REKLAMA

REKLAMA

"Więcej robić niż mówić." Prezentacja drużyny i programu "Wspólnoty Samorządowej" dla powiatu wyszkowskiego

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Piątek, 21 wrz 2018 00:25

Powiat jako związek gmin, wspólnota mieszkańców i forma decentralizacji władzy – to pomysł Komitetu Wyborczego Wyborców "Wspólnota Samorządowa Wyszków" na funkcjonowanie powiatu wyszkowskiego. Swój program kandydaci z Okręgu nr 1 zaprezentowali podczas konferencji prasowej na dachu jednego z wyszkowskich apartamentowców.

REKLAMA

- Spotykamy się tu, w Centrum Wyszkowa, bo Wyszków traktujemy jako centrum powiatu wyszkowskiego - mówił lider Wspólnoty Samorządowej, Grzegorz Nowosielski.

Zaprezentował swoich kandydatów na radnych a oni przybliżyli swoje programy wyborcze.

- Będziemy starali się podnieść jakość usług publicznych, aby były nowoczesne. Będziemy dbać o budżet, podchodzić do niego racjonalnie – przyjrzymy się wydatkom, będziemy szukać oszczędności, będziemy chcieli zmniejszyć dług powiatu  – zapowiedziała liderka listy, Aneta Kowalewska. 

Wiele postulatów kandydatów dotyczy sfery służby zdrowia.

- W swojej pracy podchodzę z dużym szacunkiem do pacjentów i chciałbym, aby taki był powiat – aby oferował duży szacunek dla pacjentów i pomagał im w dostarczaniu usług poprawiających zdrowie – mówił lekarz Arkadiusz Darocha. Chce walczyć z kolejkami do lekarzy specjalistów i poprawić współpracę między lekarzami szpitalnymi i rodzinnymi. Kandydat jako twórca aplikacji medycznych chce także pomagać młodym przedsiębiorcom w rozwoju ich firm. 

- Nie może być tak, że czekamy na wizytę do specjalisty kilka miesięcy albo lat, że płacimy składki a praktycznie chodzimy do specjalisty prywatnie. Chciałbym coś z tym zrobić – mówił przedsiębiorca Sławomir Wiśniewski.

Potrzebę zmian w organizacji służby zdrowia i jakości obsługi pacjentów dostrzega również Dorota Stworzyjanek. Jako bankowiec chciałaby wyjść z ofertą wsparcia także do wyszkowskich przedsiębiorców, aby ułatwić im współpracę z ZUS, Urzędem Skarbowym w zakresie chociażby zmieniających się przepisów prawnych.

- Dużym problemem jest to, żeby dzieci były bardziej aktywne, miały większą świadomość tego, co jest zdrowe a co nie. W szkołach trzeba mówić o zdrowym odżywianiu, o aktywności. Jestem osobą, która lubi działać, mniej mówić i jeśli uda, będąc radną, będę jak najwięcej robiła – mówiła z kolei Joanna Zglec, instruktorka fitness. 

- To jest w ogóle taka drużyna, która woli robić niż mówić. Ludzie, którzy mają głowy w chmurach - dlatego jesteśmy na dachu - mają marzenia, chcą je realizować, ale to ludzie, którzy sprawdzają się w działaniu – wtrąciła Aneta Kowalewska.

Kandydatki, przedstawicielki organizacji pozarządowych, Ewa Redel i Urszula Mikołajczyk skupiają się w swoich programach na sprawach społecznych, na problemach osób i rodzin osób z niepełnosprawnościami, ale  także osób wykluczonych społecznie, uboższych, dotkniętych problemem przemocy. 

- Dla mnie najważniejsze byłoby inicjowanie przedsięwzięć z zakresu sportu, rekreacji i spędzania wolnego czasu dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – mówiła Ewa Redel.

- W powiecie chciałabym stworzyć klub samopomocy dla rodziców osób z głęboką niepełnosprawnością. Potrzeba jest mieszkań chronionych oraz instytucji wsparcia osób niepełnosprawnych, które kończą edukację - dodała Urszula Mikołajczyk. 

- Interesuje mnie bardzo infrastruktura drogowa. Trzeba większy nacisk położyć, aby powstało więcej ścieżek rowerowych, co poprawi komunikację i dostęp do walorów turystycznych powiatu. W tym temacie należy także pogłębić rzekę Bug - mówił Krzysztof Chmiel. O konieczności poprawy współpracy powiatu z gminami w zakresie wspólnej budowy dróg i chodników mówił z kolei Mariusz Księżak.

- Duże kolejki i problemy są w wydziale komunikacji i budownictwa Starostwa Powiatowego - to chciałbym poprawić, zmienić, wprowadzić e-obłsugę - zapowiedział.

Popularyzacją sportu wśród młodzieży i dzieci będzie chciał się zająć trener siatkówki Maciej Główczyński. 

 

Najważniejsze punkty programu wyborczego:

1.    ZDROWIE

-  Działania dla poprawy dostępności do specjalistycznych usług medycznych w lecznictwie otwartym

- Poprawa sytuacji w zakresie kolejek do lekarzy poprzez możliwe do zastosowania mechanizmy (edukację, system informacyjny o dostępności do lekarzy, e-zdrowie i inne)

- Wpływ na dostęp do badań i procedur profilaktycznych dostosowanych do wieku mieszkańców powiatu

- Podjęcie działań w zakresie prowadzenia programów wczesnej interwencji wobec dziecka z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi 

- Wspieranie realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych SPZZOZ w Wyszkowie dla  osiągania standardów jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej

- Edukacja zdrowotna i profilaktyka w szkołach

2.    BEZPIECZEŃSTWO

- Działania na rzecz zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej, w tym pogłębienia rzeki Bug i modernizacji systemu melioracyjnego

- Budowa infrastruktury podnoszącej poziom bezpieczeństwa na drogach (oświetlenie, oznakowanie itp.)

- Wsparcie służb, straży i instytucji mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu

- Wsparcie ochotniczych straży pożarnych

3.    INFRASTRUKTURA

- Spójna wizja i strategia w planowaniu inwestycji infrastrukturalnych zgodna z planami, potrzebami i oczekiwaniami samorządów gminnych 

- Wspieranie współpracy powiatem, a gminami w celu sprawnej realizacji inwestycji

- Poprawa stanu dróg publicznych i transportu zbiorowego na terenie powiatu

- Rozwiązywanie problemów gospodarki wodnej i ściekowej gmin w sposób efektywny i ekonomiczny, wspólne działania w zakresie ochrony środowiska

4.    EDUKACJA

- Podnoszenie jakości edukacji w szkołach powiatowych, współpraca z uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi 

- Dostosowywanie sieci szkół do zmian demograficznych i potrzeb rynku pracy

- Podniesienie standardu wyposażenia szkół, w tym doposażanie sal do praktycznej nauki zawodu

- Budowanie lokalnego partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwami, a szkolnictwem zawodowym

5.    PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

-  Startupowy powiat - pomoc w założeniu firmy, a także wykorzystanie pomysłów młodych osób na usprawnienia w powiecie, przy wsparciu inwestycyjnym

- Dedykowana ścieżka administracyjna dla przedsiębiorców (geodezja, pozwolenia na budowę itp.)

- Organizacja i współorganizacja wydarzeń i przedsięwzięć promujących powiatowy kapitał gospodarczy

6.    NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ I WYKLUCZENIE SPOŁECZNE

- Rozwój oferty miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną (zatrudnienie wspomagane/spółdzielnia socjalna osób prawnych/zakład aktywności zawodowej)

- Wspieranie samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnościami poprzez realizację projektów, również przy wsparciu finansowym z poza powiatu

- Inicjowanie przedsięwzięć z zakresu sportu, rekreacji i spędzania czasu wolnego osób z niepełnosprawnościami i ich uczestnictwa w kulturze

-  Inicjowanie form wsparcia dla rodzin dorosłych dzieci wielorako głęboko niepełnosprawnych (np. klub samopomocy)

7.    ADMINISTRACJA

- Podniesienie jakości usług publicznych w samorządowej administracji powiatowej

- Racjonalizacja wydatków budżetowych i działania zmierzające do obniżania zadłużenia powiatu

- Rozwijanie elektronicznej administracji i systemu e-usług

- Cykliczne konsultacje budżetu powiatu z samorządami gminnymi

- Otwarcie na inwestorów poprzez przyjazną administracje i wykorzystanie atutów powiatu (bliskość Warszawy, dobra komunikacja)

8.    SPORT, TURYSTYKA, PROMOCJA, SPOŁECZEŃSTWO

- Podjęcie działań na rzecz kontynuacji edukacji sportowej młodzieży na poziomie powiatu

- Promocja i wsparcie rozmaitych form aktywności sportowej 

- Współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi dla rozwiązywania problemów społecznych mieszkańców powiatu

- Stworzenie strony internetowej z możliwością zgłaszania potrzeb mieszkańców naszego powiatu, na podstawie których można będzie podejmować kolejne działania

- Promocja powiatu jako region turystyczny, a także starania o dogodne skomunikowanie (drogi rowerowe, jezdnie, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych).

 

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA