REKLAMA

REKLAMA

Nie przyznaje się do "głównego zarzutu". Ruszył proces księdza oskarżonego o pedofilię

Autor: Elwira Czechowska

Na Sygnale | Środa, 08 lut 2023 13:58

Przed wyszkowskim sądem rozpoczął się proces ks. Łukasza R. Duchowny jest oskarżony m.in. o molestowanie seksualne chłopca poniżej 15. roku życia. Na rozprawę został doprowadzony z aresztu, gdzie przebywa od kwietnia ubiegłego roku. Sąd zdecydował, że proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

Na Sygnale

REKLAMA

Akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi R. trafił do Sądu Rejonowego w Wyszkowie 7 grudnia ub. roku. Duchowny został oskarżony o wykorzystywanie seksualne małoletniego poniżej 15. roku życia oraz nadużycia zaufania, którym obdarzył duchownego małoletni, obietnicy korzyści zarówno majątkowej i osobistej, utrwalania treści pornograficznych, prezentowania małoletniemu takich treści, posiadania treści zawierających wytworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej, rozpijania małoletnich oraz groźby karalne, tj. o czyny z art. 200 §1 i §3 k.k. i art. 202 §4 k.k. i z art. 199 §3 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k. w zw. z art. 12 §1 k.k., z art. 202 §4b k.k., z art. 190 §1 k.k. oraz z art. 208 k.k. Za zarzucane duchownemu przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Jak informowała prokuratura, w toku śledztwa Łukasz R. jedynie częściowo przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Na pierwszą rozprawę duchwonego doprowadzono z aresztu tymczasowego. Obrońca oskarżonego Łukasza R., mecenas Janusz Sęk, poinformował, że jego klient nie przyznaje się do "głównego zarzutu" postawionego przez prokuraturę.

- Możemy uznać to za pomówienia pokrzywdzonego - powiedział na antenie TVN24. - Wszystko przed nami. Jesteśmy po przesłuchaniu podejrzanego, są wyznaczone następne terminy, będą przesłuchiwani świadkowie, w tym pokrzywdzony.

Na pierwszej rozprawie w sądzie nie pojawił się pokrzywdzony, były uczeń jednej z wyszkowskich szkół. Zostanie on przesłuchany na jednej z kolejnych rozpraw. Ze względu na charakter sprawy i zarzutów oraz dobro pokrzywdzonego, sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Będzie się on zatem toczył za zamkniętymi drzwiami.  

Do zatrzymania księdza Łukasza R. i przedstawienia mu zarzutów doszło pod koniec kwietnia 2022 roku na terenie parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, gdzie mieszkał od kilku lat. Ks. Łukaszem R. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce interesowała się jednak dużo wcześniej. W sierpniu 2021 roku otrzymała zawiadomienie delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży, w którym podano okoliczności wskazujące, że ksiądz R. mógł dopuścić się czynów pedofilskich. Wówczas zostało wszczęte śledztwo. 

- W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu - poinformowała nasz portal w maju ub. roku Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Objęte aktem oskarżenia czyny pedofilskie miały miejsce podczas posługi kapłana w wyszkowskiej parafii św. Rodziny i pracy w jednej z wyszkowskich placówek oświatowych. 

Fot. TVN24

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA