REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czarnogórska Budva - na wakacje 2018

Turystyka

Czarnogóra to niewielkie państewko nad Adriatykiem – liczy niewiele ponad sześćset tysięcy mieszkańców. To mniej niż nasza Warszawa. Jednak może poszczycić się prawdziwymi perełkami na turystycznej mapie świata. Jedną z nich jest Budva.

REKLAMA

Budva, czyli Miami Czarnogóry

Położona nad Morzem Adriatyckim Budva od lat niezmiennie przyciąga turystów śródziemnomorskim klimatem, palmami niemal żywcem przeniesionymi z Florydy, ciepłą wodą w morzu i przepięknymi plażami. W mieście jest ich aż siedemnaście! W Budvie znajdziemy wszystko to, czego szukamy na beztroskich wakacjach – przyjemny klimat, dostęp do czystego morza oraz okazałą promenadę, przy której znajdują się liczne bary, puby, kafejki, tawerny, restauracje i oczywiście sklepy z pamiątkami. To także miejsce, gdzie odbywają się plenerowe koncerty i festiwale. Miasto praktycznie nigdy nie zasypia. Upodobała je sobie szczególnie młodzież, która na wakacjach lubi dobrze się bawić. Oferty zorganizowanych wyjazdów do Budvy przygotowało w tym roku Biuro Podróży ITAKA.

Budva – kolebka cywilizacji nad Adriatykiem

Archeolodzy są zgodni – to właśnie w Budvie znaleziono najstarsze ślady osadnictwa na wybrzeżu Adriatyku. Są dowody na to, że już w V wieku p.n.e. istniała tu osada ludzka. Burzliwa historia dwudziestu pięciu wieków odcisnęła na mieście swoje piętno. Najwyraźniej widać wpływy Greków i Rzymian, gdyż miasto przez setki lat leżało w obszarze oddziaływania obu mocarstw. Przez krótki czas Budva znajdowała się pod panowaniem Wenecjan oraz Habsburgów.

Dziś turystów zachwyca niezwykłe, otoczone murami obronnymi Stare Miasto. Jak na starówkę przystało, nie brak tu wąskich, kameralnych uliczek, którymi warto się przespacerować.

Budva – co warto zobaczyć

Jako najstarsze miasto na wybrzeżu Budva może poszczycić się wielowiekowymi zabytkami. Do najokazalszych należą:

- Cytadela – pamiętająca historię początków osadnictwa w tym regionie. Jednak nie można mówić, że liczy sobie aż dwadzieścia pięć wieków. Na przestrzeni lat była niejednokrotnie burzona i rekonstruowana.

- Kościół Santa Marija in Punta – dziś szczyci się mianem najstarszego zachowanego budynku w mieście. Zbudowano go w 840 roku. Dziś jest to przede wszystkim miejsce przechowywania cudownego obrazu „Madonna de Punta”. Można tu oglądać też obrazy największych weneckich malarzy z XV i XVI wieku.

- Cerkiew świętej Sawy – pochodzi z XII wieku i zachowała się do dziś.

- Cerkiew świętej Trójcy – stosunkowo młoda, liczy niewiele ponad dwieście lat, ale może pochwalić się ciekawą architekturą i oryginalnymi zdobieniami ścian.

- Kontkatedra świętego Jana Chrzciciela – jest największą budvyjską świątynią. Zasadniczo wybudowano ją w IX wieku, ale na przestrzeni stuleci była przebudowywana, co miało wpływ na jej ostateczny kształt. Warto ją zobaczyć nie tylko dla samej architektury, ale także dla zgromadzonych wewnątrz zabytków.

Jeśli zainteresowały was wakacje w Czarnogórze sprawdźcie ostatnie last minute na lato 2018!

 

Art. promocyjny

 

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


CzarnogóralatowakacjeCzarnogórska Budva

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org