REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Historia Wyszkowa w czterech aktach. Wielka historyczna inscenizacja już w najbliższą niedzielę

Miasto

10 czerwca wyszkowianie obejrzą widowisko rekonstrukcyjne przedstawiające przełomowe momenty w historii miasta. Rekonstrukcja odbędzie się na pl. Miejskim. Początek o godz. 14.00.

Galeria zdjęć


REKLAMA

"Historia Wyszkowa" - pod takim tytułem w najbliższą niedzielę grupa rekonstrukcyjna przedstawi wyszkowianom inscenizację historyczną. Odtworzone w niej zostaną najważniejsze wydarzenia w historii Wyszkowa. Po pierwsze - uzyskanie praw miejskich w 1502 r. Wyszków otrzymał prawa miejskie z inicjatywy biskupa Płockiego Wincentego Przerębskiego, herbu Nowina, podkanclerza koronnego, kanonika kapituły krakowskiej. Podczas pierwszej swojej wizyty kanonicznej w Wyszkowie i Broku, mającej miejsce latem 1499 roku lub wiosną 1500 roku biskup podjął decyzję by te dwie osady (letnie rezydencje biskupów płockich) podnieść do rangi miast. Przyczyną tej decyzji z całą pewnością były względy gospodarcze. Biskupi mieli informację o szybkim i dynamicznym rozwoju  miast królewskich, Kamieńca (Kamieńczyka) i Ostrowi. Rynki lokalne tych miast oddziaływały na dobra biskupie, przyciągały ludność wiejską klucza brokowskiego i wyszkowskiego, pozbawiały biskupów dodatkowych dochodów. Nadanie osadom Brok i Wyszków prawa chełmińskiego miało przyspieszyć ich rozwój jako ośrodków handlu i produkcji rzemieślniczych. 26 marca 1501 roku Biskup Wincenty Przerębski uzyskał zgodę króla Jana Olbrachta na nadanie praw miejskich osadzie Wyszków. W piątek 11 marca 1502 roku biskup płocki jako właściciel Wyszkowa nadał mu prawo niemieckie chełmińskie. Od tego momentu, za zezwoleniem płockiego biskupa miasto Wyszków mogło używać własnego godła. Herb nawiązujący do herbu biskupów płockich, przedstawiał poziomy czerwony pas przecinający pośrodku białe tło tarczy.

Podczas rekonsturkcji wyszkowianie poznają także historię utraty praw miejskich. 1 czerwca 1869 roku wyszedł ukaz cara Aleksandra II, na podstawie którego w latach 1869-1870 zmieniono na osady 336 miast i miasteczek w Królestwie Polskim. Taki los spotkał również Wyszków i sąsiadujące z nim Serock, Różan i Korasnosielc. Pod względem podatkowym osady zostały zrównane z wsiami. Skasowano etaty burmistrzów i urzędników miejskich, mieszkańcy osad mieli możliwość większego udziału w zebraniach gminnych i wybierania wójtów stosunku do mieszkańców wsi, nie dotyczyło to jedynie ludności żydowskiej, stanowiącej ponad 50% mieszkańców Wyszkowa. Władze poczyniły duże starania, by zdegradowane do kategorii osad miasta i miasteczka włączyć do gmin wiejskich funkcjonujących na podstawie ukazu z 1864 roku. Struktura władz gminy, sposób wyboru wójta, rola pisarza gminnego, powodowały, że była ona tylko w niewielkim stopniu organem samorządowym. Była przede wszystkim jednostką administracyjną uzależnioną od władz powiatowych i wygodnym narzędziem umożliwiającym szybką rusyfikację społeczeństwa. W założeniu władz carskich ludność osad zajmująca się wyłącznie zajęciami rolniczymi, miała być bardziej lojalna wobec Rosjan, niż ludność dużych ośrodków miejskich.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku będzie kolejnym wydarzeniem w historii Wyszkowa i Polski, który odtworzony zostanie w niedzielnej rekonstrukcji. 11 listopada 1918 roku o świcie komendant Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej wezwał wszystkich swoich podwładnych do akcji zbrojnej, polegającej na rozbrajaniu niemieckich żołnierzy i opanowaniu budynków rządowych. Po odczytaniu rozkazu przez ppor. Witalisa Żmudzkiego 11 listopada 1918 roku w godzinach porannych, wyszkowscy peowiacy przystąpili do akcji zbrojnej. Byli oni wspomagani przez oddział Ochotniczej Straży Ogniowej dowodzonej przez dha Stanisława Pawłowskiego. Bardzo szybko rozbrojono oddział niemieckich żołnierzy stacjonujących w Wyszkowie oraz kilka mniejszych oddziałów nadciągających z sąsiednich wiosek, zajęto młyn z zapasami zboża. Odebraną niemieckim żołnierzom broń pomagali znosić do komisariatu przy ul. Kościuszki uczniowie wyszkowskiego gimnazjum. Po 123 latach panowania zaborców Wyszków był wolny. Spełniły się marzenia wielu pokoleń wyszkowian o wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Tuż po odzyskaniu niepodległości Wyszków znalazł się w administracyjnych granicach powiatu pułtuskiego i województwa warszawskiego, powołanego ustawą z 14 sierpnia 1919 roku.

Wreszcie w inscenizacji przypomnimy sobnie wydarzenia, które rozegrały się na wyszkowskiej plebanii parafii św. Idziego w 1920 roku. Wieczorem 15 sierpnia 1920 roku w święto Wniebowzięcia NMP, wyszkowski proboszcz miał okazję gościć na swej plebanii „niezwykłych gości” Zatrzymał się tu Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski na czele z Julianem Marchlewskim, Feliksem Dzierżyńskim i Feliksem Konem. Gdy oddziały Armii Czerwonej toczyły zacięte boje na przedpolach Warszawy, min pod Radzyminem i Ossowem, TKRP przekonany o ostatecznej klęsce wojsk polskich przybył do Wyszkowa, by móc jak najszybciej wkroczyć do stolicy Polski i przejąć władzę. Podczas rozmowy z ks. Mieczkowskim, którego zapraszali na herbatę, znani polscy komuniści nie ukrywali swoich prawdziwych poglądów i zamiarów. Byli głęboko przekonani, że w ostatecznym rozgromieniu wojsk polskich i zdobyciu Warszawy pomogą polscy robotnicy. Komunizm stanie się lekarstwem na wszelkie życiowe problemy, gdyż nie będzie już ani pieniędzy, ani wojen, ani „głupiego patriotyzmu”, bo nie ma większego nonsensu w życiu politycznym jak parlamentaryzm. Natomiast Dzierżyński, przewodniczący znanej z krwawego terroru Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (tzw. Czerezwyczajki) stwierdził że: „tylko bezwzględna tyrania bolszewicka może zbudować lepszy czas.” Powiedział także: „wszak dotąd był terror burżuazji, więc nic nie szkodzi, że zacznie się terror proletariatu”. Dla wielkiej sprawy nie wolno szczędzić ofiar. 16 sierpnia 1920 roku wieczorem na wiadomość o kontrofensywie Grupy Uderzeniowej Józefa Piłsudskiego znad rzeki Wieprz i klęsce wojsk sowieckich pod Warszawą, Dzierżyński, Marchlewski i Kon opuścili Wyszków i powrócili do Białegostoku. 

Zapraszamy na plac Miejski w niedzielę 10 czerwca o godz. 14.00. Widowisko poprzedzi msza św. w kościele pw. św. Wojciecha o godz. 12.30. 
 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl