REKLAMA

Abstrakcja, mistycyzm i ekstaza zagościły w Wyszkowie

Kultura

Biblioteka Miejska w Wyszkowie 14 czerwca zaprezentowała po raz pierwszy rzeźby i obrazy niezwykłego artysty - Leszka Gapskiego. Wernisaż odbył się pod hasłem "Abstrakcja, Mistycyzm i Ekstaza", które można odczytać w bardzo oryginalnych, prezentowanych w bibliotece dziełach.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Chciałam was dzisiaj zaprosić w świat mistyczny, w świat wyobraźni Leszka Gapskiego, wybitnego artysty, malarza rzeźbiarza, rysownika, scenografa, ceramika, muzyka i powiem jeszcze od siebie - poety. To wszystko w jednej osobie. Dziś w Bibliotece mamy enigmatyczne, trudne do odczytania teksty, stworzone ze znaków i symboli. Są to listy miłosne, są psalmy, mamy sugestie geometryczne, mamy również piękne tajemnicze rzeźby. Za sprawą Leszka Gapskiego mamy abstrakcję, mistycyzm i ekstazę – mówiła dyrektor Biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.

- Chcę przedstawiać ukryte znaczenie rzeczy, a nie ich realistyczny wygląd - mówił sam autor. - Tworzę świat wyobraźni, który pozwala nam oderwać się od rzeczywistości. Próbuję stworzyć sugestię przy pomocy potęgi deformacji, nadając mojej pracy więcej ekspresji i dynamiki. To wszystko wykracza poza prawa życia, wchodząc między moce ludzkie a boskie, w sposób jawny lub tajemniczy, burząc i układacąc z chaosu form i kolorów harmonię.

Artysta gościł w Wyszkowie po raz drugi, rok temu można było podziwiać jego “Erotyki”, obrazy olejne i rysunki w Galerii PeKaP. W tym roku obchodzi piędziesięciolecie pracy twórczej, wydał także sześć książeczek opisujących historię swojej twórczości za pomocą rysunków m.in. “Rzeźba”, Wariactwo - czyli jak zamieniłem kitel w togę”, “Erotyki – zamknięty świat doznań”, “Litery i ludzie – zaszyfrowane zaklęcia”, “Malarstwo”, “Lettera”. Na wystawie w Bibliotece Miejskiej można podziwiać abstrakcję geometryczną, ręcznie wykonane fragmenty rzeźb z gliny pod nazwą “ekstaza”. Prezentowany w obrazach mistycyzm, wykonany jest metodą Lettera - jest to prezentacja trudnych do odczytania tekstów tworzonych za pomocą znaków i symboli, wspierana sztuką figuratywną, która wprowadza w mistyczny świat wyobraźni i domysłów.

Artysta swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1968 roku i do tej pory jest to jego pasja, której oddaje się w wolnych chwilach. Podczas wernisażu odbył się także recital uzdolnionych młodych artystów Anny Orlovej - wokalistki obdarzonej cudowną barwą glosu, pochodzącej z Ukrainy uczestniczki programu Voice of Poland TVP w 2017 roku i Piotra Lewandowskiego - utalentowanego pianisty, absolwenta I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Zaprezentowali oni covery i aranżacje przygotowane przez Piotra Lewandowskiego. 

 

_______

Leszek Gapski - ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1974 r. Uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, scenografię oraz ceramikę. Prace artysty prezentowano na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Obecnie dzieła artysty znajdują się zarówno w muzeach, jak i w kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki począwszy od sztuk wizualnych poprzez etiudy literackie, a skończywszy na efektach dźwiękowych. Artysta grał także w zespole ARTRA (sztuka słońca), przez kilka lat był terapeutą zajęciowym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Stosował niekonwencjonalne metody podejścia do pacjentów. Pracował także jako ławnik sądowy. Następna jego wystawa planowana jest w Muzeum Karykatury w Warszawie.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówwernisażLeszek GapskiabstrakcjamistycyzmekstazaBiblioteka Miejska w Wyszkowiewystawaobrazyrzeźby

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty

REKLAMA

Pracuj.pl