REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszkowskie czytanie narodowe

Kultura

Po raz ósmy Polska czytała masowo 7 września w cyklicznej akcji "Narodowe Czytanie". W Wyszkowie w świat polskich nowel wprowadzili słuchaczy uczniowie Autorskiej Szkoły Artystycznej "Tomitofa".

Galeria zdjęć


REKLAMA

"Narodowe Czytanie" w Wyszkowie zainicjowano na placu Miejskim. W tym roku, w związku z 8. rocznicą akcji, para prezydencka zaproponowała lekturę ośmiu polskich nowel. Do wyboru były: 

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski  

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Wyszkowie wysłuchaliśmy "Katarynki" i "Orki", które z podziałem na role przeczytali członkowie grupy teatralnej ASA "Tomitofa": Małgorzata Jakacka. Zuzanna Deluga i Kajetan Karłowicz wraz z opiekunem Piotrem Kamińskim. Każdy z uczestników akcji mógł uzyskać specjalną pieczęć przekazaną przez Kancelarię Prezydenta. Po wysłuchaniu pięknej polskiej literatury wyszkowianie mogli dalej delektować się piękną muzyką. Z koncertem wystąpiła bowiem Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Narodowe czytanieWyszkówASA TomitofaMłodzieżowa Orkiestra Dęta OSPprezydent Andrzej Dudakancelaria prezydencka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org