REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Korowód dziejów Wyszkowa w inscenizacji historycznej

Miasto

Ponad pięćset lat historii streszczone w półtoragodzinnej opowieści - ta sztuka udała się grupom rekonstrukcyjnym, które 10 czerwca na placu Miejskim przedstawiły inscenizację dziejów Wyszkowa.

Galeria zdjęć


REKLAMA

To przedstawienie kilku scen z historii Wyszkowa miało pokazać, jak rodziło się miasto, jak historia przyczyniała się do tego, że je traciliśmy i ponownie odzyskiwaliśmy. 

- W tym jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydarzenie, które ma pobudzać miłość i dumę z ojczyzny - i z tej dużej, i z tej małej - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - W codziennym zabieganiu zapominamy o refleksji, nie myślimy o historii, a jest ona tak ważna, wpływa na to, jak rozwija się nasze miasto, na jego teraźniejszość.

W "Korowodzie dziejów Wyszkowa" grupy rekonstrukcyjne ukazały dzieje miasta od średniowiecza po wiek XX. W kontekście wydarzeń krajowych rekonstruktorzy pokazali, co działo się na Mazowszu i w małych miejscowościach takich jak Wyszków. W widowisku najpierw zaprezentowano codzienne życie w średniowiecznej wyszkowskiej osadzie, którą przez kolejne lata odwiedzały najważniejsze postaci dla dziejów Polski, Europy a nawet świata. Był zatem biskup płocki Wincenty Przerębski, który nadał Wyszkowowi prawa miejskie. Był też Napoleon Bonaparte, ze swoimi wojskami po klęsce powstania narodowego. Przez Wyszków przeszły wojska kościuszkowskie, pruskie aż wreszcie bolszewickie. Ostatnim momentem w historii Wyszkowa, który pokazano w inscenizacji, były wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

 

Fot. E. Czechowska/ Urząd Miejski w Wyszkowie

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


historia WyszkowainscenizacjaWyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl