REKLAMA

Polski - niemiecka wymiana młodzieży w Długosiodle

Powiat

W dniach 4 - 8 czerwca gościliśmy w naszej szkole 16-osobową grupę uczniów wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły z Monachium. Była to już druga wizyta niemieckich przyjaciół w Długosiodle w ramach organizowanego przez nas programu wymiany młodzieży szkolnej. Niemiecka młodzież zagościła w domach polskich uczniów, natomiast ich opiekunowie zamieszkali u naszych nauczycieli.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Czerwcowa wymiana była dla uczniów doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce nabytych umiejętności posługiwania się językami obcymi, do rozwijania kompetencji językowych oraz stworzyła szansę nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Nasi goście mogli poznać zarówno naszą okolicę, jak i inne ciekawe zakątki naszego kraju oraz zapoznać się z polską kulturą i zwyczajami. Zgodnie z ideą szkolnych wymian młodzieży grupy polska i niemiecka wspólnie realizowały program tegorocznej edycji spotkania, a atrakcji, jak co roku, było wiele. Na pierwszy dzień pobytu zorganizowaliśmy podchody i wspólne grillowanie w Lipnik-Parku, połączone z zabawami na świeżym powietrzu. Oprócz udziału uczniów w zajęciach lekcyjnych zorganizowaliśmy spływ kajakowy z Krutyni do Ukty. Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne ognisko! Miła atmosfera, widok ognia, zapach dymu, pieczenie kiełbasek to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu po wyczerpującym spływie.

Jak co roku w szkole zorganizowany był Dzień Języków Obcych. Młodzież wraz z nauczycielami języków obcych, wychowawcami i rodzicami przygotowała szereg atrakcji, w tym stoiska wylosowanego kraju obcojęzycznego, tradycyjne potrawy, przedstawienie, występy muzyczne, tańce, rozgrywki w piłkę nożną, oraz dyskotekę, podczas której uczniowie dobrze się bawili. W ostatnim dniu pobytu złożyliśmy wizytę u pana Wójta Stanisława Jastrzębskiego, który przygotował dla nas bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego opowiadał o naszej gminie. Goście byli zachwyceni, opowiadali o swoich zainteresowaniach i planach na przyszłość. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę od Wójta torbę z niespodziankami. Był to bardzo miły gest.  Przed odjazdem zorganizowane zostały warsztaty kulinarne w Pizzerii Pub Sokół 1000 w Długosiodle. Uczniowie w grupach samodzielnie przygotowywali pizzę. Nie tylko smak, ale przyrządzanie pizzy sprawiło uczniom dużo satysfakcji. Realizację tego przedsięwzięcia zawdzięczamy właścicielowi panu Krzysztofowi Kucharczykowi i paniom prowadzącym zajęcia. Jednak wszystko, co miłe, szybko się kończy. Ostatnie wspólne zdjęcia, ostatnie rozmowy, podziękowania, uśmiechy, uściski… Nasi goście wyruszyli autobusem do Warszawy, a stamtąd w dalszą podróż autokarem liniowym do Monachium.

To były niezapomniane chwile. Przez tych kilka wspólnie spędzonych dni grupy polska i niemiecka zdążyły się ze sobą zaprzyjaźnić. Kiedy przyszedł czas pożegnania, popłynęły łzy. Rewizyta zaplanowana jest wstępnie na październik 2018 r. Realizację projektu, jak co roku, wsparła merytorycznie i finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) z Warszawy. Wymiana nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania uczniów i ich rodziców, nauczycieli i dyrekcji, którzy współtworzyli naszą szkolną inicjatywę.

Iwona Dobkowska

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiDługosiodłowymiana młodzieżymłodzieżPolsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl