REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Współpraca zagraniczna Gminy Wyszków

Miasto

Gmina Wyszków prowadzi stałą współpracę zagraniczną z trzema państwami: Litwą, Estonią i Ukrainą. Na mocy podpisanych w 2006 roku umów Wyszków utrzymuje relację miast partnerskich z Ejszyszkami na Litwie i Hohtla Jarve w Estonii. 

REKLAMA

Litwa

Najdłuższą historię, bo sięgającą jeszcze lat dziewięćdziesiątych ma współpraca Wyszkowa z Litwą – z tamtejszym  miastem Ejszyszkami oraz Obwodem Sołecznikowskim, w którym znajdują Ejszyszki . Współpraca ta zapoczątkowana była wyposażeniem przez Gminę Wyszków Domu Polskiego w Ejszyszkach. Podarowaliśmy im wówczas meble z Wyszkowskiej Fabryki Mebli.

Ważnym obszarem, w którym realizowana była współpraca z Ejszyszkami był obszar kulturalny. Na Liwie koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, gościliśmy w Wyszkowie artystów z Ejszyszek. Wymianie kulturalnej i wyjazdom zespołów artystycznych zawsze towarzyszyły delegacje samorządowe. Wyszkowianie gościli kilkakrotnie podczas Dożynek Obwodu Sołecznikowskiego. Rozwijana była także współpraca w dziedzinie sportu.

Cennym elementem współpracy Wyszkowa i Ejszyszek jest serdeczna przyjaźń, jaka nawiązana została i pielęgnowana jest do dziś pomiędzy wyszkowskim przedszkolem „Słoneczko”, a polskim przedszkolem „Bajka” w Ejszyszkach. Gmina Wyszków systematycznie wspiera finansowo przedszkole w Ejszyszkach – nawet w tym roku na Litwę wyjechała delegacja samorządu Wyszkowa, zawożąc upominki, miedzy innymi materiał na pościel, sprzęt AGD. Gmina Wyszków wsparła pomocą finansową także Dom Dziecka w Solecznikach.

Formalny kształt współpracy Wyszkowa i Ejszyszek nadała umowa podpisana 2 września 2006 roku pomiędzy Miastem Wyszków, a Starostwem Ejszyszki w sprawie partnerstwa i rozwoju kontaktów społecznych i kulturalnych. Strony zobowiązały się w niej do udoskonalania wzajemnych kontaktów, budowania korzystnych warunków współpracy w dziedzinie edukacji, kultury, oświaty, rekreacji, turystyki, organizacji imprez, wymiany doświadczeń i informacji.

Zgodnie z ideą umowy Gmina Wyszków i Ejszyszki prowadzą wymianę kulturalną – w tym roku gościła tam rewia dziecięca „Sylaba”, systematycznie prowadzona jest współpraca wyszkowskiego „Słoneczka” z przedszkolem „Bajka”, samorząd Wyszkowa wspiera i nadal wspierać będzie to polskie przedszkole na Litwie.

 

Estonia

Umowa o współpracy Wyszkowa z estońskim miastem Kohtla Jarve podpisana została również 2 września 2006 roku. Pierwsze partnerskie kontakty Wyszkowa z Estonią zainicjowane były sześć lat wcześniej. I tutaj współpraca obu miast odbywała się przede wszystkim w obszarze społecznym, kulturalnym, sportowym. Wyszkowscy artyści – między innymi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP – gościli w Estonii, my przyjmowaliśmy u siebie zespoły z Estonii – dwa lata temu był to zespół „Virulane”. W Wyszkowie gościły delegacje miasta Kohtla Jarve, natomiast delegacje Gminy Wyszków wyjeżdżały do Estonii. Organizowaliśmy w Wyszkowie Międzynarodowy Turniej Piłkarski, w którym udział brały drużyny z Estonii i Litwy.

Umowa w sprawie partnerstwa i rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych z miastem Kohtla Jarve zakłada wymianę doświadczeń i informacji, tworzenie korzystnych warunków współpracy między miastami w zakresie gospodarki, techniki, oświaty, kultury i kształcenia. To także organizacja imprez dla przedsiębiorców w zakresie prezentowania towarów i usług, tworzenie korzystnych warunków wymiany turystycznej, handlowej, wzajemnego promowania obu miast.

Ukraina

Początek współpracy zagranicznej z Ukrainą to rok 2006 i pierwsze kontakty naszego miasta Misz Międzynarodową Fundacją „Czernobyl” z Kijowa. Nasz samorząd udzielił wsparcia tej fundacji i te kontakty zaowocowały nawiązaniem współpracy z ukraińskim miastem Wyszgorod – jako miasto o podobnej nazwie, zainteresowaną wymiana doświadczeń i informacji. Od tego momentu współpracujemy z Wyszgorodem – w dziedzinie społecznej, kulturalnej, sportowej. Przedstawiciele władz samorządowych gościli u nas kilkakrotnie, ostatnia wizyta miała miejsce w sierpniu tego roku. Również burmistrz Grzegorz Nowosielski gościł w Wyszgorodzie, w tym roku.

Drugim miastem na Ukrainie, z którym współpracujemy, jest Winnica. Tutaj u źródła współpracy samorządowej leży przyjaźń wyszkowskiej rewii dziecięcej „Sylaba” z ukraińskim zespołem „Barvinok”. Oba zespoły poznały się w 1999 roku i od tamtej pory współpracują i utrzymują ścisłe kontakty. „Sylaba” rokrocznie gości na festiwalu „Barvinkowe Kruzhalo” w Winnicy, tancerze i wokaliści „Barvinoka” kilkakrotnie gościli w Wyszkowie – w tym roku wystąpiła w Wyszkowie sekcja instrumentalna zespołu – „Wodograj”.

Z przyjaźni dzieci i opiekunów zespołów wyrosła przyjaźń i współpraca samorządów. W tym roku burmistrz, Grzegorz Nowosielski spotkał się z merem Winnicy, Włodzimierzem Grojsmanem, uczestniczył w Święcie Miasta Winnica. Zamierzeniem obu samorządów jest rozszerzenie tej współpracy o obszar gospodarczy – temu między innymi, a także promocji gospodarczej Wyszkowa służyć ma Regionalne Forum Gospodarcze, które organizowane będzie w Wyszkowie w lutym 2013 roku. Wówczas to z wizytą do Wyszkowa przyjedzie delegacja z Winnicy z merem Włodzimierzem Grojsmanem, zaproszeni zostaną także przedstawiciele miasta Wyszgorod


Źródło: Urząd Miasta

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


EjszyszkamiLitwiaHohtla JarveEstoniaWyszgorodUkrainaWyszkówwspółpraca gospodarcza

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Poniedziałek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org