REKLAMA

REKLAMA

Fotowoltaika - czy to się opłaca?

Autor: Admin Admin

Kącik Prasowy | Wtorek, 21 kwi 2020 13:57

Fotowoltaika, czyli panele fotowoltaiczne to nowoczesny i ekologiczny sposób na zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny składa się z modułu fotowoltaicznego, w skład którego wchodzą ogniwa zbudowane z krzemu krystalicznego. Ogniwa połączane są za pomocą aluminiowych ram, które tworzą panele. Instalacją steruje falownik, który zmienia prąd stały na zmienny oraz kontroluje przepływ energii. Panele montuje się najczęściej na dachach, rzadziej na powierzchni ziemi lub ogrodzeniach. Panele zapewniają niewyczerpane zasoby darmowego prądu.

Kącik Prasowy

Fotowoltaika - zalety inwestycji 

Prąd wytworzony przez instalacje fotowoltaiczną przyłączany jest do istniejącej instalacji elektrycznej budynku. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być wykorzystywana do ogrzewania wody i domu oraz do obsługi wszelkich urządzeń elektrycznych. W zależności od potrzeb, energia może być wykorzystywana na bieżące cele, można ją również magazynować i sprzedać. System fotowoltaiczny ma wiele zalet, główne to:

  • Opłacalność i długoterminowa oszczędność - panele fotowoltaiczne zapewniają oszczędność i darmowy prąd przez wiele lat. Jedyny koszt to montaż instalacji, potem koszty są właściwie zerowe. Jednorazowy koszt jest wysoki, uzależniony od rodzaju i jakości paneli, ale można skorzystać z programów pomocowych, które oferują dofinansowanie. Szacuje się, że montaż instalacji zwraca się po około 6-10 latach od momentu założenia fotowoltaiki.
  • Fotowoltaika zapewnia bezpieczeństwo i niezależność - mając zamontowane panele, nie trzeba martwić się o ciągle rosnące ceny prądu i wysokie rachunki. Odpowiednio dobrane produkują tyle energii, aby zaspokoić wszystkie potrzeby użytkowników. 
  • Są bezawaryjne - producenci paneli gwarantują minimum 12 lat prawidłowej pracy.
  • Są bezobsługowe - w trakcie użytkowaniu panele nie wymagają obsługi, działają same, nie ma potrzeby wymiany paneli ani podzespołów.
  • Są ekologiczne - panele nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Instalacja jest w pełni ekologiczna, wykorzystuje odnawialne źródła energii i ogranicza zużycie paliw stałych. Panele są przyjazne dla środowiska i człowieka, nie produkują dymu, drgań, hałasu, zajmują mało miejsca. 
  • Nie wymagają pozwolenia - montaż paneli nie wymaga specjalnego pozwolenia, obowiązkiem operatora jest przyłączenia paneli, jeżeli nie przekraczają mocy istniejącej instalacji elenktycznej. 
  • Są nowoczesne - instalacje fotowoltaiczne z roku na rok rozwijają się, powstają nowe, ulepszone technologie.

Fotowoltaika - dotacje, dofinansowania i ulgi

Montaż paneli fotowoltaicznych jest kosztowny, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty jednorazowo. Na szczęście powstało wiele programów, które oferują ulgi i dotacje, które mają zachęcić użytkowników do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Należy poznać różne formy dofinansowania i wybrać program najbardziej odpowiedni dla siebie. Główne formy pomocy to:

  • Prosument - program finansowany przez NFOŚiGW, który wspiera zakup i montaż instalacji, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Program ma na celu obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Program zapewnia od 15 do 30% dofinansowania do zakupu i montażu paneli. Proponuje również pożyczkę, której oprocentowanie wynosi 1%. Nie wymaga ona wkładu własnego. Program skierowany jest do osób prywatnych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz samorządów. 
  • Net-metering - to opomiarowanie netto, czyli sposób rozliczania wyprodukowanej energii. Programem koordynuje Zakład Energetyczny. Oferuje trzy możliwości, tzn. obniżenie kosztów energii za energię elektryczną o wartość energii wyprodukowanej przez zamontowaną instalację, druga możliwość to produkowanie energii w takiej ilości, że idealne pokrywa zapotrzebowanie. Trzecia możliwość to nadwyżka produkowanej energii, którą można magazynować i wykorzystać w późniejszym okresie lub odsprzedać. 
  • Taryfy gwarantowane - pozwalają na sprzedaż nadwyżek energii po stałej stawce przez okres 15 lat. 
  • Program Mój Prąd - rządowy program, który oferuje 5000 zł bezzwrotnej pożyczki, która nie wlicza się do dochodu i nie uwzględnia się jej w rocznym rozliczeniu. 
  • Program Czyste Powietrze - program oferuje niskooprocentowane pożyczki na montaż i zakup fotowoltaiki.
  • Programy regionalne oferowane przez poszczególne samorządy i gminy,
  • Ulga podatkowa - instalacje fotowoltaiczne można odpisać od podstawy opodatkowania.

Jak widać, panele fotowoltaiczne są bardzo ekologiczne i opłacalne. Dzięki licznym dotacjom i dofinansowaniom może skorzystać z nich coraz więcej osób. Montażem fotowoltaiki zajmują się wyspecjalizowane firmy, które oferują konsultacje i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Warto się z nimi skontaktować i uzyskać szczegółowe informacje na temat zalet tego rozwiązania.

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę odwiedź https://enersolaroze.pl

 

Art. zewnętrzny

REKLAMA

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA