REKLAMA

REKLAMA

Uwaga! Są problemy psychiczne do rozwiązania

Autor: Admin Admin

Kącik Prasowy | Piątek, 11 lut 2022 12:58

Cyberprzemoc i nauczanie zdalne, zaburzone więzi społeczne, stres szkolny, narastające konflikty i przepastne różnice generacyjne - to smutna rzeczywistość polskich nastolatków i dzieci, z którą ich rodzinom trudno sobie radzić bez wsparcia i wiedzy.  Potwierdzają to słowa Rzecznika Praw Dziecka: „Co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a aż 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej! Ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej, ale na wizytę czeka się miesiącami”. „Musimy pilnie podjąć nadzwyczajne działania, bo kryzys psychiatrii i psychologii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do wielu tragedii” - alarmowali specjaliści, wskazując jednocześnie pierwsze kroki, jakie zostały poczynione, by ratować zdrowie psychiczne najmłodszych. Mowa tu o reformie psychiatrii, którą zaczęto wdrażać w  2020 roku. Są tego pierwsze efekty. Także w Wyszkowie.

Kącik Prasowy

Sieć pomocy i wsparcia Poradni "EZRA"

Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada stworzenie sieci ośrodków w ramach trzech poziomów referencyjnych. Kluczowym założeniem jest deinstytucjonalizacja, co oznacza, że świadczenia mają być przede wszystkim udzielane w środowisku pacjenta, bez skierowania. Naprzeciw tym potrzebom i oczekiwaniom społecznym wychodzi Poradnia Psychologiczno-Terapeutyczna „Ezra”, czyli sieć poradni psychologiczno-terapeutycznych, które działają według nowoczesnego, skutecznego modelu autorskiego. Model ten powstał w oparciu o najnowszą wiedzę i doświadczenie wielu subdyscyplin psychologicznych i pedagogicznych, a także na podstawie bogatych doświadczeń polskiej psychiatrii środowiskowej. Model ten na pierwszym miejscu stawia dostępność  leczenia młodzieży, dzieci i ich rodzin. Stąd lokalizacja ośrodków „Ezry” w miastach małych i mniejszych, takich jak Wyszków.  

- Chodzi o to, aby w każdym powiecie każda szkoła była objęta opieką psychologiczną i środowiskową - wyjaśnia prof. M. Janas-Kozik.  

Przychodnie „Ezra” to  środowiskowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne, w których realizowane są przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów usługi terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z różnymi problemami. W Przychodniach „Ezra” odbywa się dostosowana do potrzeb terapia oraz opieka środowiskowa polegająca na współpracy z rodziną, szkołą, pomocą społeczną, sądem i kuratorem. Każdy pacjent ma indywidualny plan terapii, w którym w zależności od potrzeb znaleźć się mogą: psychoterapia, socjoterapia, wsparcie indywidualne, arteterapia i wiele innych świadczeń sprzyjających poprawie funkcjonowania i dobrej kondycji psychicznej.  

"EZRA" w Wyszkowie daje szansę

Z takiej opieki korzysta coraz więcej osób. Również z Wyszkowa i jego okolic. To dlatego, że w listopadzie 2021 roku sieć Przychodni „Ezra” we współpracy z NFZ i przy zaangażowaniu miejscowych zasobów - tak ludzkich jak i lokalowych - rozpoczęła działalność i w tym mieście.

Jej oferta skierowana jest do rodzin przeżywających trudności psychiczne, kryzysy, problemy wychowawcze. Pomoc i wsparcie dla dzieci borykających się z realiami współczesności są ważne, konieczne i normalne.

- Normalne w tym sensie, że nie ma najmniejszych powodów do obaw. Terapia to nie wstyd. To wyraz odpowiedzialności i dbanie o udane życie - mówi Jolanta Twardowska, terapeutka, która z "Ezrą" współpracuje. - Dlatego zachęcam do korzystania z naszej wiedzy, umiejętności i gotowości do współpracy wszystkich mieszkańców powiatu wyszkowskiego, którzy tego potrzebują, a także szkoły, poradnie i placówki opiekuńczo wychowawcze.

Przychodnia "Ezra" zlokalizowana jest w centrum Wyszkowa, jest do niej dobry dojazd, a kadra gotowa na wszelkie wyzwania.  

- Problemy psychiczne są bardzo demokratyczne. Spotykają w zasadzie każdego na jakimś etapie życia i warto wtedy sobie skutecznie pomóc, toteż najlepiej jak w tej pomocy uczestniczyć będą profesjonaliści. „Ezra” daje taką szansę - dodaje Jolanta Twardowska.  

Autorka: Urszula Roguska  

 

(Materiał zewnętrzny)

REKLAMA


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA