REKLAMA

REKLAMA

Czas Tupaca i Łukasza Skibińskiego

Autor: Elwira Czechowska

Kultura | Wtorek, 15 sie 2023 19:30

5 września będzie miała miejsce premiera książki o życiu i twórczości Tupaca Shakura. Jej autorem jest mieszkaniec powiatu wyszkowskiego Łukasz Skibiński.

Kultura

REKLAMA

Tupac Amaru Shakur, jedna z najważniejszych postaci sceny hip-hopowej lat 90. Wychowany przez byłą członkinię Czarnych Panter, wizjoner, mówca i aktywista społeczny walczący z segregacją rasową. Poeta, który stał się raperem. Wielokrotnie stawiany przed sądem i skazywany. Jego niespodziewana, tajemnicza śmierć była pokłosiem słynnego hip-hopowego konfliktu między Wschodem a Zachodem. 

Dzięki swojemu autentyzmowi zdobył serca ludzi na całym świecie do tego stopnia, że był dla nich jak Chrystus, który rozumie ich ból i przynosi dobrą nowinę. Wyrażał całym sobą ich emocje, które nie zawsze są piękne, ale bywają gwałtowne i wulgarne - czytamy w książce Łukasza Skibińskiego.

Dzięki tej wydanej po raz pierwszy w Polsce biografii możemy prześledzić kolejne etapy osobistego i artystycznego rozwoju Tupaca. Co sprawiło, że został uznany za Mesjasza, który przyszedł odmienić życie uciśnionej afroamerykańskiej społeczności? Autor z uwagą i empatią opisuje nie tylko historię życia wybitnego artysty, ale też kreśli niepokojący obraz kraju borykającego się od lat ze wstydliwym problemem rasizmu. To właśnie on sprawił, że amerykański sen dla jednej z grup społecznych zamienił się w koszmar.

- Postanowiłem wyjść naprzeciw fanom samego rapera, jak i słuchaczom hip-hopu, którym jego osoba nie jest obca. Zależy mi również na tym, by usłyszeli o nim także ci, którzy go nie znają. Postać tego artysty jest o tyle wyraźna w świecie muzyki (i nie tylko), że porusza w swojej twórczości istotne kwestie społeczne. Myślę, że warto, by młodzież wiedziała o nim trochę więcej i mogła utożsamiać się z jego tekstami w tak trudnych czasach jak teraz, mimo wszelkich kontrowersji jakie wiążą się jego osobą - mówi Łukasz Skibiński o motywach stworzenia biografii Tupaca.

Jego zdaniem, ten rok można śmiało nazwać "rokiem Tupaca", ponieważ dużo dzieje się na świecie w związku z tym artystą.

- Wyprodukowano pięcioczęściowy film dokumentalny o nim i o jego matce, w Hollywood przyznano mu specjalną gwiazdę w Alei Gwiazd, w październiku w Stanach wychodzi biografia napisana przez jego przyjaciółkę, a także znane sieciówki odzieżowe "wypuszczają" coraz to nowe kolekcje t-shirtów i bluz właśnie z jego wizerunkiem. Na ulicach coraz częściej mam okazję widzieć ludzi z tym artystą na piersi. Musi coś w tym być - mówi autor biografii artysty. 

Temat twórczości Tupaca Shakura stał się na tyle intrygujący, że Radio Nowy Świat zechciało objąć go swoim patronatem. Wydawnictwu patronuje także portal dlastudenta.pl

* * *

Łukasz Skibiński ukończył teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz filmoznawstwo w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W  2015  zadebiutował  powieścią obyczajowo-psychologiczną Trzy czwarte. Dwa lata później, w serii Biblioteka bez Dogmatu, została wydana jego druga książka W Kościele zatrutej myśli. Prowadzi dwa blogi: filmowy - Kino metafizyczne oraz pisarski - pod swoim imieniem i nazwiskiem. Fan świata analogowego, czerpiący inspiracje z muzyki, filmu oraz obserwacji rzeczywistości.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA