REKLAMA

Blogi - Grupa Rowerowa

"Powrót do starego domu" w Wyszkowie
Wyszków Moje Miasto

Wracam tam, gdzie zaczęła się moja historia… Te słowa pisarki Ilony Gołębiewskiej można uznać za hasło jej spotkania autorskiego, które odbyło się w dniu 6 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. C Norwida w Wyszkowie. Na spotkanie bardzo licznie przybyli mieszkańcy Wyszkowa i okolic, by przekonać się dlaczego autorka postanowiła osadzić fabułę swojej powieści w rodzinnych stronach. Wśród wielu znamienitych gości był również Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

2017-04-08 19:32:13

Piszę dla ludzi i o ludziach, jest to moja ogromna pasja. Za pomocą słowa chcę opowiadać historie, które przy odrobinie szczęścia lub pecha mogą się przydarzyć każdemu z nas. Swoje powieści osadzam mocno w prawdziwym życiu. Zależy mi na tym, by moi bohaterowie byli wiarygodni. Wtedy czytelnik ma poczucie, że może ich spotkać na spacerze, w sklepie, w pracy. Jakby byli blisko, na wyciągnięcie ręki. Ponadto piszę powieści takie, jakie sama bym chciała przeczytać. Mają one dostarczać wielką dawkę emocji, ale też i dać szansę na to, by każdy czytelnik mógł sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytania w życiu. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Czy lubię siebie i swoje życie? Życie zgodne z tym, czego pragniemy jest kluczem do szczęścia. Bardzo dużo zależy od nas samych…

Tak Ilona Gołębiewska mówiła o swojej pasji literackiej i podkreślała, że postanowiła zostać pisarką już w wieku pięciu lat. Gdy nie pisze, wtedy czyta. Uwielbia prozę Marii Kuncewiczowej, która podobnie jak nasza autorka, w swoich powieściach kładła bardzo duży nacisk na psychologiczną kreację bohaterów i bardzo rzetelną dokumentację przygotowującą do pisania powieści. Nasza pisarka bardzo sobie ceni twórczość Kuncewiczowej. Ponadto opowiedziała niezwykłą anegdotę o tym, jak przez zupełny przypadek (a może przeznaczenie?) została właścicielką prawie wszystkich dzieł pisarki wraz z jej dedykacjami.

Spotkanie bardzo interesująco poprowadziła Pani Sylwia Słojkowska – Affelska, która jest etnografem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należy do Stowarzyszenia Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna w Pniewie. Jest pomysłodawczynią i realizatorką bardzo licznych projektów edukacyjno – regionalnych realizowanych w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie oraz w innych instytucjach kultury:

Powieść „Powrót do starego domu” jest książką, którą dosłownie pochłania się w dwa długie wieczory. Napisana jest pięknym językiem, czytelnik może zamknąć oczy i wyobrażać sobie plastycznie opisane przez autorkę miejsca, zdarzenia i ludzi. Powieść przenosi do Pniewa, Wyszkowa i Pułtuska oraz ukazuje tradycję regionu, dzięki czemu nasze strony mają szansę promocji na bardzo dużą skalę. Jestem przekonana, że większość czytelników „Powrotu do starego domu” będzie chciała do nas przyjechać i przekonać się, że nasze strony są niezwykle bogate w piękne krajobrazy, ciekawe miejsca i życzliwych ludzi

– podkreślała pani Sylwia. Ponadto mówiła o wielkiej pasji regionalizmu Ilony Gołębiewskiej, która poprzez różne swoje działania stara się promować strony rodzinne oraz zachęca znajomych, by w ramach wakacyjnego odpoczynku przyjeżdżali właśnie do nas.

Ilona Gołębiewska, urodzona w Wyszkowie w 1987 r., opowiadała o tym, że uwielbia pisać nocami, ponieważ potrzebuje ciszy i ma pewność, że wtedy nic nie wybije jej z rytmu pracy. Fabuła pisanej powieści tak ją wciąga, że czasami odrywa wzrok od monitora jak już widzi wschód słońca. Jak sama podkreślała, pisaniem zajmowała się od zawsze. Już jako mała dziewczynka pisała wiersze i opowiadania. W liceum jej ulubioną formą literacką wciąż były pierwsza, a na studiach zajęła się pisanie naukowym i to właśnie wtedy rozpoczęła się jej ciężka praca nad warsztatem literackim. W czasie studiów napisała pierwszą powieść obyczajową, potem kolejne, które skrzętnie chowała do szuflady.

Powieść „Powrót do starego domu” napisała po kilku latach. I to właśnie z tą powieścią postanowiła wyjść do czytelników. Pisała ją około pół roku, wysłała do wydawnictw i czekała. Odezwało się około dwunastu. Szybko podjęła decyzję o wydaniu powieści. Bardzo mocno wierzyła w to, że zostanie dobrze przyjęta. Uznała, że „Powrót do starego domu” zainteresuje czytelników w każdym wieku i pozwoli chociaż na chwilę przenieść się we wspomnieniach do rodzinnego domu, które w sercu każdego człowieka ma szczególne miejsce.

Pracuję z ludźmi w bardzo różnym wieku, od przedszkola do seniora, i niezwykle sobie cenię swoją pracę. Pozwala mi ona na poznanie emocji człowieka na różnym etapie życia. Jestem zdania, że dzieciństwo wpływa na całe nasze życie. Idziemy w dorosłość z bagażem pewnych doświadczeń. I zawsze wracamy tam, gdzie zaczęła się nasza historia. Możemy zajść w życiu bardzo daleko, wyprowadzić się na koniec świata, ale nasze serce zawsze będzie w rodzinnych stronach.

Moi dziadkowie uczyli mnie bycia dumną ze swojego pochodzenia i przekazywali tradycje. Ich stary dom w Pniewie tętnił folklorem i działalnością artystyczną. Babcia była hafciarką ludową. W całym domu były kosze włóczki, muliny, kordonków, szarego płótna. Wieczorami siadała przy kaflowym piecu i haftowała serwetki i obrusy. Podglądałam ją i uczyłam się. Dziadek miał zacięcie literackie, pisał i opowiadał bajki. Miał ogromną wiedzę o książkach i godzinami potrafił snuć ciekawe historie. To on pokazał mi dobrodziejstwo literatury. Te dwa światy – literatura i regionalizm – były dla mnie jako małej dziewczynki przykładem wielkiej pasji. Teraz ja powracam do Pniewa do starego domu i tam piszę.

Moje powieście są bliskie życiu. Podobnie jest z „Powrotem do starego domu”. Mamy w powieści kilku bohaterów, kilka niezwykłych historii. Niektóre przerażają, inne wzbudzają podziw. Tak jak w życiu. Chciałabym, by powieść była punktem wyjścia do refleksji nad sobą. Jest to powieść trzymająca w napięciu, wzbudza silne emocje. Dla mnie sukcesem będzie jak na stronach powieści każdy czytelnik odnajdzie namiastkę siebie i swojego życia.

Ilona Gołębiewska miała dla swoich gości niezwykłą niespodziankę. Teledysk do swojej powieści, który nagrała z pomocą rodziny i przyjaciół! Autorka napisała tekst piosenki, muzykę skomponowali znani wyszkowscy muzycy Maryla Modzelan i Marek Modzelan, wykonała ją zaś niezwykle utalentowana wokalnie Jana Dąbkowska, której występy możemy podziwiać na wielu uroczystościach w Wyszkowie i pobliskich miejscowościach. Teledysk przyjęto gromkimi brawami. Możemy w nim zobaczyć mocne odniesienie do fabuły książki oraz podziwiać piękne ujęcia kamerą nagrywane nad Bugiem i Narwią. Lada dzień teledysk zostanie opublikowany na stronie autorskiej pisarki oraz jej mediach społecznościowych.

„Powrót do starego domu” przyjęto niezwykle życzliwie, już teraz książka ma status bestsellera. Jest to pierwsza część trylogii o starym domu. Autorka zdradziła gościom, że właśnie kończy pisanie drugiej części i już niebawem dowiemy się, kiedy odbędzie się jej premiera. Ilonie Gołębiewskiej oczywiście bardzo mocno gratulujemy i kibicujemy w osiągnięciu kolejnych sukcesów!

Były również pytania od publiczności. Jedno szczególnie zainteresowało zebranych gości. Dotyczyło planów autorki na przyszłość i tego, czy jest szansa, by trylogia została zekranizowana. Ilona Gołębiewska obiecała, że dołoży wszelkich starań, by właśnie tak się stało. Zapowiedziała również, że pracuje nad kolejnymi książkami i jeszcze nie raz zamierza nas zaskoczyć dobrą wiadomością. Kto wie… może w kolejnych powieściach również opisze Wyszków i okolice? Trzymamy za to kciuki!

To spotkanie na długo zapadnie w pamięci zebranych gości, których autorka zabrała do świata swojej literatury. Były ciekawe rozmowy, wspomnienia, anegdoty. Nie zabrakło zadumy, refleksji, ale i dobrego humoru, bo autorka mówiła o zabawnych historiach związanych ze swoim pisaniem. Ilona Gołębiewska urzekła nas niezwykłą wrażliwością i serdecznością i dała się poznać jako ogromna fanka rodzinnych stron oraz pasjonatka ciekawych historii. Po uroczystej części spotkania był czas na podpisywanie książek i dedykacje oraz sympatyczną rozmowę z autorką. Do późnych godzin mogliśmy wspólnie świętować wielki sukces naszej krajanki! Serdecznie gratulujemy!

W Wyszkowie książka jest do nabycie w księgarni Książnica Polska w Galeo, a także można ja nabyć w księgarniach internetowych (w formie tradycyjnej oraz ebooka), np.: Empik.comMuza.comRavelo.plŚwiatksiążki.pl. Serdecznie polecamy powieść, której akcja rozgrywa się w Pniewie, Wyszkowie i Pułtusku!

Słów kilka o samej autorce

Ilona Gołębiewska (ur. 24 marca 1987 r. w Wyszkowie) – w wieku pięciu lat postanowiła, że w przyszłości będzie uczyć oraz pisać książki… i słowa dotrzymała. Na co dzień pracuje ze studentami, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, a także skutecznie szkoli dorosłych i seniorów. Jest poetką, debiutowała w 2012 r. tomem poezji „Traktat życia”, należy do Światowego Stowarzyszenia Poetów (Movimiento Poetas del Mundo). Autorka wielu książek i artykułów oraz bajek, baśni, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Prowadzi stronę autorską www.ilonagolebiewska.pl

Mieszka w Warszawie, ale gdy pisze, ucieka do starego drewnianego domu na mazowieckiej wsi, w którym czas się zatrzymał. Uwielbia pracę z ludźmi, długie podróże do zapomnianych miejsc, czytanie książek po nocach oraz zapach świeżej kawy o poranku. Jej wielkim marzeniem jest założenie fundacji. Mistrzyni emocji! Bardzo mocno wierzy w happy endy!


Wyszków Moje Miasto

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org