REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Zmarł ks. Henryk Kietliński

Miasto

Wieczorem 4 marca w Warszawie zmarł ks. Henryk Kietliński, Honorowy Obywatel Wyszkowa. W listopadzie skończyłby 85 lat.

REKLAMA

Ks. Henryk Kietliński urodził się 6 listopada 1932 roku w Leszczydole Nowinach. W okresie wojennym uczęszczał do szkoły podstawowej w tej wsi, naukę kontynuował w szkołach wyszkowskich - także w Liceum Ogólnokształcącym. W czasie okupacji służył w Szarych Szeregach. 

Był to zastęp powołany przez mojego starszego kolegę, nazywaliśmy się „Zawiszakami” i zgodnie z programem „Szarych Szeregów” prowadziliśmy naszą działalność - wspominał. - Miałem pseudonim „Dąbek”, ponieważ w Puszczy Białej są nie tylko sosny, ale wspaniałe dęby i brzozy, i graby, więc wydawało mi się, że to będzie pseudonim stosowny dla mojego ducha i działalności. 

W latach 1978-84 był prowincjałem Prowincji Chrystusa Króla. W ostatnim czasie był postulatorem procesów kanonizacyjnych ks. Józefa Jankowskiego i ks. Józefa Stanka oraz beatyfikacyjnych sześciu innych męczenników za wiarę, a także kapelanem środowisk kombatanckich.

Jako szesnastolatek, po otrzymaniu tzw. małej matury, w 1949 r. udał się do Wyższego Seminarium Duchownego księży Pallotynów w Ołtarzewie k. Warszawy. 19 czerwca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od tego roku rozpoczęła się jego służba kapłańska w różnych częściach Polski, Europy i świata.

Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na uniwersytecie w Rzymie. Profesor Wyższego Seminarium Duchownego, rektor i pełniący obowiązki proboszcza w Warszawie, radca prowincjalny, promotor misji, konsulator generalny w Rzymie w latach 1971–1977. Założyciel Instytutu Teologii Apostolstwa przy Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Stefana kardynała Wyszyńskiego), dyrektor Ośrodka Postulacji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, postulator spraw kanonizacyjnych błogosławionych ks. Józefa Stanka SAC i ks. Józefa Jankowskiego SAC oraz beatyfikacyjnych sześciu innych męczenników za wiarę, duszpasterz kilku środowisk kombatanckich w Warszawie.

Człowiek bliski Karolowi Wojtyle. Autor książki pt. „Moje dialogi z Janem Pawłem II”, która była owocem czterdziestoletniej znajomości z papieżem Polakiem. 

20 marca 2003 roku otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Wyszków. Niezwykle kochał swoja Małą Ojczyznę i często do niej wracał. 

Źródło: wyszkow.pl (na podst. opr. p. E. Szczuki)

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Czwartek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Hanny, Klementyny, Łukasza

REKLAMA

Pracuj.pl