REKLAMA

REKLAMA

"Potencjał lokalny jest najistotniejszy". W Wyszkowie dyskutowano, jak walczyć z narkomanią

Autor: Monika Grzelecka

Miasto | Środa, 11 wrz 2019 21:39

"Możliwości instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w przeciwdziałaniu zjawisk narkotyków w społecznościach lokalnych" - pod takim hasłem 11 września w ZDZ w Wyszkowie odbyła się konferencja poświęcona problemom narkomanii oraz próbnemu programowi dla woj. mazowieckiego pod hasłem "Nowe narkotyki czyli, nowe zagrożenia dla zdrowia".  

- Sto lat to dość dużo, sto lat temu kiedy tworzyło się Państwo Polskie powołano do życia kilka instytucji Państwowych w tym Inspekcje Sanitarną Jeszcze sto lat temu Inspekcja Sanitarna mierzyła się z zupełnie innymi problemami dotyczącymi zagrożeń zdrowia niż narkotyki, przecież pierwsze statystyki milicyjne dotyczące narkomanii w Polsce pojawiły się w 1968 roku po fali studenckich demonstracji w kraju i Europie. Mamy postęp techniki i technologii, co generalnie jest pozytywnym zjawiskiem niestety ten postęp dotyczy również doskonalenia metod powstawania nowych zagrożeń dla zdrowia. Dlatego dziś uczestniczymy w pilotażowym programie dla województwa mazowieckiego — „Nowe narkotyki, czyli nowe zagrożenia dla zdrowia” - wprowadziła zebranych w temat konferencji Beata Kiliańczyk-Szawłowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie.

Konferencję zainaugurował starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem

- Co roku w Europie przedawkowanie różnego rodzaju używek prowadzi do śmierci od 7 do 8 tysięcy osób. Jak nigdy wcześniej tracimy jakąkolwiek kontrolę nad rynkiem narkotykowym - zauważył starosta Jerzy Żukowski. - Oprócz typowych narkotyków mamy do czynienia z setkami nowych związków psychoaktywnych sprzedawanych w internecie jako odżywki, odczynniki chemiczne czy suplementy diety. Gdy jedna nowa substancja zostaje zdelegalizowana, w jej miejsce pojawia się inna, na ogół jeszcze bardziej szkodliwa. W mojej ocenie osoby dorosłe, ale przede wszystkim dzieci i młodzież mają prawo do informacji, umiejętności i świadczeń, które pomogą im obronić się przed szkodami, jakie niosą ze sobą narkotyki. Ne mam żadnych wątpliwości, że powinny zostać zwiększone nakłady na edukację, potrzeby społeczności lokalnych i programy wsparcia rodziców tak, aby móc lepiej chronić nasze społeczeństwo przed narkotykami. Wszyscy powinniśmy mieć większą świadomość, rozmawiać z młodzieżą, prowadzić warsztaty czy też organizować właśnie tego typu konferencję. Wspólna praca instytucji publicznych i organizacji pozarządowych powinna być jeszcze pełniejsza i doskonalsza.

Głos zabrał Tomasz Białas, dyrektor departamentu nadzoru nad środkami zastępczymi z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

- Nasza konferencja ma bardzo ważny aspekt - podkreślał. - Ona mówi o społeczności lokalnej. Patrzymy, co możemy zrobić, mając zaplecze takie jakie mamy. A mamy Ośrodek "Monar", mamy instytucję czyli Powiatowy Inspektorat Sanitarny, mamy Komendę Powiatową Policji. Ja się zajmuję głównie narkotykami nowej generacji tzw. dopalaczami. Jest to zjawisko, które mamy w Polsce już od około 10 lat. Zjawisko to do końca nie jest rozwiązane, ponieważ żeby je rozwiązać, to tak naprawdę potrzeba współpracy wielu sił. Osoby, które zarabiają bardzo duże pieniądze na sprzedaży tych środków, doskonale wiedzą, kto ma jakie kompetencje, gdzie są luki i wtedy w nie wchodzą. Dlatego odnowiliśmy porozumienie różnych służb, które mogą współpracować m.in. Inspekcja Sanitarna, Policja nie wymieniam wszystkich, ale jest tych służb sześć, po to, żeby razem ten temat próbować rozwiązać. Walka jest nierówna. Jak tę walkę wyrównać? Można trochę wiedzy dać, poszerzyć, można się zorganizować lokalnie, można zobaczyć, jaki mamy potencjał, ocenić czy jest on wystarczający i zmieniać ten potencjał, dostosowywać do naszych warunków - mówił.

Wykład o możliwościach włączenia instytucji lokalnych w ramach gminnych programów przeciwdziałania narkomani wygłosiła Beata Kiliańczyk - Szawłowska.

- Narkomania to stałe lub okresowe używanie w celach innych niż medyczne środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, w wyniku czego może powstać lub powstało uzależnienie od nich. Czyli jest to już moment, kiedy mamy już do czynienia z zagrożeniem zdrowia może nawet życia. O tym, jak ważny jest problem zatruć środkami odurzającymi może świadczyć fakt, że w powiecie wyszkowskim w tym roku odnotowaliśmy już siedem takich przypadków i problem ten dotyczy ludzi młodych - do 30 roku życia, a nawet osób niepełnoletnich - mówiła.

Zaprezentowała również metody profilaktyczne przeciwdziałania narkomanii.

- Przeciwdziałanie narkomanii to szeroko pojęta profilaktyka - to zapobieganie, a w szczególności - działalność wychowawcza, edukacyjna, informacyjna i profilaktyczna, leczenie, rehabilitacja i reintegracja osób uzależnionych, ograniczenie szkód zdrowotnych i społecznych, nadzór nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii, zwalczanie niedozwolonego obrotu, wytwarzania, przetwarzania, przerobu i posiadania substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii, nadzór nad uprawami roślin zawierających substancje, których używanie może prowadzić do narkomanii. 

Przedstawiła również przykłady współpracy w ramach gminnych programów przeciwdziałania narkomanii na terenie powiatu wyszkowskiego.

- Na terenie gminy Wyszków w Bibliotece Miejskiej działała Gminny Punkt Promocji Zdrowia i Profilaktyki, który dzięki porozumieniu z wójtami sąsiadujących samorządów konsultuje mieszkańców wszystkich gmin. Można skorzystać z pomocy psychologa, terapeuty uzależnień, pedagoga, prawnika. Organizowane przez gminę Wyszków - Wyszkowskie Dni Profilaktyki – coroczne wydarzenie, w trakcie którego organizowane są szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników świetlic, trenerów sportowych, policjantów, strażników miejskich z zakresu profilaktyki uzależnień. Szkolenia są prowadzone przez specjalistów terapii uzależnień. Na terenie każdej z gmin działają świetlice wiejskie, w których dzieci i młodzież mogą aktywnie spędzić czas, na ich terenie. Takie świetlice socjoterapeutyczne to: ”Słoneczna”, „Przystań”, świetlice wiejskie - działające w każdej gminie powiatu wyszkowskiego. Przez placówki oświatowe realizowane jest szereg programów profilaktycznych, rekomendowanych przez PARPA, ORE, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii realizowane w ramach współpracy z gminami. Kilka spośród nich to - „Fantastyczna Możliwości”, „Magiczne Kryształy”, „Cukierki”, „Unplugged”, „Przyjaciele Zippiego”, „Jestem sobą „ i wiele innych. Przykładem współpracy z placówkami kulturalnymi na terenie gminy Wyszków działa Profilaktyczny Teatr „Farsa” to działania prowadzone przez młodzież skierowane do grup rówieśniczych przedstawienie przygotowywane poruszają problemy uzależnień, depresji i innych problemów młodych ludzi.

Dyrektor Sanepicu przedstawiła także kampanie realizowane przez KPP Wyszków. Następnie zaprezentowała nowoczesny program z profilaktyki uzależnień „ARS” - czyli jak dbać o miłość?

- To nowoczesna edukacja dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień. Program realizowany przez Inspekcję Sanitarną skierowany jest do uczniów szkół średnich. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne takich jak miłość rodzina bezpieczeństwo i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. 

Perspektywy optymalnego wykorzystania potencjału organizacji pozarządowych w zwalczaniu problemu narkotyków omówiła Jagoda Władoń ze Stowarzyszenia „Monar”, szefowa Ośrodka w Wyszkowie.

- Scena narkotykowa się zmienia, w związku z tym zmienia się też osoba, która potrzebuje pomocy. "Monar" powstał ponad 40 lat temu z potrzeby serca, jako absolutnie oddolna inicjatywa Marka Kotańskiego. Wtedy ludzie tacy jak Marek Kotański, młody psycholog w małym miasteczku - w Garwolinie, również pani Andrzejewska ordynator szpitala psychiatrycznego, oni znaleźli w sobie siłę, żeby się przeciwstawić. W Rosji istnieją ośrodki, które są oparte na wzorcu naszego "Monaru", na wzorcu społeczności terapeutycznej i nawet poproszono możliwość używania nazwy "Monar". To jest bardzo istotne tym bardziej, że my mamy powody, żeby doceniać inicjatywę lokalną, mieć odwagę przesuwać granicę niemożliwego, ten potencjał lokalny jest najistotniejszy, a jeszcze jak się trafi do takiego miasta jak Wyszków, to wszystko jest możliwe. Współczesny "Monar" to jest w tej chwili 150 placówek terapeutycznych i pomocowych. Narkotyki nie są zagrożeniem same w sobie, bo substancje psychoaktywne istniały, istnieją i istnieć będą. Bardzo istotne jest to, żeby zauważyć, kto podlega nałogowi, dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią radzić sobie bez narkotyków, narkotyk jest często "lekiem" na bóle egzystencji, uśmierzaczem bólu życia i strachu przed życiem. Nasze działania zaczynają się bezpośrednio na ulicy, czyli docieramy do osób, które potrzebują pomocy, tych sposobów, żeby trafić do leczenia jest kilka, jedna droga to właśnie działania środowiskowe, wychodzenie do osób potrzebujących pomocy, druga droga to poradnie i ambulatoria. Jedna część poradni zajmuję się głównie profilaktyką i konsultacją, ich zakres działań jest głębszy niż zakres działań poradni leczenia terapii i terapii uzależnień, ponieważ te poradnie, o których mówię i których jest w tej chwili 21, to są już poradnie, które są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia i one zajmują się profesjonalnym leczeniem osób uzależnionych, czyli krótko mówiąc różnymi formami terapii, przede wszystkim dobrą diagnostyką, bo od tego zaczynamy. Wielu ludzi uzależnionych nie identyfikuje się z tym, że jest uzależnionymi, nie identyfikuje się z byciem narkomanem. Ci, którzy znają nasz ośrodek, widzą w nim ludzi niezwykłych, ludzi z ogromnym potencjałem, ludzi, którym przydarzyło się z różnych przyczyn uzależnienie i którzy walczą z tym, żeby odzyskać poczucie społeczeństwa i odzyskać swoje życie na nowo - mówiła.

Głos zabrał również wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski.

- Żyjemy w czasach jak się okazuje wielu zagrożeń, można dodać jeszcze – pełnych dobrobytu i zagrożeń. Okazuje się, że im lepiej nam się, żyje tym więcej niebezpieczeństw czyha na nas. Wydaje się, że pewne rzeczy umykają... Ja widziałbym to w taki sposób – niezrozumiałe jest dla mnie, nigdy tego nie zaakceptuję, że substancje chorobotwórcze, rakotwórcze są dopuszczone do produkcji żywności. My mamy wiele dopuszczonych takich substancji, które jemy z pokarmem. Pytam dlaczego? Jeżeli chcemy walczyć z dopalaczami, to przecież powinniśmy stanąć na głowie, żeby przede wszystkim nie było tych dopalaczy nie tylko w naszym kraju, ale jesteśmy państwem członkowskim Unii, bo jeżeli u nas ich nie będzie to przywiozą je z państw sąsiednich, a zatem tu jest cały problem, żeby nazwać rzeczy po imieniu, a nie starać się udawać, że „no jest coś takiego, my spróbujemy to leczyć, albo będziemy starali się tłumaczyć społeczeństwu –  słuchajcie to jest niedobre, tego nie róbcie...”. W tym dobrobycie zatraciły się rodziny. My, pędząc za karierą, za dobrobytem, zapominamy, co tak naprawdę jest najwartościowsze, co jest najważniejsze, co robi się z nami jako rodzinami i znowu te metody wsparcia oczywiście są różne. Jeżeli sami nie zastanawiamy się codziennie, co się dzieje z nami, jak spędzamy dzień, co się dzieje z naszymi bliskimi, to dajemy się ponieść tej rzece życia codziennego, gdzieś tam pędzimy, często nawet niektórym udaje się wejść na szczyt, ale okazuje się "co ja tu robię, nie o to mi chodziło", bo mój osobisty sukces jest tak naprawdę porażką moich bliskich, moich przyjaciół, moich znajomych, więc warto z tej perspektywy na to spojrzeć. Naprawdę chylę czoła tym, którzy w tym współczesnym świecie potrafią dać siebie tym potrzebującym – mówił wójt.

Krótko na temat działań profilaktycznych gminy Wyszków mówiła także zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.

- Myślę, że ten program „WIP”, wszystko to co robimy w ramach profilaktyki rówieśniczej, ale uważamy, że jest to bardzo ważne, nawet jeśli dziś, tu, teraz, nie wiemy, nie potrafimy powiedzieć, na ile to przynosi nam korzyści, to z pewnością za jakiś czas to zobaczymy. Bardzo dziękuję za współpracę wszystkim tym którzy właśnie, w tym programie z nami współpracują, ponieważ sami nie wiele byśmy zdziałali. Chętnie będziemy się dzielić tymi doświadczeniami, też sami się uczyliśmy wielu rzeczy, uczymy się też od młodzieży. Ja naprawdę wierzę, że ludzie młodzi ludzie są mądrzy i wiele mogą nam dorosłym dać. Dla nas profilaktyka jest ważna - mówiła.

Podczas spotkania wyświetlono także film pt."Wyrwana z nałogu" przygotowany przez młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie pod okiem pedagogów. Film wygrał w tym roku na poziomie województwa mazowieckiego konkurs pt. "Szkoła wolna od używek". W konferencji udział wzięli uczniowie, nauczyciele, władze gmin i powiatu oraz przedstawiciele policji i wojska.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA