REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Popularyzacja wiedzy i nauki na VIII Wyszkowskim Dniu Nauki

Nauka

Już po raz ósmy odbył się Wyszkowski Dzień Nauki. W tym roku przebiegał on pod hasłem: "1918 - 2018 - Piękna Niepodległa" i poświęcony był 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości odbyły się 13 czerwca w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w w Wyszkowie. Uczniowie szkół podstawowych i średnich z gminy Wyszków mieli okazję zapoznać się z bogatym programem edukacyjnym.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- W gminie Wyszków chcemy wyposażyć naszych najmłodszych mieszkańców w ten kapitał, który jest bezcenny - wiedzę i wykształcenie. Wykształcenie, z którego przez całe życię będą mogli robić dobry użytek. Dlatego pracujemy nad tym, by jakość kształcenia w naszych szkołach była jak najwyższa. Staramy się stwarzać uczniom jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania pasji. Po to są nasze starania, by popularyzować wiedzę i naukę. Po to jest także ósmy już Wyszkowski Dzień Nauki, by nasze najmłodsze pokolenia wychowywały się, uczyły i wyrastały na mądrych i świadomych obywateli. Wyszkowski Dzień Nauki służy też temu, aby pokazać, jak wiele udało nam się wspólnie osiągnąć w tym obszarze, ilu mamy zdolnych uczniów, znakomitych nauczycieli. Dziś będziemy mogli podziwiać efekt ich pracy. Dzisiejsze wydarzenie umacnia mnie w przekonaniu, że Wyszków naprawdę ma się czym pochwalić, ponieważ nie brakuje pracowitych i ambitnych uczniów, jak i twórczych pedagogów  - mówił, otwierając wydarzenie burmistrz Grzegorz Nowosielski.

- Rok 2018 jest ogłoszony Rokiem Niepodległej, więc nasza uroczystość upływa pod takim znakiem - "Piękna Niepodległa" - mówiła Hanna Dziubiel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, która poprowadziła uroczystość.

Prezentacji Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia w Wyszkowie dokonał doc. dr Henryk Goryszewski - prorektor Uczelni.

- Paweł Włodkowic żył na przełomie IV i V wieku, był wybitnym polskim prawnikiem i wybitnym polskim mężem stanu. Niedoceniany i zapomniany w Europie, był bowiem tym, który pierwszy sformułował skończoną teorię wojny sprawiedliwej, usystematyzował te poglądy i nadał im kształt pewnej teorii. Nasza uczelnia ma dwa wydziały - Wydział Pedagogiki i Wydział Administracji i Zarządzania. Szkoła ma zasięg regionalny i od lat rekrutujemy mniej więcej z ośmiu, dziewięciu powiatów z północno-zachodniego Mazowsza. Liczymy na to, że dalej będziemy cieszyć się pomocą i ciepłą atmosferą, jaka jest tworzona przez miejscowe władze wobec naszej Filii, że dalej będziemy mogli gościć kolejne Wyszkowskie Dni Nauki w murach naszej uczelni. Życzę, abyście wynieśli jak najwięcej wiedzy z dzisiejszego spotkania - mówił.

Tegoroczne Wyszkowskie Dni Nauki poświęcone były dla Niepodległej. Przygotowano bardzo bogaty program edukacyjny. Grupa rekonstrukcyjna "Kerin" z Pomorza przedstawiła lekcję historii o Niepodległej. Można było także postrzelać z łuku do tarczy, przymierzyć replikę zbroi rycerskiej, przyjrzeć się bliżej uzbrojeniu, dzięki temu uczniowie mogli poczuć historię na własnej skórze. Aby propagować naukę, odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych, związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowana przez szkoły podstawowe i średnie gminy Wyszków. SP nr 4 zaprezentowała projekty "Drogi do Niepodległości", "Dlaczego Tytanic zatonął", "Medycyna wczoraj i dziś", "Sztuka zdrowego życia - wywiad z dietetykiem, "Pospolite gatunki drzew rosnące na terenie Nadleśnictwa Wyszków", "Imię Polski rozsławię". SP w Rybnie zaprezentowała projekt "W obiektywie przeszłości historia Wyszkowa i okolic w czasach wojny polsko - bolszewickiej", "PRL w oczach naszych rodziców i dziadków". SP w Leszczydole Starym zaprezentowała projekt "Przez stulecia do niepodległości Polski, gra edukacyjna". SP w Leszczydole - Nowinach z kolei zaprezentowała projekty "Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty", "Czy filmy mogą edukować, polecane najlepsze filmy dla młodzieży". Uczniowie SP w Lucynowie przygotowali projekt "Polacy w drodze do niepodległości", SP nr 5 zaprezentowała projekt "Dla Niepodległej, złoty wiek", "Dla Niepodległej upadek Rzeczpospolitej", "Dla Niepodległej odzyskanie Niepodległości". SP nr 2 prezentowała projekt "Wolność jest nam dana, ale nie zabrana". SP nr 3 przygotowała wystawę fotograficzną pt. "Sto razy Wyszków na stulecie niepodlełej Polski". SP nr 1 zaprezentowała projekty "Żywe obrazy", "NIech cały bawi się świat, niepodległa Polska ma sto lat", "Warto pamiętać". CEZIU "Kopernik" zaprezentował projekt "Kopernik dla Niepodległej, zagadki i łamigłówki matematyczne" oraz "100 zmian w polskim języku", I LO im. C.K. Norwida zaprezentowało projekt matematyczno - kryptologiczny,  a ZS nr 1 - "70 - lecie Szkolnictwa  Zawodowego, 15 - lecie nadania imienia M. Skłodowskiej - Curie". ZS nr 3 zaprezentowało projekt  "100 - lecie niepodległości ze zbiorów szkoły". 

Podczas WDN ogłoszono wyniki Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy, organizowanego przez SP nr 4 w Wyszkowie. W etapie gminnym pierwsze miejsce zajęła Maja Pieniążek z SP nr 4, miejsce drugie Anna Kamieniecka z SP nr 5, a trzecie - Weronika Karłowicz SP nr 5. W etapie wojewódzkim w kategorii "Szkoły podstawowe" zwyciężył Michał Świętoń z ZSP w Adelinie, drugie miejsce zajęłą Julia Kwiatkowska z SP w Długosiodle, a trzecie - Barbara Kwaśny SP w Woli Mystkowskiej. W kategorii "Szkoły średnie" miejsce pierwsze zajął Błażej Szurawski z I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie, drugie - Roksana Malinowska z I LO w Wyszkowie, a miejsce trzecie - Jakub Więcki z ZS nr 3 w Wyszkowie. Laureatów nagrodzono upominkami.

Wręczono także nagrody w piątej już edycji Przeglądu Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie. Tegoroczny konkurs nosił tytuł "Pokochaj Wyszków" i był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5. Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjalnych i klas VI - VII szkół podstawowych z gminy Wyszków. W rywalizacji udział wzięło trzydziestu pięciu uczestników. Pierwsze miejsce zajął film pt. "Wyszków - miasto z pasją", a wykonały go uczennice SP nr 1 - Anna Koniarska, Patrycja Sieńkowska, Amelia Rogulska, Amelia Andrzejewska, opiekunem była Iwona Woźniakowska. Drugie miejsce zdobył film pt. "Zapomniana historia", przygotowany przez Oliwiera Ciskowskiego z SP nr 4, opiekunem była Agnieszka Pałka. Miejsce trzecie zajął film pt. "Wyszków - miasto z duszą", wykonany został przez Jakuba Purtę, Aleksandra Rudnickiego i Bartosza Uzdowskiego z SP nr 1, a ich opiekunem była Iwona Woźniakowska. Czwarte miejsce zajął film pt. "Pokochaj Wyszków", zrealizowany przez uczennice SP nr 1 (Anna Zaleska, Weronika Zaleska i Karolina Zyśk, opiekun Iwona Woźniakowska). Nagrodzonym wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe oraz pieniężne  - za I miejsce 600 zł, II miejsce - 400 zł, III miejsce - 300 zł, ufundowane przez burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego oraz dyrektora SP nr 5 Zbigniewa Szczerbę.  

Patronat nad tegorocznym Wyszkowskim Dniem Nauki objął Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, współorganizatorami byli: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie i Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia w Wyszkowie. W programie był także wykład dla młodzieży pt. "Wyzwanie Niepodległości", który zaprezentował dziekan dr hab. Radosław Lolo - profesor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Wykład pt. "Obraz prawa w Rzeczpospolitej w "Panu Tadeuszu" wygłosił doc. dr Henryk Goryszewski. 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówVIII Wyszkowski Dzień Naukimłodzieżuczniowienauka100 lat niepodległości"rok niepodległejPolskaGrzegorz NowosielskiSzkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia w Wyszkowieprezydent Andrzej Duda

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra

REKLAMA

Pracuj.pl