REKLAMA

REKLAMA

"Miłować język, to nie kalać go błędami"

Autor: Monika Grzelecka

Nauka | Niedziela, 14 kwi 2024 21:00

"Kochać ojczyznę to miłować język, miłować język, to nie kalać go błędami" - pod takim hasłem od 2001 roku odbywa się w Szkole Podstawowej nr 4 w Wyszkowie konkurs ortograficzny "Wyszkowskie Dyktando". 11 kwietnia 44 uczniów szkół podstawowych i średnich zmagało się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji podczas etapu wojewódzkiego XXII edycji  wydarzenia. 

REKLAMA

Celem konkursu jest krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, podnoszenie sprawności ortograficznej uczniów, wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii. Uczestników konkursu powitał wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Konrad Chrzczonowski:

- Wszystkim życzymy osiągnięcia jak najlepszych wyników i satysfakcji z podjętej rywalizacji - mówił.

Z tajnikami ortografii zmierzyło się 29 uczniów z klas VII i VIII gminnych szkół podstawowych z Powiatów wyszkowskiego i węgrowskiego, a także i 15 uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Z SP nr 5 w Wyszkowie, SP nr 1, SP nr 2 Wyszkowie, SP z Brańszczyka, Poręby,  Zabrodzia, Dębinek,  Adelina, Rząśnika, Porządzia, Starego Lubiela, Komorowa, Długosiodła, Starego Bosewa, Somianki, Ulasku, Woli Mystkowskiej i Jackowa Górnego. Wśród uczestników dyktanda dla szkół ponadpodstawowych byli uczniowie ILO z Węgowa oraz ZSP z Łochowa, ZS nr 1 w Wyszkowie, ZS nr 3 w Wyszkowie, LO im. Polskich Spadochroniarzy i ILO w Wyszkowie. Autorką finałowych testów dyktand była dr Beata Żywicka z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach.

Organizatorkami dyktanda w Wyszkowie od lat są polonistki SP nr 4: Elżbieta Dobrzyńska i Ineza Pieniążek, które odczytały uczniom treść dyktand. Podsumowanie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu. Patronat nad konkursem objęli: burmistrz Wyszkowa i starosta Powiatu Wyszkowskiego, a od 2012 roku Mazowiecki Kurator Oświaty, którzy także byli fundatorami nagród.

Laureaci ortograficznej rywalizacji:

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce: Lena Nasiadko ze Szkoły Podstawowej w Długosiodle

II miejsce: Lena Fijał ze Szkoły Podstawowej w Porządziu

III miejsce: Barbara Warowna ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu oraz Maria Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie.

Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Kosiorowska ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubielu, Bartosz Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu, Sandra Zaręba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie i Gabriela Świętoń ze Szkoły Podstawowej w Adelinie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce: Maria Łakoma z I LO w Węgrowie

II miejsce: Bartosz Wyszyński z I LO w Wyszkowie

III miejsce: Kacper Dziubiel z ZS nr 3 w Wyszkowie.

Wyróżnienia otrzymali: Weronika Piórkowska z ZS nr 1 w Wyszkowie, Julia Wawrynow z  ZSP w Węgrowie, Mateusz Gosik z ZSP w Łochowie.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (2).

REKLAMA

Przejazdowa

Dzieci boją się tego nabuzowanego towarzystwa siłowników. O to Mrozowi chodziło? Rachunki za prąd płaci szkoła, a ile ma wpływów z tych treningów?

Ciekawe

Nikt z "podobno" najlepszej szkoły z Rybienka Leśnego? No tak, przecież tu tylko siła...

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA