REKLAMA

Brakuje kandydatów do komisji wyborczych

Wybory

Nie ma gminy w powiecie wyszkowskim, w której udałoby się obsadzić choćby połowę ustawowego składu obwodowych komisji wyborczych. Na 520 wymaganych osób zgłoszono w sześciu gminach około 150. W tej sytuacji ogłoszono nabór uzupełniający. Do 16 kwietnia do urzędów gmin mogą się zgłaszać chętni do liczenia głosów w wyborach 10 maja.

REKLAMA

10 kwietnia upłynął termin zgłaszania kandydatów do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, które mają obsługiwać wybory prezydenckie 10 maja. To na nich spoczywa ciężar przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwania w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania i podanie ich do publicznej wiadomości. Prawo zgłaszania kandydatów do komisji mają pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych (przed wyborami prezydenckimi zarejestrowano 40 komitetów wyborczych). Kto chce pracować w obwodowej komisji wyborczej, może się także zgłosić do urzędnika wyborczego lub do urzędu gminy. W powiecie wyszkowskim zgłoszono zaledwie 156 kandydatów na 520 wymaganych ustawowo. Jedynym komitetem, który zgłosił kandydatów do wszystkich komisji, jest Komitet Wyborczy Andrzeja Dudy.

Gmina Brańszczyk

W gminie Brańszczyk utworzono dziewięć obwodowych komisji wyborczych (w tym dwa obwody zamknięte w DPS i Domu Emeryta w Brańszczyku). Powinny one liczyć od 5 do 9 członków. Łącznie potrzeba zatem 67 kandydatów do komisji, tymczasem zgłoszono ich 24: do komisji w Brańszczyku - 3 na 9 wymaganych, w Nowych Budach - 3 na 7, w Trzciance - 3 na 9, w Turzynie 3 na 7, w Nowej Wsi 3 na 9, w Porębie 2 na 9, w Knurowcu 3 na 7, w DPS i Domu Emeryta - po 2 na 5 wymaganych. 

Zgłoszenia kandydatów dokonały dwa komitety: KW Andrzeja Dudy (zgłosił 18 kandydatów) oraz KW Krzysztofa Bosaka (6 kandydatów). 

Gmina Długosiodło

Na terenie gminy jest sześć obwodów wyborczych, potrzeba 52 członków obwodowych komisji wyborczych a zgłoszono 13 z pewnym zastrzeżenim. Zgłoszenia kandydatów dokonały dwa komitety wyborcze. KW Andrzeja Dudy dokonał zgłoszenia podwójnej liczby kandydatów (2 x 6 osób) oraz KW Adama Bednarczyka - zgłosił kandydata do jednej komisji wyborczej. 

- De facto na tym etapie możemy brać pod uwagę tylko kandydatów zgłoszonych w pierwszej kolejności, czyli mamy ich sześciu z KW Andrzeja Dudy i jednego z KW Adama Bednarczyka, lącznie 7 osób. W drugiej kolejności mamy 6 kandydatów rezerwowych z KW Andrzeja Dudy - mówi Ewa Karczewska, zastępca wójta gminy Długosiodło. 

Gmina Rząśnik

W gminie Rząśnik powołano dziewięć komisji wyborczych, do pracy w których potrzeba 65 osób. Do 10 kwietnia zgłoszono natomiast 21 kandydatów. Tylko KW Andrzeja Dudy zgłosił komplet kandydatów. Pozostałe osoby zgłosiły się same do komisarza wyborczego w trybie uzupełnienia składów komisji. 

Gmina Somianka

W gminie Somianka jest siedem obwodów głosowania a do pracy w komisjach potrzeba 53 osób. Zgłoszono natomiast 17 kandydatów. Brakuje zatem 36. Kandydatów zgłoszały KW Mirosława Piotrkowskiego, KW Romualda Starosielca oraz KW Andrzeja Dudy.

Gmina Wyszków

Na terenie gminy Wyszków działa aż 28 obwodowych komisji wyborczych. Do pracy w nich potrzeba 240 osób. Tymczasem pięć komitetów zgłosiło łącznie 70 kandydatów. 

- Zwykle mieliśmy o ponad sto osób chętnych więcej niż miejsc w komisjach, tym razem jest zupełnie odwrotnie - mówi Anna Gołębiewska, sekretarz gminy Wyszków.

Kandydatów zgłosiły komitety: KW Andrzeja Dudy, KW Leszka Samborskiego, KW Stanisława Żółtka, KW Krzysztofa Bosaka i KW Szymona Hołowni. 

Gmina Zabrodzie

Do pięciu obwodowych komisji wyborczych w gminie Zabrodzie potrzeba 43 osób. W wymaganym terminie zgłoszono 11 kandydatów. 

- Nie mamy minimalnego wymaganego składu w żadnej obwodowej komisji - mówi sekretarz Elżbieta Jurczyk.

Kandydatów zgłosiły komitety Andrzeja Dudy, Krzysztofa Bosaka, Dariusza Placzyńskiego. 

"Robimy coś kompletnie pozbawionego sensu"

Kilka komitetów wyborczych z góry zapowiedziało, że nie zamierza zgłaszać kandydatów do pracy w komisjach. Taką decyzję już pod koniec marca podjęło kierowctwo komitetu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Wyszkowskie PSL ogłosiło: „Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wyszkowie zdecydowało, że w związku z epidemią koronawirusa nie zgłosi swoich kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w gminie Wyszków. Decyzja taka została podjęta w trosce o zdrowie i życie naszych członków i sympatyków oraz wszystkich mieszkańców gminy”.

- Kontaktuję się z komitetami, ale zainteresowania nie ma - przyznaje sekretarz gminy Zabrodzie. Zauważa, że jeśli zostanie uchwalone w Polsce głosowanie korespondencyjne, z mocy prawa obecne komisje obwodowe zostaną rozwiązane i powstanie jedna obwodowa komisja wyborcza. - W tej sytuacji wszyscy mamy wrażenie, że robimy coś kompletnie pozbawionego sensu - przyznaje Elżbieta Jurczyk.

Wybory uzupełniające

Komisje obwodowe muszą zostać powołane do 19 kwietnia. W związku z tym, że brakuje obecnie osób do liczenia głosów, ogłoszono nabór uzupełniający na członków obwodowych komisji wyborczych. Trwa on do godz. 15.00 w czwartek 16 kwietnia. 

Państwowa Komisja Wyborcza informuje

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

1. jest obywatelem polskim;

2. najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;

3. nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

4. nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

5. nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kandydatem do składu komisji może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:

1. najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;

2. nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Uwaga! Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Fot. Archiwum 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


wyborykomisje wyvorczepowiat wyszkowskiobwodowe komisje wyborczewybory prezydenckie 2020

Komentarze

rafik
To tak mało mamy wyznawców tego kurduplowatego zbawiciela świata???
@rafik
Za mało płacą. 500 zł wpadnie każdemu wyborcy PiSu na konto bez potrzeby ruszania się z domu

Zostaw komentarz


REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

FB FANPAGE

REKLAMA

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

pl.jooble.org