Konkurs przebiegał pod hasłem: „Kochać ojczyznę to miłować język, miłować język to nie kalać go błędami”. W obecnym roku szkolnym była to jego XXII edycja. Od pierwszej edycji Wyszkowskie Dyktando cieszy się niesłabnącym zainteresownaiem dzieci i młodzieży. Teksty tegorocznych dyktand przygotowała dr Beata Żywiecka z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach.
Laureatów powitał zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie Konrad Chrzczonowski, który przekazał gratulacje zwycięzcom:
- Rokrocznie w ortograficznych zmaganiach bierze udział około stu uczestników. Konkurs stwarza uczniom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności i uzdolnień, wdraża do przestrzegania poprawności ortograficznej w zakresie zasad oraz bliskiego uczniom słownictwa. W imieniu organizatorów serdecznie gratulujemy tegorocznym laureatom oraz dziękujemy waszym nauczycielom za przygotowanie was do konkursu - mówił.
- Gratuluję wszystkim uczestnikom a zwłaszcza zwycięzcom XXII edycji Wyszkowskiego Dyktanda - dodała Agnieszka Deptuła, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. - Podjąć się takiego wyzwania, jakim był udział w dyktandzie, wymagało zapewnie od was doskonałej wiedzy ortograficznej, ale też dużo odwagi i determinacji. Dlatego każdemu z was, niezależnie jaki osiągnęliście wynik, należą się wyrazy uznania. Jesteśmy dumni, że mamy taką młodzież, ale i takich dorosłych, którzy są zaangażowani w takie inicjatywy lokalne. To pokazuje, że jesteśmy aktywną społecznością, że chcemy się rozwijać, żeby zdobywać wiedzę.
- Dziękujemy, że bierzecie udział w takich dyktandach, że podejmujecie to wyzwanie, bo ten nasz język polski nie jest trudny. Ale dowiedziałam się, że od stycznia 2026 roku Rada Języka Polskiego wprowadzi zmiany jeżeli chodzi o polską ortografię - mówiła Ineza Pieniążek, nauczycielka języka polskiego SP nr 4 w Wyszkowie, współorganizatorka konkursu.
Wyszkowskie Dyktando odbywało się w dwóch etapach - gminnym i wojewódzkim. Na obydwu wyłoniono laureatów i osoby wyróźnione.
Laureaci etapu gminnego, który odbył się 20 marca:
I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii - Maria Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie
II miejsce - Sandra Zaręba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie
III miejsce - Lidia Szczesna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie oraz Zuzanna Białek ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie.
Laureaci etapu wojewódzkiego, który odbył się 11 kwietnia
Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce - Lena Nasiadko ze Szkoły Podstawowej w Długosiodle
II miejsce - Lena Fijał ze Szkoły Podstawowej w Porządziu
III miejsce - Barbara Warowna ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu oraz Maria Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie.
Wyróżnienie: Aleksandra Kosiorowska (Szkoła Podstawowa w Starym Lubielu), Bartosz Woźniak (Szkoła Podstawowa w Zabrodziu), Sandra Zaręba (Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie), Gabriela Świętoń (Szkoła Podstawowa w Adelinie).
Kategoria szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - Maria Łakoma, I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie
II miejsce - Bartosz Wyszyński, I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie
III miejsce - Kacper Dziubiel, z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie
Wyróżnienie: Weronika Piórkowska (Zespół Szkół nr 1 w Wyszkowie), Julia Wawrynow (Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie), Mateusz Gosik (Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie). Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Przekazano także podziękowania nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.