REKLAMA

"To ma być salon w naszym miejskim domu". Radni zwiększyli wydatki na zagospodarowanie placu Miejskiego

Miasto

Park fontann, ozdobne kwietniki, pergole, ławki, stoliki, Wi-FI, miejsce pod scenę plenerową, zatoka parkingowa - to wszystko jeszcze w tym roku ma powstać na placu Miejskim w Centrum Wyszkowa. Aby realizacja inwestycji była możliwa, Rada Miejska musiała zwiększyć budżet zadania o 514 tys. zł.

REKLAMA

Do tej pory w budżecie gminy Wyszków na zagospodarowanie placu Miejskiego zarezerowane było 5 mln 920 tys. zł. Gmina ogłosiła przetarg, do którego zgłosiły się dwie firmy. Najtańsza oferta, na około 6 mln 150 tys. zł, przewyższa kwotę zarezerwowaną w budżecie. 11 lipca radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji, aby dokonać zmian w budżecie, pozwalajaących na rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą zagospodarowania placu Miejskiego. Wydatki zwiększyli o 514 tys zł, gdyż musieli również uwzględnić koszty m.in. nadzoru inwestorskiego. Łącznie na tę inwestycję radni zarezerwowali około 6,4 mln zł. Aby zapewnienić finansowanie zadania, dokonali przesunięć w budżecie gminy. I tak:

- zmniejszyli kwoty poręczeń i gwarancji o 344 tys. zł

- zdjęli z budżetu 40 tys. zł na nierealizowaną w tym roku przebudowę ul. Matejki 

- o 50 tys. zł zmniejszyli wydatki na wymianę oświetlenia na energooszczędne 

- o 50 tys. zł zmniejszyli wydatki na akty notarialne

- Dzięki pewnym przesunięciom, oszczędnościom, nie musimy sięgać po pieniądze z innych inwestycji - mówił skarbnik Dariusz Korczakowski. - Zależy nam, żeby jak najszybciej rozstrzygnąć ten przetarg. Zaproponowana cena jest godziwa. Jest szansa, żeby to zadanie wykonać.

Nie wszyscy radni zgadzali się z zasadnościa tej inwestycji.

- Nie dalej jak na ostatniej sesji dyskutowaliśmy na temat zmian w budżecie. Miał on być "wyżyłowany", że nie ma z czego dołożyć. Nie było nas stać na dołożenie powiatowi 400 tys. zł do drogi w Kamieńczyku, daliśmy 300 tys.zł... Radni byli rozżaleni, że nie są realizowane ich inwestycje, a tu nagle mamy pół miliona złotych na plac Miejski. Komu na tym placu Miejskim tak bardzo zależy? - pytał radny Piotr Turek. - Gdy nie wszędzie w gminie jest już kanalizacja, wodociąg, okazuje się, że plac Miejski jest tą inwestycją, którą burmistrz chce wykonać. Mamy już skwer Jana Pawła II, mamy plac Wyzwolenia, który powstawał w cztery lata, a my dziś dyskutujemy, czy zbudować kolejny plac za 6,5 mln zł w ciągu czterech miesięcy. Jestem przeciwny i składam wniosek formalny o wykreślenie tej pozycji z budżetu i zmniejszenie deficytu budżetowego. Proszę o koszty utrzymania skweru Jana Pawła II, placu Wyzwolenia i prognozowane koszty utrzymania placu Miejskiego - mówił radny. 

- Jakie to firmy złożyły oferty w przetargu? Czy wykonają plac solidnie i w tak krótkim terminie? - dopytywał radny Włodzimierz Gryz.

- To święte prawo opozycji, żeby być przeciw, żeby mówić, czego jeszcze nie ma w gminie, gdy coć chcemy budować - ripostował burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Oczywiście, że nikt nie przyjdzie z mieszkańców protestować, gdy plac Miejski - tak, jak ma to miejsce w przypadku drogi. Ale mieszkańcy we wszystkich badaniach mówią, że brakuje im takiego miejsca w Wyszkowie. Wszystkie standardy na sympozjach, szkoleniach samorządowych mówią, że jednym z największych wyzwań dla samorządów jest tworzenie tzw. miejsc trzecich – może niektórzy nie dostrzegają takich potrzeb, ale ja widzę taką potrzebę stworzenia miejsca, gdzie będziemy bezpiecznie, bezpłatnie spędzać czas między pracą a zamieszkaniem.

Burmistrz tłumaczył, że ze względów technicznych i ekonomicznych nie można etapować zagospodarowania placu na kilka lat.Z

- Z racji "rozciągnięcia" mediów w postaci elektryczności, internetu, nawodnienia, monitoringu wizyjnego, nie może być to zadanie na kilka etapów, na wiele lat, bo to utrudni i podroży tę inwestycję. Nigdy nie było tak, że inwestycję zdjęliśmy z budżetu w ciągu roku. Jeśli mieliśmy ją w budżecie, a okazywała się droższa, realizowaliśmy ją, dokładając do budżetu. Jedyną, z której zrezygnowaliśmy była ulica Matejki, bo 800 metrów bieżących miało kosztować 13 mln zł. Ale musimy się przyzwyczaić do takich cen. Zawsze, gdy chcemy coś zbudować, można powiedzieć, że jeszcze czegoś w gminie nie ma, bo nasza gmina się po prostu rozwija. Ten plac będzie służył mieszkańcom, wyszkowianom. Powstanie miejsce, gdzie będą się uspołeczniali, wypoczywali, będzie też cieszył estetyką przejeżdżających. Będzie centrum miasta, którego brak wiele osób obecnie nam zarzuca. Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, realizowała dużo inwestycji, parków zabytkowych, alei, rewitalizacji – ma doświadczenie predystynujące, że ten plac miejski właściwie wykona - zapewniał burmistrz.

- Park to jest kolejne miejsce do spędzania czasu, mamy zatem trochę jako miasto tych miejsc do spędzanaia czasu: plac Wyzwolenia, plac Miejski – takim miejscem nie są ze względu na swoje położenie. Tam jest hałas, samochody, ludzie wolą wypoczywać w parku, bo jest tam cicho. Można przenieść realizację tej inwestycji na przyszły rok, bo zawsze na koniec kadencji ceny są wyższe - argumentował nadal radny Piotr Turek.

- A ja uważam, że to jest bardzo dobra decyzja, że dojdzie do budowy takiego placu - mówiła Elżbieta Piórkowska. - Jak budujemy dom, to też robimy najpiękniejsze salony i tutaj potraktujmy, że to będzie takie miejsce, wizytówka miasta, że nie będziemy musieli jechać do gwarnej, ruchliwej Warszawy – będziemy mieli takie miejsce u siebie, w Wyszkowie. Tu mamy coś dla wszystkich mieszkańców.

- Jak zbudujemy plac Miejski, to ratusz tam już nie powstanie, a to miała być wizytówka Wyszkowa. Coś za coś... - przypomniał radny Gryz.

- Nie, niekoniecznie. Błędem byłoby czekanie na ratusz, bo nowy Urząd Miejski nie jest najpilniejszą potrzebą, a pozostawienie pustego placu do czasu budowy za 10-15 lat byłoby niezasadne. Plac Wyzwolenia spełnia zupełnie inną funkcję - ma być "witaczem" dla wjeżdżających do miasta. To miejsce, żeby przysiąść na chwilę. Plac Miejski – to zupełnie inna funkcja, inny będzie rodzaj mebli miejskich, będą fontanny, pergole. To będzie plac, który ma nam zastąpić rynek. To ma być salon w naszym miejskim domu - podsumował burmistrz.

Wiekszość radnych podzieliła jego argumentację i zagłosowała za zwiększeniem wydatków na zagospodarowanie placu Miejskiego. Tylko trzy osoby: Piotr Turek, Włodzimierz Gryz i Waldemaer Paradowski opowiedziały się za zdjęciem tej inwestycji z tegorocznego budżetu. Radny Krzysztof Sobieski wstrzymał się od głosu.

 

 

Elwira Czechowska

Udostępnij:


plac Miejski w WyszkowieWyszkówinwestycje WyszkówRada Miejska w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli

REKLAMA

Pracuj.pl