REKLAMA

Wyprawa Szlakiem Żołnierzy Niepodległości

Powiat

Dwudziestu uczniów Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu udało się 12 czerwca na wycieczkę rowerową, w trakcie której przemierzyli trasę Śladami Batalionu „Zośka” – Akcja T-U . Dotarli też do miejsca, gdzie dokonała się największa  zbrodnia II wojny światowej na ziemi wyszkowskiej i oddali hołd Bronisławowi Deskurowi – majorowi Powstania Styczniowego. Przemierzyli około 40 km, aby poznać miejsca, które są ważne w historii naszej malej ojczyzny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Akcja „Tłuszcz – Urle” to największa w naszej okolicy akcja dywersyjna Armii Krajowej skierowana przeciwko Niemcom. Celem ataku miał być pośpieszny Urlaubfrontzug (pociąg wiozący głównie oficerów i rannych żołnierzy) jadący z Wołkowyska do Berlina, na linii kolejowej Białystok-Warszawa. Uczniowie dowiedzieli się o przygotowaniach  i przeprowadzeniu akcji, a później udali się lasem w kierunku Wyszkowa śladami wycofujących się bojowników. Trasę, którą żołnierze pokonywali ponad dwie doby (poruszając się głównie nocą) pokonali w 2 godziny. Po drodze zajechaliśmy na miejsce gajówki Giziewiczówka, gdzie nastąpiło rozwiązanie oddziału. Broń, starannie owiniętą i zabezpieczoną przed wilgocią, ukryto w ziemi. Wszyscy pojedynczo, z różnych stacji, mieli wracać do Warszawy różnymi pociągami, do których wsiadanie zalecono w ostatniej chwili przed odjazdem. W tej akcji brali udział m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński oraz Bolesław Długoszowski, bratanek generała Wieniawy - Długoszowskiego. Wykolejenie pociągu pośpiesznego na trasie Tłuszcz – Urle było ostatnią akcją kolejową baonu "Zośka". Akcja, pomimo strat poniesionych w czasie odwrotu, była udana. W pociągu śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy, 32 zostało ciężko, a 180 lżej rannych. Przerwa w ruchu kolejowym trwała 26 godzin.

Kolejne miejsce na trasie wycieczki to okolice Wyszkowa, gdzie 29 V 1943 r. Niemcy rozstrzelali około 250 osób, w tym co najmniej 56 osób, które dzień wcześniej zatrzymano na moście na Bugu, jako pasażerów pociągu jadącego z Warszawy w stronę Wyszkowa. Zajechaliśmy również do Deskurowa, gdzie oddaliśmy hołd założycielowi tej miejscowości, dawnemu dziedzicowi Niegowa, ale przede wszystkim bohaterowi walk Powstania Styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu. Cała wyprawa była niezwykłą lekcją historii. Nie każdy z jej uczestników znał te jakże ważne miejsca, ale wszyscy w zadumie wysłuchali opowieści nauczycieli – Iwony Ciunajko i Piotra Nidy – i na pewno na długo zostaną one w ich pamięci.

                                                                                                                                                                                                                               A. Stępień

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiZabrodzieBatalion "Zośka"Publiczne Gimnazjum w ZabrodziuAkcja TłuszczII wojna światowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl