REKLAMA

REKLAMA

Dziś świętujemy polskość!

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Wtorek, 12 lis 2019 23:50

Władze miasta, powiatu, poczty sztandarowe szkół i instytucji, harcerze, służby mundurowe, organizacje społeczne - wszyscy mieli swoich przedstawicieli podczas wspólnych wyszkowskich obchodów Święta Niepodległości. 11 listopada zgromadzeni w Sanktuarium św. Idziego modlili się w intencji ojczyzny i dziękowali tym, którzy wywalczyli dla niej wolność i suwerenność.

- Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne państwo, ale też najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, który jest neizłomny w dążeniu, by swoje suwerenne państwo utrzymać. Tacy właśnie my jesteśmy, Polacy, od pokoleń. Mamy prawo być z tego dumni. Dziś świętujemy polskość. Niech nasze państwo będzie zawsze wspólnym dobrem naszych obywateli - każdego i każdej z nas oraz wspólnym dobrem przyszłych pokoleń. Tutaj dziś odbieracie kolejną lekcję bycia Polakiem. Musicie pielęgnować troskę o nasze korzenie, bo bez nich nasze narodowe drzewo nie będzie wypuszczać nowych gałązek, a te nie będą stawać się silnymi konarami. Musicie ducha hartować. Bądźmy dobrymi Polakami, bo kto ojczyźnie służy, sam sobie służy - mówiła w imieniu własnym i burmistrza Wyszkowa przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie Elżbieta Piórkowska. 

- Dziękując Panu Bogu za dar wolności, trzeba, abyśmy sobie uświadomili. że wielkość Polski tworzyli wielcy święci, wielcy mocarze wiary - przypomniał niedawne słowa arcybiskupa Józefa Michalika wypowiedziane w Wyszkowie 1 września. Wśród tych, którzy budowali wielkość kościoła i wielkość Polski wymienił ks. Piotra Skargę, Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, siostrę Faustynę Kowalską. 

O trudnej drodze Polaków do wolności i współczesnym wymiarze patriotyzmu mówił także starosta Jerzy Żukowski. 

- To dzień ukoronowania długiej drogi narodu polskiego, w której sprawdzili się polscy przywódcy polityczni, polska armia i polscy intelektualiści. Polska odzyskała niepodległość, bo podjęła o nią walkę. Dzisiaj ciągle musimy budować fundament państwa patriotycznego. Patriotyzm musi być zwrócony w przyszłość, ale musi mieć korzenie w przeszłości. Dlatego tak bardzo się cieszę, widząc tylu mieszkańców powiatu wyszkowskiego i Wyszkowa, świętujących niepodległość. Wierzę, że tak jak rok 1918 był początkiem walki o silną Polskę i to na każdym polu, tak 100 lat później my wszyscy będziemy czynić wszystko, aby Polska była Polską. Polską wielką, sprawiedliwą, solidarną i praworządną, czego wszystkim nam życzę - powiedział. 

O oprawę muzyczną mszy św. zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Józefa Bieganowskiego, która dała również krótki koncert. Asystę podczas nabożeństwa sprawowali wyszkowscy harcerze i zuchy. Słowo Boże czytali radni Danuta Kukwa i Krzysztof Sobieski. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
Magia Kamieni - sklep z minerałami

ul. Krakowska 51A 32-566 Alwernia

[email protected]

122580715

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA