REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Prom z Brańszczyka nie wypłynie

Powiat

- Nie jest możliwe uruchomienie przeprawy promowej w sytuacji, kiedy zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i turystów - mówi Urząd Gminy w Brańszczyku. Jak informuje, szuka innego rozwiązania. Rozważa budowę kładki pieszo-rowerowej.

REKLAMA

Przywrócenie komunikacji przez Bug w Brańszczyku jest priorytetem dla wójta i Urzędu Gminy - zapewnia gmina. Jednocześnie potwierdza, że w tym sezonie, podobnie jak przed rokiem, prom nie będzie kursował na Bugu między Brańszczykiem a Kamieńczykiem. 

W odpowiedzi na nasze pytania, pełnomocniczka wójta ds. komunikacji społecznej Małgorzata Wywrot poinformowała:

"Zależy nam na podniesieniu znaczenia walorów turystycznych naszego regionu, w tym odtworzenie traktu komunikacyjnego, zwanego Gościńcem Warszawskim. Modernizacja przeprawy promowej przez Bug jest jednym z priorytetów Wójta Przybylskiego. Niedługo przed rozpoczęciem sezonu w 2019 roku, Urząd Gminy przeprowadził oględziny promu, które wskazały na jego znaczne zużycie, a co za tym idzie konieczność przeprowadzenia remontu, bez którego prom nie przeszedłby badań technicznych. Na dwukrotnie ogłoszony przetarg na remont nie odpowiedział ani jeden podmiot. Pod koniec wakacji do Urzędu, w trybie poza przetargowym, zgłosiła się firma specjalizująca się w remontach tego typu konstrukcji, która po dodatkowej ekspertyzie wskazała na konieczność całkowitej wymiany promu, budowy odpowiednich przyczółków dla cumowania promu oraz znaczącego pogłębienia rzeki, ponieważ ta w wyniku zmian klimatycznych obniżyła swój stan, uniemożliwiając otwarcie przeprawy w dotychczasowym kształcie.

Łączne koszty przywrócenia połączenia (zakup promu, pogłębienie rzeki) zostały oszacowane na 2 mln zł. Dodatkowym problemem okazało się znalezienie pracownika chętnego do obsługi promu po rezygnacji osoby, która się tym zajmowała przez ostatnie lata. Jeszcze przed ostateczną diagnozą stanu technicznego Urząd dwukrotnie ogłosił nabór na to stanowisko. Na to ogłoszenie także nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.  

W takiej sytuacji Urząd rozpoczął poszukiwania innego rozwiązania i postanowił iść w ślady miasta, dla którego przeprawa przez rzekę jest jedną z głównych atrakcji turystycznych, czyli Przemyśla. Opracowano tam projekt kładki pieszo-rowerowej, której koszt oszacowano na 1 mln 850 tys. zł. Miasto przeznaczyło na nią z miejskiej kasy zaledwie 92 tys. zł, większość kwoty uzyskując z dofinansowania unijnego (1,6 mln zł) oraz budżetu państwa (0,2 mln zł). Podobny model zamierzają także przyjąć władze gminy Brańszczyk. 

Wójt zaprosił do tego projektu sołtysa sołectwa Kamieńczyk oraz burmistrza Gminy Wyszków, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie pomocą w realizacji tej inwestycji. Uruchomiony został także proces konsultacji z administrującym rzeką - Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, ponieważ omawiana inwestycja znajduje się w chronionym obszarze Natura 2000. 

Sprawą tą zajmujemy się już od roku, a jak widać jej rozwiązanie w sposób zapewniający bezpieczne, bezobsługowe i wygodne korzystanie przez turystów i mieszkańców jest dla Urzędy  priorytetowe choć wymaga czasu".

Pomysł budowy kładki jest interesujący, ale mało realny. 

- Mówimy nie tylko o budowie samej kładki, czy wręcz konstrukcji mostowej, bo na rzece jaką jest Bug nikt nie wyrazi zgody na kładkę. Ale istnieje przecież konieczność budowy dróg dojazdowych (po stronie gminy Brańszczyk), najazdów, nasypów. To duży koszt, a uzgodnienia mogą trwać minimum trzy lata. Gdy Pan wójt przedstawił mi tę koncepcję, wyraziłem zainteresowanie, ale w obecnej sytuacji ze względu na koszty uważam, że ten projekt nie będzie szybko zrealizowany. Nawet milion złotych w obecnej sytuacji budżetowej może być trudny do znalezienia, a nie widzę programów zewnętrznych, z których mógłby zostać zrealizowany - komentuje burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

Przyznaje, pomysł fajny, ale dla gminy Wyszków priorytetem będzie modernizacja mostu na Liwcu w Kamieńczyku, który jest stary i zdegradowany. To w najbliższej perspektywie pilniejsza inwestycja dla samorządu Wyszkowa. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org