REKLAMA

Jest nowa koalicja! PSL odsunięte od władzy

Wybory

Wspólnota Samorządowa oraz Prawo i Sprawiedliwość będą wspólnie sprawować władzę w powiecie wyszkowskim w kadencji 2018-2023. Starostą najprawdopodobniej zostanie Waldemar Sobczak z PiS, wicestarostą - kandydat wskazany przez Wspólnotę. Zawarcie porozumienia koalicyjnego oznacza także współpracę w Radzie Miejskiej.

REKLAMA

Od momentu, gdy poznaliśmy wyniki wyborów samorządowych do Rady Powiatu Wyszkowskiego, komitety wyborcze prowadziły rozmowy i negocjacje koalicyjne. Nieoficjalnie wiadomo, że koalicję komitetowi burmistrza Grzegorza Nowosielskiego proponowało zarówno PSL, jak i PiS. PiS wprowadził do Rady Powiatu siedmioro radnych, PSL - pięciu, Wspólnota Samorządowa - troje, dwoje - Wyszkowscy Demokraci i po jednym komitety Razem dla Ziemi Wyszkowskiej oraz Przymierze Samorządowe. Mimo sporej liczby radnych, PiS nie miałby w 19-osobowej Radzie większości do samodzielnego rządzenia. Koalicja PiS z PSL od początku nie wchodziła w rachubę, gdyż za polityczny cel w tej kampanii partia Jarosława Kaczyńskiego stawiała sobie odsunięcie Ludowców od władzy. Gdyby PSL przekonał do siebie Wspólnotę Samorządową, PiS z największą liczbą radnych zostałoby w opozycji. A zatem jedynym wariantem na przejęcie wpływów w powiecie było porozumienie z Grzegorzem Nowosielskim i jego zaprzyjaźnionymi komitetami. Jak widać rozmowy przyniosły owoce. 25 października komitety PiS i Wspólnota Samorządowa (wspierana w wyborach przez Wyszkowskich Demokratów i Razem dla Ziemi Wyszkowskiej) wydały wspólne oświadczenie o porozumieniu koalicyjnym:

"Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnota Samorządowa Wyszków oświadczają, że ponad różnicami poglądów i podziałami partyjnymi, dla dynamicznego rozwoju naszej Małej Ojczyzny, podjęta została decyzja o zawiązaniu koalicji pomiędzy wyżej wymienionymi komitetami. Decyzja o zawiązaniu koalicji jest wyrazem woli współpracy koalicjantów w realizacji ich programów wyborczych. Realizowana będzie w poszanowaniu idei programowych komitetów, na zasadach partnerskich i w porozumieniu wszystkich przedstawicieli koalicji. Kwestie szczegółowe wynikające z decyzji o porozumieniu koalicyjnym są przedmiotem dalszych rozmów i ustaleń i zostaną przedstawione do pierwszej sesji Rady Powiatu Wyszkowskiego kadencji 2018-2023" - czytamy w oświadczeniu, które podpisali Waldemar Sobczak i Grzegorz Nowosielski.

W kadencji 2014-18 powiatem wyszkowskim rządziła koalicja PSL - Wspólnota Samorządowa - PO - Razem dla Ziemi Wyszkowskiej. PiS pozostawał w opozycji. Tym razem to PSL będzie stanowić w Radzie przeciwagę do koalicji rządzącej. Zdaniem burmistrza, Wyszków musi wykorzystywać każdą szansę na rozwój, a koalicja z PiS - dzięki dobrym relacjom z władzami centralnymi partii - takie szanse realnie zwiększa. 

Koalicja oznacza realny wpływ Wspólnoty Samorządowej na władzę w powiecie - dotychczas bastionie PSL. Nieoficjalnie, starosta będzie wywodził się z PiS i będzie to najprawdopodobniej Waldemar Sobczak, natomiast WS desygnuje kandydata na wicestarostę oraz wprowadzi jeszcze dwoje członków do pięcioosobowego zarządu powiatu. Burmistrz dementuje, że stanowisko wicestarosty obejmie jego obecna zastępczyni Aneta Kowalewska, która uzyskała mandat radnej powiatowej.  

- Pani Aneta Kowalewska pozostanie nadal moim jedynym zastępcą. Nie będzie też poszerzania składu zarządu powiatu do siedmiu osób - zapewnia Grzegorz Nowosielski. 

Pozostanie Anety Kowalewskiej na stanowisku zastępcy burmistrza w gminie Wyszków, oznacza konieczność rezygnacji z mandatu radnej. W tej sytuacji miejsce Anety Kowalewskiej zajmie w Radzie Powiatu kolejny kandydat z listy Wspólnoty Samorządowej, a jest nim Piotr Wykowski.

Pełną obsadę stanowisk w powiecie - starosty, wicestarosty, przewodniczącego Rady Powiatu, członków zarządu - poznamy niebawem, już w listopadzie. Koalicja z PiS dla Grzegorza Nowosielskiego oznacza jeszcze jedno - łatwiejsze rządzenie w gminie, gdzie jego komitet uzyskał 10 z 21 mandatów i nie miał bezwzględnej większości w Radzie Miejskiej. PiS wprowadził do Rady sześcioro swoich przedstawicieli. W opozycji zostaną wobec tego radni komitetu Masz Wybór (troje) oraz PSL (dwóch). 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


wybory samorządowesamorządburmistrz WyszkowaWyszkówpowiat wyszkowskikoalicjaPiSPSLWspólnota SamorządowaWaldemar Sobczak

Komentarze

Adam Warpas
Oczywiste jest, że dla dobra lokalnej społeczności znacznie lepiej jest, gdy zarządzający ma dobry kontakt z kierującymi krajem. Dlatego zrozumiała jest postawa Burmistrza. Gratuluję też Waldemarowi Sobczakowi determinacji i konsekwencji. Cieszę się i pozytywnie patrzę w przyszłość powiatu wyszkowskiego.
Grzegorz
Ostatni raz głosowałem na Nowosielskiego
woo
nigdy więcej nie będę głosował na tzw. bezpartyjnych bo to tak jakbym głosował na PiS.

Zostaw komentarz


REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

FB FANPAGE

REKLAMA

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA