REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Polsko-szwedzka bitwa w Wyszkowie

Miasto

Zwieńczeniem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Wyszkowie była rekonstrukcja historyczna w plenerze. Wyszkowianie podziwiali XVII-wieczną potyczkę rycerstwa polskiego ze szwedzkim. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Współczesność bardzo pięknie przeplatała się z historią podczas tegorocznych obchodów patriotycznej majówki w Wyszkowie. W środę, w ważną dla Polaków rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyszkowianie przenieśli się w czasie do XVII wieku. W Centrum miasta mieli nieczęstą okazję obejrzenia rekonstrukcji bitwy polskiego rycerstwa i szlachty ze szwedzkim najeźdżcą. Wcześniej wspólnie pomodlili się w Sanktuarium św. Idziego w intencji ojczyzny, tej współczesnej, ale w swej historii dotkniętej nie raz klęską wojny, śmierci, nieszczęścia. Aby to się nigdy nie powtórzyło...

- ...I aby "nasz wewnętrzny GPS" się nie pogubił - tak ważne jest pamiętanie o naszym pięknych fundamentach, o historii własnego kraju. A historia Polski mocno osadzona jest w chrześcijaństwie. Polska państwowość rozpoczęła się właśnie z chwilą  przyjęcia chrześcijaństwa - przypominał w swoim kazaniu ks. dziekan Zdzisław Golan. Nawiązywał do słów Jana Pawła II o ojczyźnie i korzeniach. Kapłan przypomniał także do przypadających 3 maja ważnych dla polskiego narodu rocznic - uchwalenia Konstytucji oraz oddania Polski pod opiekę Maryi, którą wybrano na Królową Polski.

Po nabożeństwie, w którym licznie uczestniczyli wyszkowscy harcerze, poczty sztandarowe szkół i organizacji, władze samorządowe, oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, wyszkowianie udali się na plac Miejski, gdzie już czekało w gotowości obozowisko i pole bitwy. Za chwilę miały się tu rozegrać sceny sprzed niemal czterystu lat, gdy Szwedzi najechali na Polaków. Huk dział i salwy armatnie dały znak do rozpoczęcia natarcia. Raz z jednej, raz z drugiej strony padały strzały a niewiasty znosiły rannych z pola bitwy. Z odsieczą piechocie przyszła polska husaria, która ostatecznie zaważyła na wygranej Polaków. 

W widowisku historycznym pt. "Karol Ferdynad Waza" uczestniczyły następujące grupy rekonstrukcyjne:

1. Sarmackie Dziedzictwo (Bydgoszcz),

2. Regiment Autoramentu Cudzoziemskiego Królewicza Jana Kazimierza (Pomorze),

3. Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego (Białystok),

4. Semper Fidelis Res Publicae - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej (Warszawa),

5. Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza (Barcice),

6. Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej,

7. Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka,

8. Josef Cangy (Czechy),

9. Ewa Rudawska (Kraków),

10. Justyna Kulczycka (taniec historyczny – Kraków),

11. Artur Żak i Marta Radwan (sokolnictwo – Kraków),

12. Goście z pobliskich terenów: Beata Kornatka (Niegów), Malfred, Sławomir Wróbel (Gulczewo), Paweł Kozakiewicz, Jarosław Żmuda (Tumanek), Agnieszka Krasnopolska.

 

Tego dnia odbyła się jeszcze jedna impreza w ramach obchodów 3 Maja - Biblioteka Miejska zaprosiła wyszkowian na rajd rowerowy, którego przewodnikami byli Mirosław Powierza i Jacek Szymanik. Mimo niesprzyjającej aury kilkunastu wyszkowian skorzystało z zaproszenia i udało się na trasę rajdu. 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


rekonstrukcjawojna polsko-szwedzkapotop szwedzkiXVII wiekKarol Ferdynand wazaWyszków3 Maja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA