REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

NAKAZ ZAPŁATY – CO ROBIĆ?

Kącik Prasowy

Popadnięcie w stan niewypłacalności jest doświadczeniem trudnym. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dotkliwa, gdy skutków zadłużenia doświadczają inne osoby, nie tylko sam dłużnik. Osobami tymi są najczęściej jego najbliżsi – żona lub mąż i dzieci. Zadłużenie jednego z małżonków zawsze wpływa na całą rodzinę, w wymiarze ekonomicznym szczególnie poprzez zmiany w działaniu gospodarstwa domowego.

REKLAMA

Co to jest postępowanie upominawcze?

Kodeks postępowania cywilnego mówi o postępowaniu upominawczym jako tym, które zmierza do szybkiego wyegzekwowania przez wierzyciela od dłużnika  roszczenia pieniężnego. Postępowanie to jest przeprowadzane przez sądy rejonowe i okręgowe. Sprawy rozpoznaje się na posiedzeniu niejawnym na podstawie pozwu złożonego przez wierzyciela i czasem załączonych do niego dowodów (okoliczności przytoczone przez wierzyciela nie muszą być udowodnione, lecz tylko prawdopodobne). Strona pozwana, to jest dłużnik, nie bierze udziału w posiedzeniu.

Nakaz zapłaty

Na wniosek wierzyciela sąd może wydać nakaz zapłaty. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu (dłużnikowi), by w terminie dwóch tygodni od doręczenia pisma zaspokoił roszczenie w całości (wraz z kosztami) lub w tym samym terminie wniósł do sądu sprzeciw. Pozwany otrzymuje nakaz zapłaty wraz z pozwem oraz pouczeniem dotyczącym sposobu wniesienia wspomnianego sprzeciwu i skutkach niezaskarżenia nakazu. W przypadku spóźnienia się ze złożeniem sprzeciwu lub odrzucaniem go z przyczyn chociażby braków związanych z formalnościami uznaje sie nakaz zapłaty jako prawomocny.

Co robić?

Po pierwsze, jeśli wiesz, że istnieje prawdopodobieństwo otrzymania takiego nakazu zapłaty, bądź czujny – sprawdzaj skrzynkę pocztową, odbieraj awizowane listy. W twojej sytuacji bardzo ważny jest bowiem czas. Od chwili odbioru masz dwa tygodnie na odwołanie się i wysłanie sprzeciwu do sądu. Najczęściej wysuwanymi argumentami w takim sprzeciwie są te dotyczące roszczenia – że pieniądze się powodowi nie należą lub przedstawiona kwota nie jest właściwa. W czasie rozprawy, w której dłużnik będzie brać już udział, sąd zdecyduje, czy uchyli nakaz, czy utrzyma go (w całości lub w części).

Gdy czas już minął…

Nakaz zapłaty, przeciwko któremu nie wniesiono sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. Jeśli więc zapomniałeś o terminie złożenia zaskarżenia lub celowo go zignorowałeś, możesz być pewny, że niebawem pojawi się komornik, który wyegzekwuje od ciebie żądaną przez wierzyciela sumę.

Więcej informacji na temat upadłości można doczytać na portalu Spiralazadluzenia.pl

 

Art. promocyjny

 

 

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


zadłużeniedługispirala zadłużenia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Małgorzaty, Marty, Nikifora

REKLAMA

Pracuj.pl