REKLAMA

Blogi - NosiMysię

Dlaczego warto nosić w chuście? O korzyściach dla DZIECKA.
Naturalnie o dzieciach

Ponieważ blog nosi nazwę NosiMysię - pierwsze wpisy będą  dotyczyły właśnie noszenia dzieci. Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko.... nie oszukujmy się - świat przewraca się człowiekowi do góry nogami. Zmian jest całe mnóstwo - najpiękniejszą zaś z nich jest ta, która sprawia, że jesteśmy w stanie zapomnieć o całym świecie byleby tylko dać naszemu maleństwu wszystko czego potrzebuje. Napiszę Wam w tajemnicy, że ten post miał powstać według planu dokładnie tydzień temu. Ale właśnie fakt, że dla każdego rodzica dziecko jest priorytetem (szczególnie chore) sprawił, że dopiero DZIŚ piszę Wam  o korzyściach jakie noszenie w chuście daje DZIECKU.  

2017-03-20 21:58:56

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA - Po 9 miesiącach spędzonych w brzuchu mamy, noworodek czuje się bezpiecznie wszędzie tam, gdzie czuje choć namiastkę tego co jest dla niego znajome. A jak było Maluszkowi po tamtej stronie brzuszka??? Ciasno, Ciepło, Ciemno, Szumiąco, Przytulnie i Blisko Mamy. Praktycznie wszystkie te doznania Brzdąc otrzymuje podczas chustowego tulenia.

REDUKCJA STRESU - Kiedy czujemy się bezpiecznie, jesteśmy spokojni. Dając bliskość fizyczną i wsparcie psychiczne w postaci obecności rodziców zmniejszamy skutecznie ilość wytwarzanych w organiźmie dziecka hormonów stresu m.in. kortyzolu, a co za tym idzie przyczyniamy się do lepszego rozwoju mózgu naszego maluszka. Jest to też równoznaczne z mniejszą ilością płaczu, bo stres u noworodka=płacz. Mamy więc, szczęśliwsze i spokojniejsze dziecko.

ADAPTACJA DO NOWYCH WARUNKÓW - Wyobrażaliście sobie kiedyś, że porywa Was UFO i zabiera do swojego świata? Jest to świat, który w każdym calu, jest całkowicie inny od wszystkiego tego co znaliście dotychczas. Tam nawet oddychanie, jedzenie i konsystencja powietrza jest inna niż na Ziemi. Tak mniej więcej czuje się nasze Maleństwo tuż po porodzie. Jedyne co zna to my - rodzice. Nasz zapach, głos, bicie naszego serca i bliskość fizyczna. Dlatego w pierwszysch miesiącach dzieci tak bardzo potrzebują naszej bliskości. Dajmy im czas na stopniowe poznanie wszystkich nowości i bądźmy blisko nich - chusta bardzo w tym pomaga.

ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA I ZMIAN JEGO POŁOŻENIA W PRZESTRZENI - Dzięki temu, że Malec w chuście cały czas ma kontakt fizyczny z nami i dzięki nam przemieszcza się w przestrzeni - jego mózg ma dużo więcej możliwości rozwoju. Już od pierwszych tygodni, czy miesięcy Maluszek ćwiczy i dowiaduje się czym jest zmysł równowagi i zyskuje świadomość swoich części ciała. 

ŁAGODZENIE KOLEK - ciepło, które dajemy przez kontakt ciało do ciała, oraz mini masaże małego brzuszka, które robimy nieświadomie poprzez nasze oddychanie i poruszanie mięśniami skutecznie minimalizują ten trudny czas, w którym kształtuje się układ trawienny naszych Brzdąców.

WSPARCIE PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU KRĘGOSŁUPA ORAZ STAWÓW BIODROWYCH - to wszystko dzięki odpowiedniej pozycji, które dziecko przyjmuje podczas właściwego noszenia w chuście. Dzięki tej pozycji kręgosłup Maleństwa jest w naturalnym dla niego zgięciu - czyli pełnej kifozie, w której ma możliwość ćwiczenia nowych umiejętności ruchowych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa. Noszenie w chuście to również profilaktyka przy Dysplazji Stawów Biodrowych! Na szczęscie coraz więcej specjalistów już to wie :)

MOWA I EMOCJE - udowodniono w badaniach, że gdy nosimy dzieci na rękach - więcej do nich mówimy. To dość logiczne - gdy mamy rozmówcę na wysokości naszej twrzy i możemy utrzymać kontakt wzrokowy - aż chce się mówić. A słuchanie, rozumienie, obserwowanie twarzy i kontakt wzrokowy z opiekunem to warunki konieczne to rozpoczęcia rowoju mowy. Dodatkowo dziecko będąc na wysokości twarzy innych ludzi, od początku ma możliwość obserwacji reakcji emocjonalnych. To znacznie ułatwia naukę rozumienia zasad komunikacji - zarówno werbalnej jak i niewerbalnej.

SEN I PRYWATNOŚĆ - sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. W pierwszych miesiącach jest szczególnie istotny. W chuście dużo o niego łatwiej. Na konsultacjach podczas których uczę rodziców jak wiązać chustę - to częsta historia - przy pierwszej próbie wiązania, gdy mama lub tata kończą wiązać węzeł - dzięcię słodko odpływa już i delikatnie pochrapuje. To nie tylko piękne, ale i zdrowe! Dodatkowo bycie w chuście daje możliwość maluszkowi by skryć się przed wścibskimi spojrzeniami. Spróbujcie policzyć ile osób podczas pierwszych spacerów zagląda Wam do wózka. Czy czulibyście się komfortowo gdyby to Was ktoś tak podglądał i przeszkadzał Wam w drzemce ? ;) W chuście dziecko zawsze może wtulić się w mamę i ochronić się prze tymi spojrzeniami.

Pewnie mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać.... Zostawię sobie jednak kilka tematów na dalsze chustowe wpisy. A jeśli chcecie wiedzieć więcej lub macie konkretne pytanie - zajrzyjcie na mojego fb. Tam też możecie umówić się ze mną na konsultacje chustową.

https://www.facebook.com/nosimysie/

Tulcie się na zdrowie!

Marta


Naturalnie o dzieciach

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

REKLAMA

Pracuj.pl