REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Mieliśmy za płotem zwierzątka i krzaczki, a będziemy mieli blokowisko wieżowców". Mieszkańcy Szpitalnej krytycznie o nowym osiedlu

Miasto

Trwa procedura uchwalania nowego planu zagospodarowania dla wybranych działek przy ul. Szpitalnej w Wyszkowie. Tam, gdzie obecnie dopuszczona jest jednocześnie zabudowa jedno- i wielorodzinna, już niedługo będzie możliwe usytuowanie wyłącznie bloków. W przyszłości na kilkunastu hektarach terenów między ul. Szpitalną, 3 Maja, a Komisji Edukacji Narodowej powstanie osiedle bloków o wysokości od czterech do ośmiu kondygnacji.

REKLAMA

Obecnie dla tego terenu obowiązuje plan zagospodarowania uchwalony w 2000 roku, który przewiduje przeznaczenie w większości pod budownictwo wielorodzinne oraz w części jednocześnie jedno- i wielorodzinne. Dlatego gmina chce to zmienić tak, by teren o przeznaczeniu - nazwijmy to mieszanym - został dopuszczony wyłącznie pod budownictwo wielorodzinne. Po wejściu w życie nowego planu, niemal cały teren rozciągający się między ul. Szpitalną a KEN oraz od szpitala do budynków wzdłuż ul. Serockiej będzie przeznaczony pod budownictwo wysokie, wielorodzinne, mieszkaniowe lub mieszkaniowo-usługowe. To obszar o powierzchni prawie 17 hektarów. Około 1,5 hektara stanowi własność gminy Wyszków - reszta należy do prywatnego właściciela, który odkupił te tereny od spadkobierców rodziny Skarżyńskich. Warto przypomnieć, że walczyli oni przez wiele lat o odzyskanie utraconego niegdyś rodzinnego majątku, co udało się w 2016 roku. Charakter zabudowy jednorodzinnej zachowa istniejące osiedle domów wzdłuż ul. Szpitalnej oraz dziewięć działek gminnych o powierzchni od 700 do 950 m kw., które położone są od strony ul. Serockiej. 

11 lipca w Urzędzie Miejskim odbyła się dyskusja publiczna w tej sprawie. Nieliczni uczestnicy debaty - mieszkańcy domów jednorodzinnych przy ul. Szpitalnej - niezbyt przychylnie wyrażali się o proponowanych zmianach. 

- Jak blisko będę miał sąsiada, który mi zagląda na posesję? Do tej pory mieliśmy za płotem zwierzątka i krzaczki, a będziemy mieli blokowisko wieżowców i sąsiadów na czterech piętrach - mówił jeden z mieszkańców ul. Szpitalnej, który od lat mieszka tam w domu jednorodzinnym.

- To nie jest nowy plan - przypominała Iwona Kozon, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami (na zdj.). - Tylko fakt, że długo toczyło się postępowanie z rodziną Skarzyńskich, spowodował, że ten teren nie został wcześniej zabudowany, bo już od 2000 roku ta zabudowa wielorodzinna za państwa ogrodzeniem jest w planie przewidziana.

Uspokajała, że mieszkańcy niepotrzebnie obawiają się sąsiedztwa "blokowiska".

- Plan określa intensywność zabudowy. Zabudowa wielorodzinna będzie szła kaskadowo - od najniższych bloków z czterema kondygnacjami, potem sześciokondygnacyjne a w samym środku osiedla osiem kondygnacji - mówiła. 

- Kupując działki, jasne że nikt nie myślał, że będzie żył w enklawie i nic obok nie powstanie, ale nikt nie spodziewał się, że w centrum miasta powstanie osiedle bloków ośmiopiętrowych - mówili mieszkańcy.

- Bezsensowne jest budowanie tam bloków, Wyszków jest za małym miastem - mówił inny z mieszkańców.

Uwagi do projektu planu można składać w Urzędzie Miejskim do 31 lipca.

- Jeśli nie będą one miały dużego znaczenia i wpływu na kształt planu, to uchwalenie go przewidywane jest na wrześniowej sesji Rady Miejskiej - zapowiedziała Iwona Kozon. 

 

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


ul. Szpitalna w WyszkowieWyszkówbudownictwodomyblokiinwestycje Wyszkówrada miejska w Wyszkowieburmistrz Wyszkowadziałkaplam zagospodarowaniaosiedle

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra

REKLAMA

Pracuj.pl