Z Adelina do Zabrodzia. Pomysły na nową sieć szkół w gminie Zabrodzie

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Piątek, 04 sty 2019 00:33

Rada Gminy Zabrodzie musi do lutego podjąć decyzję o nowej organizacji gminnej sieci szkół. Problemem jest niewykorzystany budynek po gimnazjum w Zabrodziu. Wójt chciał tam umieścić starsze klasy podstawówki, ale nie zgodzili się rodzice. Innym pomysłem jest przeniesienie szkoły z Adelina do Zabrodzia. W Adelinie można by wówczas reaktywować przedszkole.

Powiat

REKLAMA

Sprawa jest przedmiotem dyskusji i wielu spotkań w gminie w ostatnich tygodniach. 

- Geneza problemu jest taka, że kilka lat temu gmina przejęła od powiatu wyszkowskiego budynek Zespołu Szkół - szkoły ponadgimnazjalnej. Niedługo potem podjęto decyzję o likwidacji gimanzjów. W czerwcu ten budynek będzie pusty, bo obecnie uczą się tam tylko trzecie klasy gimnazjum, które ukończą naukę - mówi wójt Krzysztof Jezierski. 

Jednym z pomysłów wójta na zagospodarowanie budynku, była organizacja pracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu w dwóch budynkach.

- Zaproponowaliśmy, aby starsze klasy, VI-VIII szkoły podstawowej, uczyły się w budynku byłego Zespołu Szkół (obecnie jeszcze gimanzjum), ale spotkaliśmy się ze sprzeciwem rodziców - mówi wójt.

Na zebraniu w grudniu rodzice przedstawili szereg argumentów przeciwko organizacji szkoły w dwóch budynkach.  

- 5 grudnia spotkałem się z dyrekcją oraz rodzicami z Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu. Rozmawialiśmy na temat wykorzystania budynku po gimnazjum. Mamy bardzo mało czasu na podjęcie decyzji, w lutym już musimy mieć podjęte niezbędne uchwały tak, aby ten budynek nie był niewykorzystywany od września. Pierwsze spotkanie było z dyrekcją oraz rodzicami w Zabrodziu, ponieważ wydawało mi się to dużo mniej kontrowersyjne rozwiązanie. Wcześniej byłem także w kuratorium i pan kurator wyraził taką opinię, że jest to stosunkowo łatwe do przeprowadzenia, ale co z tego, jeśli rodzice i nauczyciele jednomyślnie stwierdzili, że sobie nie życzą takiego dobra w postaci podziału ich szkoły na dwa budynki, argumentując to tym, że będzie to takie stworzenie ukrytego gimnazjum. Dostałem od pani dyrektor opracowany razem z rodzicami cały katalog minusów tego rozwiązania. Z wieloma się zgadzam, znacznie by to utrudniło także funkcjonowanie szkoły - kwestia przemieszczania się nauczycieli, kwestia organizowania różnych uroczystości.

W kolejnym tygodniu wójt spotkał się z rodzicami w Adelinie.

- W sytuacji, kiedy tam byliby też rodzice negatywnie nastawieni do tego pomysłu, to Rada Gminy musiałaby coś wybrać, musiałaby coś uchwalić wbrew którejś ze stron. Nie wyobrażam sobie, żeby ten budynek był niewykorzystany. Jednakże w Adelinie zaskoczyła mnie postawa rodziców - 99% rodziców wyraziło się pozytywnie o tym pomyśle, aby przenieść szkołę z Adelina do budynku gimnazjum w Zabrodziu, gdzie dzieci miałyby dostęp do sali gimnastycznej i do "Orlika". Przeprowadziliśmy ankiety i wynika z nich, że 86% rodziców jest na TAK, a 14% na NIE - mówi wójt Jezierski.

W Adelinie uczy się 140 uczniów. Po przeniesieniu ich do Zabrodzia, wójt widzi możliwość reaktywowania w Adelinie przedszkola samorządowego.

- Dawniej w szkole funkcjonowało - i to bardzo dobrze - przedszkole, ale zostało zlikwidowane po wejściu w życie reformy, gdyż brakowało sal dla uczniów. Moglibyśmy do tego wrócić i dodatkowo przenieść z Zabrodzia trzy oddziały przedszkolne, które mieszczą się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. To dałoby nam możliwość stworzenia w szkole podstawowej w Zabrodziu np. stołówki - mówi Krzysztof Jezierski.

W Adelinie poza przedszkolem wójt widziałby też możliwość stworzenia kuchni, która gotowałaby obiady dla wszystkich gminnych szkół. 

- My prowadziliśmy analizy, uważam, że nasze pomysły są do zrealizowania, może nie wszystkie - jak kuchnia - od września. Ale jeszcze żadna decyzja nie zapadła w tej sprawie. Komisje Rady Gminy będą na ten temat rozmawiać lada dzień - mówi.

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (12).

REKLAMA

Gky

Czy były wójt napewno miał zaległy urlop jeszcze z przed 2 lat? Przecież w każdej instytucji państwowej należy przed końcem roku urlop wykorzystać. Dlatego tego pani skarbnik nie dopilnowala. ..?

mikef

Kwestię odprawy emerytalnej to regulują stosowne przepisy. Nie można jej nie wypłacić ...

wyszkowianin

Czy p. Krzysztof zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i z funkcji jaką sprawuje? Decyzja o przeniesieniu szkoły może nieść za sobą ogromne konsekwencje. W kampanii śmiało wypowiadał: trzeba umieć współpracować... jakoś nie widać i nie czuć współpracy z tym człowiekiem a powiatem, jest oporny na wszelką pomoc.

do Andrzeja

To prawda, Michalik nie potrzebnie kupił gminny budynek za taką kwotę, ale jak koledzy z partii z wyszkowa mu kazali to musiał. Tylko nie rozumiem dlaczego obecny wójt wypłacił odprawę emerytalną byłemu wójtowi w wysokości: 200 tys. złotych? czy to była cena za poparcie, które dostał od Michalika w wyborach? tylko dlaczego rozporządza pieniędzmi podatników aż takim kosztem i na taki cel? czy to jest zgodne z prawem? Czy tych pieniędzy nie można było przeznaczyć na rozbudowę sali gimnastycznej w Adelinie? Przecież przed wyborami obiecał salę gimnastyczną, tak szybko się wycofuje ze swoich obietnic? i bez przerwy słyszymy od niego "nie ma pieniędzy".... jak na takie cele przeznacza się aż tak ogromne kwoty to się nie dziwię. A na sesji p. Skarbnik mówi, że" gmina dobrze funkcjonuje , że jest nadwyżka" (chyba ma problemy z liczeniem). Na kłamstwie człowiek długo nie pojedzie.

Andrzej

Jezierski próbuje rozwiązać problem stworzony przez Michalika. Nie jedyny zresztą. Długo trzeba będzie sprzątać po jego rządach. Strasznie namącił z tym kupnem szkoły. Wydał mnóstwo gminnej kasy, a budynek jest nikomu niepotrzebny. Za takie pieniądze można było rozbudować budynki szkoły podstawowej. Rozwiązanie z przeniesieniem Adelina wydaje mi się rozsądne, chociaż bardziej podobał mi się pomysł z utworzeniem drugiej podstawówki w Zabrodziu. I w jednej i drugiej można by utworzyć przedszkola i całe podstawówki. Pewnie do tej szkoły przeszłyby też dzieci z Mostówki. Myślałem, że wójt wybierze to rozwiązanie.

Małgorzata

Rada gminy przypomina sobie o mieszkancach i och potrzebach jak mają być wybory wtedy chodzą od domu do domu o obiecują cuda wianki.Jak doszli do władzy wtedy nie przyjda do rozdzicow malych dzieci i nie zapytają czy będą mieli jak dowieźć dzieci do przedszkola! Nie interesuje nikogo ze Adelin leży na po drugiej stronie gminy!

Ra cjonalista

Zamknąć wszystko najlepiej tamta strona gminy niech nic nie ma, szkół, placów zabaw może nejlepiej już w ogóle z gminy wykluczyć??!! Szkoła która tyle lat istniała w tamtym miejscu wychowała pokolenia już mieszkańców.. Ze niby tam będzie lepiej? Oby rada gminy wzięła pod uwagę głosy wszystkich mieszkańców a nie uległa presji

Monika

Zgadzam się z moją przedmowczynią najlepiej było szkołę zamknąć a teraz gdzie mają pójść gimnazjalisci i 8 klasy skoro brakuje miejsc

Mariola

Witam!Ja proponuje o ożywienie pierwotnej szkoły.Uczęszczałam do Technikum Żywienia i Gospodatstwa Domowego w Zabrodziu.Moja córka kończy w tym roku naukę w szkole podstawowej i martwi mnie problem Starostwa gdyż na dzień dzisiejszy brakuje 200 miejsc dla dzieci kończących naukę po ukończeniu gimnazjum oraz szkoły podstawowej.Zapewnienia są że każde dziecko będzie miało miejsce w szkole ponadpodstawowej ale jednak mniejszości są lekceważone.Nie rozumiem dlaczego zamykać szkołę lub zmienia siedzibę innej szkoły gdy pojawia się kolejny problem ?

Racjonalna

To jest bardzo dobry pomysł. Adelin zyska bardzo dużo miejsca i infrastrukturę sportowa. W Zabrodziu po przeniesieniu przedszkola, będzie również dużo miejsca. Kuchnia w Adelinie też super, będzie blisko do szkół i przedszkola a nie jak teraz.... Z końca świata przywioza jedzenie.

Olo

Paranoja. Super pomysły, dowożenie małych dzieci przez rodziców szczególnie w zimę do Adelina, a później jazda do pracy i wóżenie jedzenia do szkół jak catering. Lepiej na siłę nie zagospodarować budynku na szkołę tylko stworzyć klub sportowy, zajęcia sportowe różne, a nawet kuchnię, a może salę na wynajem na imprezy, sala na wynajem dla osób prywatnych do gry,zajęcia z goku można przenieść tam do sali. Czy gminna nie może budynku wynająć? Chociaż części?

Dobromir

Fajna szkoła z orlikiem. Racjonalny Adelin bierze. Konserwatywne, namówione przez nauczycieli nieracjonalne Zabrodzie nie. Skończy się tym że część uczniów z Zabrodzia na własną prośbę się przeniesie, nauczyciele z Zabrodzia zostaną bez pracy a szkoła bez pieniędzy. Takie rządy kogoś tam. Czas wszystko rozwiąże.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

"Żeby nie budziły dyskomfortu dla urzędników"

Znający się do p. burmistrza Piotra Płochockiego

Piotrze, wycofaj się z tego, bo w "sprawach różnych" to radni powinni de facto Ciebie pytać a nie urzędników, a Ty powinieneś im odpowiadać bez uników. Nie będziesz wiedział o podstawowych i ważnych sprawach jak duży przetarg (a po roku wiemy, że wiedział będziesz śladowo), to posiłkuj się wtedy naczelnikami. A jeśli już zaczniesz zaskakiwać radnych i publikę zorientowaniem to zaczniesz powoli zyskiwać jako burmistrz Naczelniczka od przetargów nie może znać wszystkich szczególików z procedury i literówek? Tak, ale rzetelne ustalanie terminów koniecznych do przygotowania oferty z poszanowaniem równej konkurencji jest jednym z podstawowych obowiązków zamawiającego. I dlatego zapytana o to Żaneta Kozak, owa kierowniczka od przetargów, nie może wpadać w dyskomfort i rezonans emocjonalny. To burmistrz odpowiada za to osobiście, a kierowniczka jeśli w jego imieniu nie ogarnia, powinna dostać adekwatne do wiedzy i możliwości stanowisko, dając spokojny sen burmistrzowi, radnym oraz samej sobie. Radny Karłowicz najwyraźniej jest praktykiem, zna rzeczy i słusznie kładzie uwagę na wymagany termin do złożenia ofert, bo to także może być czynnikiem cenotwórczym w ofertach przetargowych. Podniesiona kwestia możliwego zarządzania urzędnikami przez przewodniczącego RM jest już dawno ustalona. Przełożonym urzędnika jest burmistrz i wyłącznie od niego zależy czy kierownicy/urzędnicy będą na sesji czy nie, ale jak wcześniej pisałem, w wyszkowskich realiach ryzykownie jest zostawiać burmistrza na sesjach samego z doświadczonymi radnymi. I ważne jeszcze, żeby adwokat w kwestiach oczywistych nie "sugerował ostrożności w zarządzaniu...." jeśli coś wie, bo doczytał. Niech uczy burmistrza, że coś jest tak, inne inaczej, jeszcze w czymś tam to interpretacje są różne i nie wiadomo, więc zaleca ostrożność. Warto zadbać o dobrą obsługę prawną. Piotrze, nie próbuj być autorytarny w stosunku do radnych, bo to nie Twoi podwładni, a Ty nie dźwigniesz tego wg własnego pomysłu. Odpuść dla swojego dobra, bo za chwilę możesz mieć nieznany dotąd ze swej mocy wydatek energetyczny i emocjonalny przed, w trakcie i po sesjach Rady Miejskiej. Wszystko co napisałem jest czynem w dobrej wierze i w najlepszej intencji. Stawiając krzyżyk przy Płochockim, zagłosowałem przeciwko kolejnej kadencji Nowosielskiego, tym razem prowadzonej z drugiego rzędu. Położyłem w tym nadzieję. Nie byłem sam. Pozwól nam zagłosować kiedyś tylko na Ciebie...

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA