REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Witajcie nas na Westerplatte". Wyszkowianie wyruszyli w Rejs Niepodległości (foto, video)

Turystyka

Tratwa "Pielgrzym" z wyszkowianami na pokładzie wyruszyła 15 sierpnia w swój rejs po polskich rzekach, aby 1 września zawitać na Westerplatte i w ten piękny sposób uczcić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wypłynęli w dniu dla Polaków symbolicznym, 15 sierpnia, z przystani w Popowie Kościelnym nad Bugiem. Wypłynęli symboliczną tratwą, wymyśloną i zbudowaną specjalnie na tę okazję. Tratwa nosi imię "Pielgrzym" - co także ma swój symboliczny wymiar. Na niej 18-metrowy Maszt Niepodległości, ufundowany przez społeczeństwo Wyszkowa. Przed nimi kilkanaście dni rejsu, kilkaset kilometrów do pokonania w drodze do Gdańska i cel - promować Wyszków, powiat wyszkowski, wyrażać radość z Niepodległej, uczcić ważne dla Polski wydarzenia. Inicjatorem spływu był Wojciech Chodkowski, który swoim pomysłem zaraził wiele osób, m.in. z Klubu Żeglarskiego "Spinaker", samorządowców, społeczników, sponsorów. Honorowym patronatem ten rejs objęła Liga Morska i Rzeczna. 

- Tratwa - wytwór myśli, serc i pracy rąk ludzkich. Otrzyma imię, obsadzona zostanie załogą, podniesiona zostanie biało-czerwona bandera, rzucone zostana cumy i popłynie do Gdańska. To imię, "Pielgrzym", szczególne dla Polaków, szczególne 15 sierpnia, gdy wszyscy w Częstochowie się jednoczą przy cudownym obrazie. Oni kończą swoją drogę, a my zaczynamy - mówił 15 sierpnia przy odparwie tratwy wiceprezes LMiR Marek Padjas. - Kresem drogi "Pielgrzyma" będzie Westerplatte - miejsce dla Polaków szczególne. To stamtąd św. Jan Paweł II powiedział znamienne słowa, o tym, że każdy z nas ma swoje Westerplatte. Przed załogą, przed każdym z nas dzisiaj stoi to wielkie wyzwanie, to zadanie, które musimy zrealizować. Nie potrzeba czołgów, samolotów, okrętów. Potrzebne są nasze mądre myśli. I ta załoga będzie niosła wielkie przesłanie o tym, że jesteśmy Polakami i Polskę musimy zachować w sercu. 

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego projektu. Zachęcam wszystkich, żeby witali nas na Westerplatte tak, jak w tej chwili nas żegnają - mówił przed wypłynięciem komandor spływu Wojciech Chodkowski.

- To specyficzny sposób upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski ale także promocji Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego - podkreślał starosta Bogdan Pągowski. 

Pomyślnych wiatrów życzyli uczestnikom wyprawy m.in. wyszkowscy Piłsudczycy. Żegnali ich także samorządowcy, duchowieństwo, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą komandora Józefa Kowalewskiego. Matką chrzestną tratwy, której nadano imię "Pielgrzym" została wiceburmistrz Aneta Kowalewska. Tratwę poświęcił przed rejsem ks. Remigiusz Stacherski. Na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto biało-czerwoną banderę. Załoga wypłynęła do pierwszego przystanku - w Nieporęcie. 1 września chce dopłynąć do Gdańska, aby na Westerplatte wziąć udział w uroczystościach państwowych z okazji rocznicy wubuchu II wojny światowej.  Zapraszamy na relację z wypłynięcia rejsu.

 

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


maszt wolnościWyszków100 lat niepodległościKlub Żeglarski SpinakerWojciech ChodkowskispływWyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Środa
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

Pracuj.pl