REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Burmistrz Stanisław Wolski wrócił do Wyszkowa

Miasto

To pomnik - symbol dwóch wartości: człowieczeństwa i samorządności. Pomnik tolerancji . Pomnik pamięci i wdzięczności dwóch rodzin, których losy, tu, w Wyszkowie, połączyły tragiczne wojenne wydarzenia. Pomnik Stanisława Wolskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa oraz dwóch ocalonych przez niego żydowskich dziewczynek, odsłonięto na placu Wyzwolenia w Wyszkowie w niedzielę 3 czerwca. Mieszkańcy Wyszkowa, obecni i ci sprzed kilkudziesięciu lat, których los rozrzucił po świecie, uczcili w ten sposób Święto Samorządu.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji mieszkańców Wyszkowa, Stanisława Wolskiego i rodziny Wolskich. Uczestnicy uroczystości przeszli następnie ulicami miasta, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiegom na plac Wyzwolenia. Na odsłonięcie pomnika do Wyszkowa licznie przybyła rodzina Stanisława i Wincentyny Wolskich, w tym konsul generalny RP we Lwowie, wnuk Stanisława, Rafał Wolski. Na uroczystości gościła także jedna z bohaterek pomnika, ocalona przez Stanisława Wolskiego, dorosła dziś Brucha Rubinowicz z rodziną. Przybyła też z Izraela i Paryża rodzina nieżyjącej już Racheli Rubinowicz. Gości witał gospodarz miasta.

- Pomniki, jeśli mają przetrwać wieki, wznoszone są nie ludziom, ale wartościom - mówił Grzegorz Nowosielski. - Pomnik Stanisława Wolskiego, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, to nie tylko pomnik czlowieka o wielkim sercu, charaketerze i odwadze. To przede wszystkim symbol dwóch wartości bardzo sobie bliskich - człowieczeństwa i samorządności. Samorząd jest taki, jakie jest społeczeństwo, bo to ludzie go tworzą. I jeśli tworzą go ludzie tacy, jak Stanisław Wolski, to będzie on zawsze służący ludziom, bliski ludziom, stawiający człowieka w centrum wszelkich wartości. Możemy być dumni, my wyszkowianie, że jeden z nas - ten, który przed laty z woli społeczeństwa był ojcem tego miasta - był ojcem szlachetnym, odważnym, dzielnym i opiekuńczym. Nie tylko wobec własnych pociech, ale też dla tych, którzy w niebezpieczeństwie potrzebowali pomocy. To jest piękny pomnik. Piękny jako dzieło artystyczne, jako historia ludzkiego życia, jako karta historii miasta, wreszcie piękny jako idea budowania autorytetów i ducha społeczeństwa. I jest w nim wielka moc, ta sama, która powoduje, że dobro zwycięża zawsze zło. Może nie od razu, może trzeba poczekać, ale na samym końcu dobro musi zwyciężać. W tym miejscu, przed pomnikiem naszego przedwojennego burmistrza, będziemy przypominać, że nasz wyszkowski samorząd jest silny, mądry, oparty na zgodzie i słuzbie drugiemu człowiekowi - zapewniał burmistrz Grzegorz Nowosielski. 

- Pragiemy utrwalić w sercach i w tym pomniku naszą wdzięczność za burmistrza przedwojennego tej ziemi wyszkowskiej. I chcemy, wpatrując się w ten pomnik, slużyć tym wartościom, które ten wizerunek przedstawia - dodał,  święcąc pomnik, ks. Zdzisław Golan. 

Za szacunek do pracy dziadka i pamięć o nim, dziękował miastu wnuk Stanisława Wolskiego, Rafał:

- Upamiętnienie Stanisława Wolskiego i razem z nim Wincentyny Marii Wolskiej to dla nas, ich potomków, zobowiązanie. To też zobowiązanie dla wyszkowian, również tych rozsianych po całym świecie. Pamięć o Stanisławie Wolskim niech będzie tym, co łączy wyszkowian - tych dawnych i tych obecnych. To będzie dla nas, dla naszej rodziny, bardzo radosny dzień i będzie nam się łatwiej żyło ze świadomością, że burmistrz Stanisław Wolski wrócił do Wyszkowa - mówił.

Dla rodziny Wolskich Wyszków był szczęśliwym schronieniem po przymusowej ucieczce z Wileńszczyzny. Od 3 czerwca 2018 roku będzie kolejnym powodem miłych wspomnień.

- Miło mi, że mogłam przyjechać do Wyszkowa, mojej małej ojczyzny. Mieszkańcy i władze mojego Wyszkowa sprawili mi największą niespodziankę i prezent w życiu. Uhonorowany zostal mój niezastąpiony tata i przedwojenny burmistrz Wyszkowa. Wciąż wydaje mi się, że śnię, mogąc spotkać się z moimi przyjaciółmi z Izreaela w naszym Wyszkowie. Nasze rodziny są dowodem, że w czasie nawet najgorszego terroru, nieludzkich działań i zbrodni trzeba mieć nadzieję na lepsze jutro i normalne życie. O tych mrocznych latach nie można zapomnieć, a takich ludzi jak mój tata było wielu. Ryzykowali życiem swoim i własnych rodzin, ale nie uważali się za bohaterów. Była to dla nich miara człowieczeństwa - wyznała Maria z domu Wolska, córka Stanisława Wolskiego. 

- NIe myślałam, że ja wrócę jeszcze do Wyszkowa - mówiła z kolei wzruszona Bronia Rubinowicz, jedna z dwóch ocalonych przez Stanisława Wolskiego dziewczynek.  

O idei pomnika opowiedział osobiście prof. Czesław Dźwigaj, autor projektu i wykonawca pomnika.

- Postać burmistrza to duch unoszący się nad dwiema dziewczynkami. Ma bardzo duże ręce, obejmuje dziewczynki, a nie ma nóg, jest ponad nimi. Zachował swoją tożsamość, jako katolik, osoba otwarta i ratuje życie. Specjalnie jest tam znak, pewna forma podstawy, która może przypominać Gwiazdę Dawidową, bo w tym miejscu była bożnica. Są też odciśnięte stopy i ręce - ślady tych, którzy nie uratowali się, którzy odeszli. Są też po wieczne czasy, żeby młodzi ludzie przechodząc, czytając "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" - oryginalne kopie tego medalu. 

Zdaniem profesora pomnik charakteryzuje jedno słowo:

- Słowo tolerancja. Jest bardzo istotne, żeby było ono mocno rozumiane i wdrażane wśród naszej młodzieży i w układzie międzynarodowym - podkreślał. 

Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa w latach 1931 - 1939. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami i podczas okupacji niemieckiej pracował z rodziną jako ogrodnik w wydzierżawionym ogrodzie w Wyszkowie. Razem z żoną, Wincentyną, uratowali z wojennego pogromu dwie żydowskie dziewczynki, córki wyszkowskiego Żyda Rubinowicza. Jedna z nich żyje i mieszka w Izraelu. Stanisław Wolski miał opinię znakomitego samorządowca, fachowego i oddanego swojej pracy. W 1938 r. został odzoanczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był piłsudczykiem, działaczem społecznym, patriotą, odznaczony odznaką honorową XIII Pułku Piechoty. Uważany był za dobrego, uczciwego i szlachetnego człowieka wielkiej odwagi, czego z pewnością wymagało ukrywanie podczas okupacji żydowskich dziewczynek, za co został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, ale także za wybitne zasługi w obronie godności i człowieczeństwa, pośmiertnie odznaczył Stanisława i Wincentynę Wolskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


pomnikWyszkówStanisław Wolskiświęto samorząduburmistrz Wyszkowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org