REKLAMA

REKLAMA

Wyszkowski marsz w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Autor: Monika Grzelecka

Miasto | Wtorek, 01 mar 2022 12:47

27 lutego na placu Miejskim zgromadziło się około 100 osób, aby wziąć udział w marszu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, uczestnicy zapalili symboliczne pochodnie.

REKLAMA

Głos zabrał jednej z organizatorów reprezentujący "Wyszkowskich Patriotów". Podczas swojego przemówienia podkreślił niezłomną walkę Żołnierzy Wyklętych, ale również odniósł się do zbioru wartości, który wskazują nieugięci bohaterowie:

- W dzisiejszej Polsce pamięć o Niezłomnych Bohaterach tego kraju wróciła, dla nas ich historia stanowi kodeks wartości, na którym musimy budować przyszłość naszej Ojczyzny... Odczytajmy na nowo Ich dziedzictwo. Pokażmy, że Polska upomina się o Pamięć - Bo póki ona będzie trwać, tak długo Żołnierze Wyklęci będą żywym świadectwem dla kolejnych pokoleń tego kraju - mówił prowadzący.

Następnie głos zabrała przedstawicielka Związku Żołnierzy NSZ Okręg Mazowiecki Izabela Strojek, która podkreśliła, że to m.in. za sprawą ZŻNSZ obchodzimy dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Po przemówieniach utworzono kolumnę marszową, na której czele ulokowano portrety trzech Żołnierzy Wyklętych ziemi wyszkowskiej i pułtuskiej. W panteonie bohaterów tegorocznego marszu wyróżniono: Jana Kmiołka ps. "Wir", Dariusza Kieliszek ps. "Ponury" oraz Stanisława Łaneckiego ps. "Przelotny" - portrety maszerowały w towarzystwie obecnej na marszu grupie rekonstrukcyjnej: 13. Pułku Piechoty - Pułtusk. Tuż za nimi podążał transparent "Wyszkowscy Patrioci", kolejno uczestnicy marszu, a następnie duża grupa kibiców lokalnego klubu MZKS Bug Wyszków/Bugoholicy, którzy byli współorganizatorem inicjatywy. Gościnnie pojawili się także kibice Okęcia WWarszawa "Szwadron15".

Podczas marszu skandowano hasła patriotyczne i katolickie, podkreślano heroizm Żołnierzy Wyklętych oraz przytoczono biografię trzech ww. bohaterów.

Około godziny 20:00 marsz dotarł pod "Pomnik Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego". Obecna grupa rekonstrukcyjna utworzyła wartę honorową, następnie nadszedł czas na chwilę refleksji oraz moment, który na zawsze pozostanie w pamięci jako wzniosły, uczestnicy przyjęli postawę zasadniczą, a organizator odczytał "Apel Pamięci Poległych i Zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych". Tuż po zakończeniu apelu odczytano modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych, złożono kwiaty, a następnie poproszono o minutę ciszy, po której wydobył się utwór "Śpij Kolego - trąbka". Następnie grupa rekonstrukcyjna oddała salwę honorową, a uczestnicy odśpiewali hymn państwowy.

Organizatorzy "Wyszkowscy Patrioci" oraz organizacja "Bugoholicy" podziękowali wszystkim za obecność wyróżniając: Pułtuską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 13. Pułku Piechoty, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz wszystkich obecnych mieszkańców Wyszkowa i okolic. "Armio Wyklęta - Wyszków o was pamięta...". 

Źródło: "Wyszkowscy Patrioci"

Fot: Natalia Dądera

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (6).

REKLAMA

Zosia

Do Anonima -Psycholog lub lekarz o zbliżonej specjalności potrzebny jest komu innemu - osoby uzależnionej od sławy i komplementów.Zdrowia to należny życzyć pracownikom Krusu - będą go jeszcze potrzebowali jak widać. Do zazdrosci - Bala jest wszędzie.Az się boje otworzyć lodówkę

Anonim

,,Zawiść,, nie siej zamętu ja byłem na tym Marszu i Balowej tam nie widziałem. Zalecam wizytę u psychologa bo to się nazywa paranoidalna obsesja na punkcie tej Pani. Życzę zdrowia

zawiść

Balowa a jakże była , jaworowej torby nie przytaszczyła , ale zdjęć sobie narobiła .

inicjatorów było więcej

W 2009 roku opolskie organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Od początku poparcia dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt i podpisał ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku.

Lubiel czeka.

Czy oni idą do Rząśnika i Lubiela, nocą jak ich "bohaterowie". Te dzieciaki nie wiedzą co czynią. Smutne czasy.

zazdrość

a Balowa to była? :)

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA