REKLAMA

"Czas odmienić Wyszków". Krzysztof Ogrodziński skwitował kontrkandydata

Wybory

W szesnastu krytycznych punktach Krzysztof Ogrodziński odniósł się i podsumował 16-letnie rządy urzędującego burmistrza Wyszkowa. Podczas konferencji na zakończenie kampanii wyborczej kandydat Forum Samorządowego zapewnił, że on i jego drużyna mają dla gminy propozycje realne ekonomicznie i dobrze zaplanowane.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Po 16 latach czas odmienić Wyszków! - mówił kandydat na burmistrza Krzysztof Ogrodziński, zapowiadając: - Pokażemy w szesnastu punktach, co było nie tak i jak nie powinno być. Udowodniliśmy już panu "dobremu burmistrzowi", że wiele razy kłamie lub manipuluje faktami, klasyfikuje ludzi na lepszych i gorszych, co pokazał na sesjach rady, spotkaniach z ludźmi i debacie. Pan burmistrz mówi, że spotkał się z "czarną kampanią", wymierzoną w niego personalnie, a  chciałem przypomnieć panu burmistrzowi wystąpienie końcowe na debacie, gdzie zaatakował wszystkich: obraził swojego dyrektora, obraził nauczycieli ("panie burmistrzu, nie wuefista tylko nauczyciel wychowania fizycznego") i same dzieci, mówiąc: "sami wam ich nie napędzimy". Panie burmistrzu, napędza to się zwierzęta…

Dalej w szesnastu punktach Krzysztof Ogrodziński odnosił się do - jego zdaniem - błędów i zaniedbań obecnego burmistrza.

- Pan "dobry burmistrz", broniąc się przepisami prawa oświatowego, zabronił wprowadzenia najbardziej sprawiedliwych rozwiązań dla całej społeczności szkolnej. My wcale nie chcieliśmy administracyjnie przenosić dzieci, chcieliśmy tylko wolnego naboru rodziców do wszystkich oddziałów. W tym roku szkolnym, czyli niestety za już zbyt późno, burmistrz wprowadził częściowo te rozwiązania, a przecież prawo się nie zmieniło. Dzięki takiej decyzji straciło pracę kilku wspaniałych nauczycieli (którzy walczyli o to rozwiązanie, w tym ja przywrócony do pracy, bo zwolniono mnie z naruszeniem przepisów – przypadek?) - mówił w kwestii wdrażania w gminie Wyszków reformy systemu oświaty Krzysztof Ogrodziński.

- Punkt drugi, to odrzucenie przez pana burmistrza ogólnopolskiego darmowego programu szkolenia piłkarskiego dla dzieci Polskiego Związku Piłki Nożnej - Akademia Młodych Orłów, popartego w petycji przez wielu mieszkańców. Zapewniając wobec poważnych ludzi, że projekt wejdzie w życie, pan burmistrz arogancko wycofał się z tego, narażając nasze miasto na niewiarygodność wobec włodarzy PZPN - mówił K. Ogrodziński.

Nierówne i nieuczciwe traktowanie stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego i brak kontroli nad tymi podmiotami - to trzeci z zarzutów wobec Grzegorza Nowosielskiego.

- Taki właśnie system zarządzania i promocji miasta o jednomilionowym budżecie doprowadził do krytycznej sytuacji w dwóch klubach (KS Camper, MKS BUG Wyszków). Dziwię się osobom, które tak bardzo narzekały i były krytyczne wobec systemu podziału środków, z których gros wraca do kasy gminnej w formie opłat za obiekty, nie mając pełnego dostępu do tych obiektów, a teraz są na listach komitetów, które ten system realizują. Co wam pan burmistrz obiecał? Przypadek? - pytał retorycznie Krzysztof Ogrodziński.

Za zaprzepaszczoną uważa szansę na budowę "super stadionu jako bazy pobytowej dla jednej z drużyn" na Euro 2012.

- Cały obiekt kosztowałby wtedy około 20 mln zł, teraz taki obiekt to koszt dwa razy większy. Dwa lata później "dobry burmistrz" chciał przenieść ten obiekt gdzieś w okolice cmentarza, aby teraz tam postawić bloki. Przypadek? - znów pytał Ogrodziński.

Punkt piąty. "Kanalizacja Skuszewa w 2007 roku - miała kosztować 3,7 mln zł, natomiast w 2014 roku kosztowała 4,7 mln zł".

Punkt szósty. "W 2008 roku gmina odkupiła działki od powiatu na terenie targowiska po to, aby je oddać - przekazać prywatnemu właścicielowi".

Krzysztof Ogrodziński przypomniał wywiad z burmistrzem z 2003 roku: "Moim zdaniem linia brzegowa Bugu nie powinna być zabudowana. Nie chcę oddzielać miasta od rzeki..." - po kilku latach pan burmistrz sprzedał deweloperowi działki nad rzeką Bug. 

Kolejny zarzut dotyczy budynku szkoły w Kamieńczyku:

- 650 m2 oraz ponad 2ha działki wydzierżawiony na 10 lat za kwotę 1100 zł brutto za m-c - gratuluję przedsiębiorczości. Przypadek? - mówił kandydat Forum Samorządowego. 

Nie zgadza się z obowiązującą w gminie gospodarką odpadami komunalnymi. Przedstawił kalkulację dla rodziny 4-osobowej w różnych miastach i gminach:

- Wyszków: 60 zł śmieci segregowane, 100 zł zmieszane

- Serock 40 zł/ 80 zł

- Pułtusk 18 zł/ 24 zł

- Długosiodło:  26 zł/ 52 zł

- Rząśnik: 20 zł/ 31 zł

- Jak widać w gminie Wyszków jest najdrożej pod każdym względem, cena zapewne wynika z przetargu i kosztów obsługi, ale jak widać przetargi w innych gminach tak mogły być rozpisane, że ceny są niższe. W obszarze wiejskim gminy Wyszków to już różnica jest dwu- i trzykrotnie wyższa. Czyżby gminy wiejskie lepiej rozpisały przetargi? Czy może z opłat śmieciowych finansowane są inne cele? - pytał Krzysztof Ogrodziński.

W kolejnym punkcie wytknął ul. Szczęśliwą w Drogoszewie, nie oddaną do użytku "ponieważ jest źle zrobiona i nadaje się do rozbiórki (sprawa z 2013 roku do dziś)". 

W 2014 roku gmina wymieniła działki w centrum miasta za działki w Natalinie - raczej wartość tych terenów jest różna. Przypadek? - ponawiał pytanie kandydat na burmistrza.

Przypomniał, że 8 lat temu obwodnica śródmiejska mogła kosztować 8 mln zł mniej, bo w tamtym czasie dofinansowanie z UE  było na poziomie 85 proc. a obecnie 57 proc.

- Winą za taką decyzję obarczono Starostwo Powiatoweo, co nie było prawdą - mówił Ogrodziński.

Przypomniał deklaracje wyborcze burmistrza:

- "Walory turystyczne i klimatyczne Wyszkowa" - najważniejsza założenia z poprzednich kampanii. Co pan burmistrz zrobił w tym zakresie? Park miejski przez 16 lat prawie się nie zmienił, nawet szaletu tam nie ma, nie ma miejsca na plażę miejską z miejscem na wypożyczanie kajaku czy roweru wodnego, na przystań  z campingiem. Jest kładka za ponad 2 mln zł - a gdzie ścieżka rowerowa do Kamieńczyka dla mieszkańców Skuszewa? Tam naprawdę jest niebezpiecznie dla ruchu pieszo-rowerowego. Nawet odpadów od letników gminna nie odbiera... - wyliczał Krzysztof Ogrodziński. 

Skrytykował najnowszy pomysł Grzegorza Nowosielskiego.

- Centrum sportu z basenem odkrytym - miałoby to sens, jakbyśmy mieli wody termalne i nie mieli rzeki, a tak duże pieniądze włożone w tą inwestycje i koszty utrzymania a obok rozpadający się skatepark, brak sali sportowej w SP nr 2, hala WOSIR wymagająca remontu (wymiana parkietu), basen z cennikiem z kosmosu, brak bieżni na stadionie, Orlik przy SP nr 4 do remontu - wyliczał gospodarz konferencji.

Krytycznie mówił także o Inwestycji "parkuj i jedź" przy ulicy Leśnej:

- To trafiony pomysł rozładowania korków i komunikacji w mieście? Ciekawe czy pan burmistrz jak przegra wybory i będzie dojeżdżał do Warszawy, będzie to czynił przez swój "parkuj i jedź"? A teraz jeszcze pomysł z płatnym parkowaniem... - mówił uszczypliwie. 

W ostatnim punkcie odniósł się do budżetu.

- Deficyt na ten rok to prawie 30 mln zł. Mówi sam za siebie a jeszcze nie zrealizowano innych inwestycji bardziej potrzebnych ludziom i dla ludzi cytat ws. ul. Matejki: "Obawiam się otworzyć kopertę z przetargami, bo to też bardzo droga inwestycja". Takie jest właśnie  planowanie  remontów dróg i budowy nowych dróg, co też miało miejsce w przypadku ulicy Okrzei (od Kościuszki do 3 Maja), gdzie nawet jeden z radnych z ugrupowania pana burmistrza był rozgoryczony takim obrotem sprawy, Dlatego po 16 latach tej samej wizji zarządzania miastem, czas odmienić Wyszków. Ja i moja drużyna ma propozycje realne ekonomicznie i dobrze zaplanowane, nie traktując mojego hasła "Marzenie o Wyszkowie" jako hasła, które nie może być spełnione - jak twierdzi pan burmistrz. Bo marzenie to rozwój i dążenie do celu - podsumował Krzysztof Ogrodziński. Zaapelował do mieszkańców o udział w wyborach, by frekwencja przekroczyła 75 proc.

Na konferencji obecni byli również kandydaci na radnych z "Przymierza Samorządowego" oraz Komitetu "Wolni i Solidarni", którzy popierają Krzysztofa Ogrodzińskiego w wyborach burmistrza Wyszkowa. Także krytyczni wobec decyzji urzędującego burmistrza. Radny Włodzimierz Gryz krytykował za brak inwestycji w obiekt kubaturowe, szczególnie w mieszkania socjalne czy żłobek, aby mieszkańcy nie płacili po 700 zł miesięcznie za żłobki prywatne. Marianna Szumowska krytykowała lokalizację parkingu "parkuj i jedź" przy Leśnej oraz pomysł płatnych stref parkowania. Justyna Garbarczyk, liderka Komitetu "Przymierze Samorządowe" przypomniała zaś:

- Ludzie związani z Przymierzem dla Wyszkowa są inicjatorami i im zawdzięczamy największe inwestycje budowlane w mieście: basen i przyległy kompleks sportowy, Bibliotekę Miejską, salę gimnastyczną przy I LO, Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez ostatnie 16 lat powstało wiele inwestycji, ale obecnie rządzący skupiają się na ławeczkach, chodniczkach. Moim zdaniem, są to działania pomiaru wójta gminy, a nie burmistrza dużego miasta, jakim szczyci się Wyszków. Miarą Wyszkowa powinny być duże inwestycje, a takie przez ostatnich 16 lat nie powstały. Dlatego wspieramy Krzysztofa Ogrodzińskiego, mamy nowe pomysły, nowe wizje i nowe marzenia - mówiła kandydatka do Rady Powiatu.

- Chcemy zmian również w powiecie. Myślę, że 12 lat urzędującego starosty to dosyć, ponieważ już "nowego prochu nie wymyśli". Zmiana kodeksu wyborczego sprzyja takim komitetom jak nasz. Ta drużyna, która zarządza powiatem, już się wypaliła, bo jeżeli kandydat z zarządu powiatu, urzędujący przez cztery lata, mówi, że startuje po to, by usprawnić tę administtrację powiatu, to chyba coś nie tak, bo miał cztery lata, żeby tę administrację usprawnić. Chcemy wejść do gry w radzie powiatu. My jesteśmy osobami, które chcą wprowadzić nową jakość w samorządzie - mówiła Justyna Garbarczyk. W podobnym tonie wypowiadał się Mirosław Boruc. 

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


wybory samorządowesamorządburmistrz WyszkowaWyszkówpowiat wyszkowskikampania wyborczaKrzysztof OgrodzińskiForum Samorządowe

Komentarze

Uroczy
I jeszcze te progi zwalniajace na kwiatowej, zielonej, wisniowej czy tez na uliczkach osiedlowych osiedla mlodych. Gdzie zaden z nich nie jest legalny poniewaz nie jest zachowany odstep 15m od konstrukcji nosnej, a taka konstrukcja dom mieszkalny jest. Moze pan odpowiadajacy za drogi gminne powinien zasiegnac porady prawnej przed zatwierdzaniem czegos co nie jest zgodne z prawem?

Zostaw komentarz


REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

FB FANPAGE

REKLAMA

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Marzec 2019
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dory, Olgi, Teodora

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Pracuj.pl