REKLAMA

Jakie buty mogą szkodzić zdrowiu?

Kącik Prasowy

Kupując buty nie powinniśmy kierować się wyłącznie ich wyglądem i panującą modą. Najistotniejszą kwestią, o której niestety często zapominamy, jest to, by dążenie do ładnego wyglądu nie kolidowało z naszym zdrowiem.

REKLAMA

Pierwotnym przeznaczeniem obuwia była ochrona stóp przed czynnikami zewnętrznymi, chłodem, gorącem, otarciami, skaleczeniami. Z czasem stało się ono elementem garderoby ulegającym modzie, trendom, noszone bardziej jako ozdoba, niż ze względów praktycznych. Nasze stopy spędzają w butach średnio 10h dziennie. Jaki może mieć wpływ na stan naszego zdrowia nieodpowiednio dobrane obuwie i o czym pamiętać, by wybrać najbardziej przyjazne?

Tworzywo z jakiego wykonane są buty

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ogromne znaczenie ma materiał, który otula naszą stopę.  Jeżeli jest on sztuczny, nie przepuszcza powietrza, skóra poci się, a to znowu sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Grzybica jest uciążliwa i trudna do usunięcia, nie mówiąc o tym, że łatwo się rozprzestrzenia na pozostałych członków rodziny. Niestety często wiąże się też z innymi zagrożeniami dla naszego organizmu. Brzydka skóra, paznokcie, utrata włosów, problemy z chodzeniem, to tylko niektóre konsekwencje z jakimi można się w takiej sytuacji liczyć.

Szpilki

Choć pięknie się prezentują na nodze, wysmuklają ją, dodają kobiecości, szpilki niosą ze sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim, w butach na obcasie, ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, stopa nie ma 3 zasadniczych punktów podparcia, co wiąże się ze zwiększonym obciążeniem na drobne kości przodostopia, a nawet miniurazami nerwów. 

Noszenie szpilek, bardzo źle wpływa także na kręgosłup. W końcu to on jest stabilizatorem naszej pionowej pozycji, która na obcasach, staje się zachwiana. Kręgosłup ma wówczas więcej pracy, zaczyna się nienaturalnie wyginać powodując bóle w dolnym odcinku.

Postawa, którą przybierają kobiety na szpilkach, wymaga takiego zaangażowania mięśni, kości, stawów, do którego nasz organizm nie jest z natury przystosowany. Odbija się to niestety na kondycji mięśni ud, łydek, stawu skokowego oraz kolan.

Jedną z chorób, które wywołuje ciągłe noszenie szpilek, jest ostroga piętowa. To stan zapalny, utrudniający chodzenie, wymagający leczenia farmakologicznego, inaczej może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Ciasne obuwie

Niewygodne, zbyt małe buty, z wąskim noskiem, przyczyniają się do powstawania halluksów. Na bocznej krawędzi palucha tworzy się bolesny guz, który utrudnia dobór obuwia, chodzenie, wygląda nieestetycznie i łatwo ulega otarciom.

Innym efektem ucisku stopy są odgniotki oraz zaburzenie krążenia krwi.

Modne buty z wąskim noskiem, choćby były najpiękniejsze i wystarczająco niskie, nigdy nie będą zdrowe

Jak wybrać buty?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, musimy mieć na uwadze kilka podstawowych czynników podczas zakupu obuwia.

- Materiał z jakiego jest wykonane, powinien przepuszczać powietrze.

- Rozmiar musi być dostosowany do wymiarów stopy, jej długości, szerokości, a także wysokości. Mierząc buty upewnij się, czy możesz poruszać w nich palcami, nigdzie nie upijają, ani nie ocierają.

- Obcas optymalnie powinien mieć wysokość 2-2,5 cm. Zapewnia to fizjologiczne ułożenie stopy, stabilność i nie obciąża stawów.

Na szczęście rynek obuwniczy obfituje w tyle wzorów i fasonów, że wśród tzw. zdrowych butów, również możemy wybrać coś ekstra i na każdą okazję. Wiele przykładów znajdziesz na portalu eObuwie.com.pl, gdzie możesz przebierać wśród ofert wygodnych butów nawet od najlepszych projektantów, takich jak Armani, Calvin Klein, czy Ralph Lauren.

 

Art. promocyjny

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty

REKLAMA

Pracuj.pl