową nowego dworca. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem funduszy unijnych. Po przebudowie w Przetyczy powstanie typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy. 

Kolorowy IDS w Przetyczy

- W Przetyczy w trakcie budowy jest niewielki dworzec odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną, z charakterystyczną, ośmiometrową wieżą zegarową. Powstaje on w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Całość funkcji dworcowych zaprojektowano pod wiatą i w budynku kubaturowym. Znajdziemy pod nią osłoniętą z trzech stron poczekalnię z siedziskami. Zostaną w niej zamontowane promienniki ciepła, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą będą zlokalizowane również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów, a także elektroniczne tablice wyświetlające przyjazdy i odjazdy pociągów. W budynku podróżni znajdą toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Niewielki dworzec będzie wyróżniał się kolorową elewacją wykonaną z płyt laminowanych - informuje rzecznik PKP.

Budowa nowego dworca obejmuje również jego najbliższe otoczenie. Ułożone zostaną nowe chodniki, wyznaczone miejsca parkingowe oraz uporządkowana zieleń.

Przyjazne, ekologiczne i bezpieczne

Dzięki prowadzonym inwestycjom dworzec Przetycz stanie się przyjazny, ekologiczny i  bezpieczny. Budynki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nich m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a czy dotykowe mapy dworca. Każdy z dworców będzie posiadać również toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podczas inwestycji zostaną wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec zostanie wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynek zostanie wyposażony również w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.

Budowa nowego dworca w Przetyczy to koszt 5,4 mln zł. Inwestycja zakończy się jesienią. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. W Programie Inwestycji Dworcowych w województwie mazowieckim zakończono 12 inwestycji. Obecnie aż na 15 dworcach kolejowych prowadzone są prace budowlane.

Inf. na podst. PKP S.A.

REKLAMA


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Handel
Bio Shop

ul. Chopina 9/5U 07-200 Wyszków

[email protected]

796 990 202

www.bioshop.com.pl

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA