REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wyszkowski dzień mediacji

Miasto

Po raz pierwszy w Wyszkowie zorganizowano "Wyszkowski dzień mediacji". Konferencja miała na celu propagowanie w społeczności lokalnej idei mediacji jako polubownej metody rozwiązywania sporów.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wykład inauguracyjny pt. "Praktyczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki, panorama mediacji w Polsce" wygłosił Maciej Tański - jeden z pierwszych mediatorów i promotorów mediacji w Polsce.

- Różnice między ludźmi w poglądach, w zdaniu, dzielą się na wartości ich interesu i także względem różnic w postrzeganiu tej samej rzeczy, patrząc na nią z różnego punktu widzenia. Jeżeli są co najmniej dwie osoby, które uważają, że dzielą je różne cele, podejmują działania, żeby te swoje cele zrealizować. Jeśli wtedy zaprosimy do rozmowy trzecią osobę, to mamy mediację. Jest to bezstronna osoba, która pomaga dwóm innym osobom dojść do porozumienia, nie decyduje, zaproponuje zawsze rozwiązanie i zachowuje wszystko dla siebie, dla tych osób, których dotyczy temat, nie wyjawia niczego na zewnątrz. Jak są dwie strony, są to negocjacje, natomiast jak jest już trzecia strona, która pomaga, nie decyduje jak sędzia czy arbiter to, mamy mediacje. Do nich można przystąpić tylko dobrowolnie. Mamy kilka rodzajów mediacji m.in. mediacje rodzinne, mediacje karne, mediacje nieletnich, mediacja gospodarcza, mediacje pracownicze, mediacje w sporach zbiorowych, mediacja rówieśnicza, mediacja łowiecka, mediacja w telekomunikacji, mediacje finansowe, mediacja z dostawcami energii, mediacja konsumencka, mediacja administracyjna, ostatnia mediacja istnieje dopiero od 1,5 roku. Rodzajów mediacji jest bardzo dużo, ale najważniejsze w sporach jest uznanie i szacunek do drugiej osoby. Nawet jeśli się z nią kłócimy, każdy ma prawo mieć odmienne zdanie od naszego, ma prawo mieć inne potrzeby, ale próbujemy się porozumieć. Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszym wykładom, będziecie mieli więcej dróg do porozumiewania się, dogadywania się niż do tej pory - mówił.

Głos zabrała Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

- Rzeczywiście żyjemy w takim czasie, gdzie mediacje wydają się nieodzowne. Mamy mediacje w oświacie, mediacje w rodzinne i mediacje karne. Musimy żyć w tej przestrzeni bardzo trudnej, w której nieodzowna jest komunikacja, komunikacja emocjonalna, społeczna, w duchu porozumienia. Bez tego porozumienia, bez tego mądrego uczenia się, jak wyjść z sytuacji trudnych, wydaje się nierozwiązywalnych - to jest teraz wielka norma. Tę dzisiejszą konferencje możemy zadedykować całemu społeczeństwu, bo w tej chwili czasy są bardzo trudne, ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, coraz trudniej rozmawiać w rodzinie, coraz trudniej nawiązywać te relacje pomiędzy rodzicami, a dziećmi, coraz trudniej nawiązywać relacje w szkole. Mam nadzieję, że wyniesiecie z tej konferencji jak najwięcej, że wzbogacicie się o nowe doświadczenia - mówiła.

Głos zabrał również starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski.

- Dzisiejsza konferencja to bardzo ciekawa inicjatywa. Wszyscy wiemy, że całe nasze życie to praktycznie mediacja i w życiu prywatnym i zawodowym, jak i życiu szkolnym. Najważniejsze jest to, żeby dojść do pewnego kompromisu. Oczywiście czasami jest bardzo trudno, ale to właśnie dzięki mediacji można ten kompromis wypracować. Najlepszym mediatorem jest ten, który ma coś do powiedzenia. W mediacjach zawsze jest tak, że jest strona pokrzywdzona i strona ta która nie daje za wygraną, uważa, że do tego kompromisu doszło i właśnie ta rozmowa ma doprowadzić do tego, aby obie strony czuły się zwycięzcami - mówił.

Podczas konferencji przedstawiono trzy panele mediacyjne: mediacje oświatowe, mediacje rodzinne i mediacje karne. Do każdego panelu przygotowane były trzy prezentacje. Wykład pt. "Mediacje szkolne - uwarunkowania i realne korzyści" wygłosiła Anita Sklepkowska, która zaprezentowała obszary mediacyjne w szkole, realne korzyści wynikające z wprowadzenia mediacji w szkole, omówiła również warunki skutecznego wprowadzenia mediacji w placówce szkolnej jak również pozaprawne aspekty mediacji w sprawach karnych.

Temat "Przygotowania środowiska szkolnego do realizacji programów sprawiedliwości naprawczej w teorii i praktyce" omówił Maciej Ciechomski. Wykład "Kształtowanie umiejętności społeczno - emocjonalnych i komunikacji w duchu porozumienia bez przemocy" wygłosiła Anita Sklepkowska w zastępstwie Beaty Patrzykąt - Owczarek. Korzyści psychologiczne i społeczne oraz skutki prawne mediacji rodzinnych omówił Bernard Książak. Zalety mediacji rodzinnych i zalety mediacji karnej zaprezentowała Katarzyna Pawelec. Wykład pt. "Rola profesjonalnych pełnomocników w mediacjach rodzinnych" wygłosiła adwokat Eliza Kuna. Przebieg postępowania mediacyjnego w sprawach karnych wygłosił adwokat Andrzej Bednarczyk. Wykład pt. "Nowe perspektywy prawne dla mediacji" wygłosił Michał Gruchacz.

Konferencję otworzyły Aneta Pękul - dyrektor CKU w Wyszkowie oraz Elżbieta Michalik - dyrektor ZS nr 3 w Wyszkowie, a spotkanie poprowadziła Luiza Truchel. Udział w konferencji wzięli samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, dyrektorzy szkół i przedstawiciele wyszkowskich jednostek organizacyjnych. Organizatorami byli: CKU w Wyszkowie, ZS nr 3 w Wyszkowie, Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu oraz Kancelaria Radcy Prawnego Michała Gruchacza.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówdzień mediacjiCKUZS nr 3 w WyszkowieWCRDMichał GruchaczmediacjeWyszkowski dzień mediacji

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA