REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Współpraca zagraniczna Gminy Wyszków

Miasto

Gmina Wyszków prowadzi stałą współpracę zagraniczną z trzema państwami: Litwą, Estonią i Ukrainą. Na mocy podpisanych w 2006 roku umów Wyszków utrzymuje relację miast partnerskich z Ejszyszkami na Litwie i Hohtla Jarve w Estonii. 

REKLAMA

Litwa

Najdłuższą historię, bo sięgającą jeszcze lat dziewięćdziesiątych ma współpraca Wyszkowa z Litwą – z tamtejszym  miastem Ejszyszkami oraz Obwodem Sołecznikowskim, w którym znajdują Ejszyszki . Współpraca ta zapoczątkowana była wyposażeniem przez Gminę Wyszków Domu Polskiego w Ejszyszkach. Podarowaliśmy im wówczas meble z Wyszkowskiej Fabryki Mebli.

Ważnym obszarem, w którym realizowana była współpraca z Ejszyszkami był obszar kulturalny. Na Liwie koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, gościliśmy w Wyszkowie artystów z Ejszyszek. Wymianie kulturalnej i wyjazdom zespołów artystycznych zawsze towarzyszyły delegacje samorządowe. Wyszkowianie gościli kilkakrotnie podczas Dożynek Obwodu Sołecznikowskiego. Rozwijana była także współpraca w dziedzinie sportu.

Cennym elementem współpracy Wyszkowa i Ejszyszek jest serdeczna przyjaźń, jaka nawiązana została i pielęgnowana jest do dziś pomiędzy wyszkowskim przedszkolem „Słoneczko”, a polskim przedszkolem „Bajka” w Ejszyszkach. Gmina Wyszków systematycznie wspiera finansowo przedszkole w Ejszyszkach – nawet w tym roku na Litwę wyjechała delegacja samorządu Wyszkowa, zawożąc upominki, miedzy innymi materiał na pościel, sprzęt AGD. Gmina Wyszków wsparła pomocą finansową także Dom Dziecka w Solecznikach.

Formalny kształt współpracy Wyszkowa i Ejszyszek nadała umowa podpisana 2 września 2006 roku pomiędzy Miastem Wyszków, a Starostwem Ejszyszki w sprawie partnerstwa i rozwoju kontaktów społecznych i kulturalnych. Strony zobowiązały się w niej do udoskonalania wzajemnych kontaktów, budowania korzystnych warunków współpracy w dziedzinie edukacji, kultury, oświaty, rekreacji, turystyki, organizacji imprez, wymiany doświadczeń i informacji.

Zgodnie z ideą umowy Gmina Wyszków i Ejszyszki prowadzą wymianę kulturalną – w tym roku gościła tam rewia dziecięca „Sylaba”, systematycznie prowadzona jest współpraca wyszkowskiego „Słoneczka” z przedszkolem „Bajka”, samorząd Wyszkowa wspiera i nadal wspierać będzie to polskie przedszkole na Litwie.

 

Estonia

Umowa o współpracy Wyszkowa z estońskim miastem Kohtla Jarve podpisana została również 2 września 2006 roku. Pierwsze partnerskie kontakty Wyszkowa z Estonią zainicjowane były sześć lat wcześniej. I tutaj współpraca obu miast odbywała się przede wszystkim w obszarze społecznym, kulturalnym, sportowym. Wyszkowscy artyści – między innymi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP – gościli w Estonii, my przyjmowaliśmy u siebie zespoły z Estonii – dwa lata temu był to zespół „Virulane”. W Wyszkowie gościły delegacje miasta Kohtla Jarve, natomiast delegacje Gminy Wyszków wyjeżdżały do Estonii. Organizowaliśmy w Wyszkowie Międzynarodowy Turniej Piłkarski, w którym udział brały drużyny z Estonii i Litwy.

Umowa w sprawie partnerstwa i rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych z miastem Kohtla Jarve zakłada wymianę doświadczeń i informacji, tworzenie korzystnych warunków współpracy między miastami w zakresie gospodarki, techniki, oświaty, kultury i kształcenia. To także organizacja imprez dla przedsiębiorców w zakresie prezentowania towarów i usług, tworzenie korzystnych warunków wymiany turystycznej, handlowej, wzajemnego promowania obu miast.

Ukraina

Początek współpracy zagranicznej z Ukrainą to rok 2006 i pierwsze kontakty naszego miasta Misz Międzynarodową Fundacją „Czernobyl” z Kijowa. Nasz samorząd udzielił wsparcia tej fundacji i te kontakty zaowocowały nawiązaniem współpracy z ukraińskim miastem Wyszgorod – jako miasto o podobnej nazwie, zainteresowaną wymiana doświadczeń i informacji. Od tego momentu współpracujemy z Wyszgorodem – w dziedzinie społecznej, kulturalnej, sportowej. Przedstawiciele władz samorządowych gościli u nas kilkakrotnie, ostatnia wizyta miała miejsce w sierpniu tego roku. Również burmistrz Grzegorz Nowosielski gościł w Wyszgorodzie, w tym roku.

Drugim miastem na Ukrainie, z którym współpracujemy, jest Winnica. Tutaj u źródła współpracy samorządowej leży przyjaźń wyszkowskiej rewii dziecięcej „Sylaba” z ukraińskim zespołem „Barvinok”. Oba zespoły poznały się w 1999 roku i od tamtej pory współpracują i utrzymują ścisłe kontakty. „Sylaba” rokrocznie gości na festiwalu „Barvinkowe Kruzhalo” w Winnicy, tancerze i wokaliści „Barvinoka” kilkakrotnie gościli w Wyszkowie – w tym roku wystąpiła w Wyszkowie sekcja instrumentalna zespołu – „Wodograj”.

Z przyjaźni dzieci i opiekunów zespołów wyrosła przyjaźń i współpraca samorządów. W tym roku burmistrz, Grzegorz Nowosielski spotkał się z merem Winnicy, Włodzimierzem Grojsmanem, uczestniczył w Święcie Miasta Winnica. Zamierzeniem obu samorządów jest rozszerzenie tej współpracy o obszar gospodarczy – temu między innymi, a także promocji gospodarczej Wyszkowa służyć ma Regionalne Forum Gospodarcze, które organizowane będzie w Wyszkowie w lutym 2013 roku. Wówczas to z wizytą do Wyszkowa przyjedzie delegacja z Winnicy z merem Włodzimierzem Grojsmanem, zaproszeni zostaną także przedstawiciele miasta Wyszgorod


Źródło: Urząd Miasta

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


EjszyszkamiLitwiaHohtla JarveEstoniaWyszgorodUkrainaWyszkówwspółpraca gospodarcza

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sala ślubów do biblioteki, "Tomitofa" do "Hutnika"
Likwidator to w naszej gminie w tym roku bardzo intratna fucha. Kowalski dostał 10 klocków za pozbycie sie Sylaby to moze i Golebiewska liczy, ze jej cos skapnie
BBQ
Sala ślubów do biblioteki, "Tomitofa" do "Hutnika"
Pani A. Gołębiewska postanowiła zapisac się w historii miasta jako pierwsza likwidatorka? Zlikwidowana straz miejska, rozwalona biblioteka, USC - co będzie nastepne? Naprawdę pasuje pani taka rola? Burmistrz pani rękami załatwia brudne sprawy a pani lata na jego polecenie i mierzy szatnię w bibliotece czy da się do niej upchnąć wszystkie książki dla dzieci. Żenada
czytelnik
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Liczba,, około,, 1500 osób jest grubo przesadzona. Oceniam, że w marszu uczestniczyło 400,gora 500 osób. Trochę gorzej to wygląda, ale taka jest prawda.
Luki69
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Piątek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Augustyny, Łukasza, Urbana

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA