REKLAMA

Dumni ze swego patrona. Szkoła Podstawowa w Leszczydole-Nowinach od 20 lat z Janem Pawłem II

Nauka

15 czerwca Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole - Nowinach obchodziła wyjątkowy jubileusz - 20-lecie nadania imienia.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Sługi w Laszczydole - Nowinach, której przewodniczył ks. Sławomir Idżkowski. Następnie uroczystość przeniosła się na teren szkoły, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliy znicze pod tablicą pamiątkową. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w niebo wypuszczono balony w barwach narodowych, do których były dołączone karteczki z wyrazami wdzięczności za wolność naszego kraju.

- Patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycję, wprowadza uczniów w świat wartości. W czasach, kiedy widać upadek autorytetów, wybór patrona to trudne zadanie. Nasza szkoła dokonała tego wyboru przed dwudziestoma laty. Wtedy dyrektorem szkoły była pani Zofia Książek. Chcę wspomnieć także śp. ks. Henryka Kietlińskiego, Honorowego Obywatela Wyszkowa. Od tej uroczystej chwili Szkoła Podstawowa w Leszczydole - Nowinach nosi imię Jana Pawła II. Osobiście uważam, że wybór był trafny i przemyślany, a cała społeczność jest dumna ze swego patrona. Mam nadzieję, że postać wybitnego patrona stała się bliska naszym sercom, że zapoznając się z jego życiorysem poznaliśmy również ważny fragment najnowszej Polski. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań rodzi szacunek do patrona, szacunek do szkoły noszącej jego imię, a poprzez to, szacunek do wiedzy i nauki. Motywuje do jeszcze większego wspólnego wysiłku, by w szkole było lepiej, mądrzej, ciekawiej i bardziej przyjaźnie. Drodzy uczniowie życzę, by nauka w szkole była przygodą, odkrywaniem tajemnic wiedzy, odnajdywaniem swoich talentów, a także radości, zabawy i wielu przyjaźni - mówił na powitanie Krzysztof Ochmański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Leszczydole-Nowinach.

Historię szkoły przedstawili uczniowie - Julia Ochmańska i Kacper Rozenek.

- 18 maja 2018 roku minęła dwudziesta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Leszczydole - Nowinach imienia Jana Pawła II. W 1994 roku powstał piękny przestronny budynek nowej szkoły, w której mamy zaszczyt dziś was gościć. Postanowiliśmy, że szkoła będzie nosiła imię Jana Pawła II - pierwszego w historii Papieża Polaka. fakt ten miał miejsce 18 maja 1998 roku. Byliśmy wtedy w Polsce osiemnastą szkołą noszącą takie imię, a w naszym regionie pierwszą. W przeddzień uroczystości otrzymaliśmy od Ojca Świętego list z Apostolskim Błogosławieństwem. Dyrektorem szkoły była wtedy Zofia Książek. Obecnie pracę z Patronem z całą społecznością szkolną kontynuuje dyrektor Krzysztof Ochmański. W 2003 roku przed budynkiem szkoły został odsłonięty i poświęcony przez ks. prof. Henryka Kietlińskiego i ks. proboszcza Tadeusza Masłowskiego Pomnik Patrona z przesłaniem "Drogiemu i Wielkiemu nauczycielowi Prawdy, Miłości i Nadziei". Na korytarzu została umieszczona pamiątkowa tablica z wyrytymi słowami "Papież przełomu Tysiąclecia, nasz Wielki Rodak". Uczciliśmy w ten sposób dwudziestopięcio lecie Pontyfikatu Patrona. Wtedy też otworzyliśmy Izbę Patrona. Zgromadzone tu pamiątki, książki, zdjęcia pochodzą z corocznych zjazdów uczniów i nauczycieli do Częstochowy, Wadowic, konkursów szkolnych i ogólnopolskich. I tak już od dwudziestu lat Papież Jan Paweł II stał się nieodłącznym ogniwem naszej codziennej pracy dydaktyczno - wychowawczej. Pamiętamy o nim w modlitwach, a on zawierza nas opiece Maryi i udziela Apostolskiego Błogosławieństwa.

Na jubileusz społeczność szkoły przygotowała bogaty program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, przypomnieli biografię papieża Jana Pawła II, wyrecytowali wiersze,  wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków", prezentujący folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski. Zespół zatańczył wspaniałego kujawiaka, krakowiaka i polkę, wykonał także ulubioną pieśń patrona szkoły - "Barkę". Koordynatorem zespołu jest Bartosz Wójcik - instruktor tańca i choreograf oraz Czesław Kwiatkowski odpowiedzialny za muzykę.

Z okazji dwudziestej rocznicy nadania imienia Jana Pawła II w szkole odbył się konkurs na komiks i pracę plastyczną na temat "Święty Jan Paweł II - przyjaciel dzieci". Podczas uroczystości nagrodzono laureatów:

W kategorii Oddział Przedszkolny - I miejce zajęła Marta Kaczmarczyk, II drugie przypadło Annie Wołyniec, natomiest III trzecie zdobyła Amelia Piotrak.

W kategorii klas I - II: I miejsce Dominik Trętowski, II miejsce Hanna Książek, III miejsce Filip Aksamitowski ex aequo Patryk Rozenek.

W kategorii klas III- IV: I miejsce zajął Sebastian Zięba, II miejsce Weronika Rolka, III miejsce Karol Wyrzykowski.

W kategorii klas V - VII i gimnazjum: I miejsce zajęła Julia Ochmańska, II miejsce Maciej Gierek, III miejsce Zuzanna Gąsiewska.

W dziedzinie "Komiksy" miejsce pierwsze zdobyła Lena Radziewicz, drugie - Izabela Wicińska, a trzecie - Agata Idzkiewicz. 

Prace oceniała komisja w składzie: Jolanta Karaśkiewicz, Anna Suchta, Agnieszka Figura, Celina Kulesza, Teresa Przygoda. Wszystkim laureatom wręczono upominki.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLeszczydół - NowinySzkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole - NowinyJan Paweł IIuczniowie20 - lecie nadania imienia Patrona

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty

REKLAMA

Pracuj.pl