REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Święto Patrona Szkoły w Gimnazjum w Zabrodziu

Powiat

27 i 28 maja społeczność Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu obchodziła Święto Patrona Szkoły. W roku „Niepodległej” uroczystość powiązana była z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Gimnazjum bierze udział w programie ,,Niepodległa 1918-2018” ogłoszonym przez MEN i ZHP.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Obchody rozpoczęły się jak co roku mszą świętą odprawioną w niegowskim kościele. Od 2001 roku w rocznicę śmierci Patrona gimnazjaliści modlą się o beatyfikację Kardynała Wyszyńskiego i błogosławieństwo dla Ojczyzny oraz społeczności szkolnej. Mszę sprawowali: ks. Dziekan Stanisław Popis, ks. Proboszcz Andrzej Rybicki i ks. Wojciech Miliszkiewicz. W homilii ks. Dziekan kilkakrotnie nawiązywał do nauk i czynów Prymasa. Po mszy dyrektor szkoły Elżbieta Oleksiak przybliżyła zgromadzonym postać Kardynała Wyszyńskiego jako wielkiego kapłana i Polaka walczącego niezłomnie o najważniejsze wartości chrześcijańskie i moralne. Stwierdziła, że dzisiejsze oblicze Polski w dużej mierze zawdzięczmy Prymasowi Tysiąclecia i przytoczyła jego słowa: „Ojczyznę kocham więcej niż własne serce. Wszystko co czynię dla kościoła, czynię dla niej”. Uczniowie przygotowani przez Agnieszkę Powierżę, Wiesławę Paź i Jacka Gajewskiego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Kardynał Wyszyński – wielki kapłan i Polak”. Zaśpiewali m.in. pieśni: „Sutanna”, „Ojczyzna ma” , „Rota”.

28 maja obchody rozpoczął konkurs wokalny „Moja Ojczyzna Niepodległa”. Wzięli w nim udział uczniowie zabrodzkich szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum. Komisja konkursowa w składzie: Kazimiera Wójcik (przewodnicząca), Ewa Rytelewska, Hanna Fornal, Wiesława Oleksiak przyznała: w kategorii dla klas I-III – pierwsze miejsce Jakubowi Gołaszewskiemu (SP Zabrodzie), który zaśpiewał piosenkę „Szara piechota”.

W kategorii kl. IV-VII pierwsze miejsce wyśpiewały Gabriela Rucińska i Matylda Pilarczyk (SP Dębinki) – piosenką „Ostatni list”, a wśród artystów reprezentujących gimnazjum I miejsce zajęły uczennice kl. II B Ewa Świerzak i Oliwia Pękul, które zaśpiewały ,,Siwy mundur”. Poza konkursem zaśpiewały panie z Zespołu „Sława”: Wiesława Oleksiak - „Świat cały śpi spokojnie” i Hanna Fornal - „Siwy mundur”. Nagrody wręczyli : Wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik i dyrektor gimnazjum Elżbieta Oleksiak.  Konkurs zorganizowali nauczyciele gimnazjum: Wiesława Paź, Ewa Radzka i Jacek Gajewski. Wśród zaproszonych gości znalazła się rodzina państwa Wernio. Uczniowie gimnazjum złożyli Adasiowi życzenia z okazji Dnia Dziecka i wręczyli prezent ufundowany przez Radę Rodziców. Mama Adasia podziękowała całej społeczności szkolnej i zaprosiła wszystkich na Piknik charytatywny, który odbędzie się 24 czerwca na ORLIK-u w Zabrodziu.

Potem rozpoczął sie program profilaktyki uzależnień w wykonaniu Gabriela Fleszara pt. „Wolności oddać nie umiem”. W trakcie słowno-muzycznego recitalu artysta zaprezentował opowieści ze swojego życia mające przestrzec przed wchodzeniem na drogę uzależnień. Z wielką przyjemnością zebrani wysłuchali piosenek w wykonaniu artysty, m.in. „Kroplą deszczu”, „Bilet do nieba”, „Kto panem kto sługą”. W przerwie były kiełbaski z grilla. Można było też podziwiać przygotowaną przez Monikę Orłowską-Więch, Emilię Zalewską, Zdzisława Bieńkowskiego wystawę „Droga do wolności mojej miejscowości”. Zainteresowani mogli obejrzeć przyniesione przez Jana Fornala matryce, gazety i ulotki drukowane m.in. przez niego. Szkoła wzięła udział w „Narodowym” czytaniu. Jego organizatorami byli: Agnieszka Stępień, Olga Oleksiak, Jolanta Nowak. Poproszeni goście: wójt Tadeusz Michalik, kierownik Gops-u w Zabrodziu Irena Dziarska, dyrektor GOK-u Małgorzata Wiśniewska, przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Markuszewska, dyrektor KRUS w Warszawie Joanna Bala, przewodnicząca Samorządu Szkolnego Julia Banasiak oraz dyrektor gimnazjum Elżbieta Oleksiak przeczytali fragmenty wybranych przez siebie lektur o tematyce narodowej.

Emilia Zalewska podsumowała zorganizowany przez siebie konkurs profilaktyczny ,,Wybieram wolność”.

I miejsce zdobyła Aleksandra Kwiatkowska (kl. III A)

II miejsce – Iwona Dobrosielska (kl. II A), Ewa Borowska (kl. II A)

III miejsce – Julia Urbanowska (kl. II A), Paulina Trzciałkowska (kl. II A)

Dyrektor Elżbieta Oleksiak wręczyła zwycięzcom nagrody.

Agnieszka Stępień zorganizowała konkurs literacki „Młodzi pisarze są wśród nas”.

Na wyróżnienie zasłużyły dwa opowiadania: „Dzieci popiołów” Patrycji Żołędowskiej (kl. III A) i „Pustka w sercu” Karoliny Frąckiewicz (kl. II C). 

Podziękowania za wspólne świętowanie złożyła dyrektor placówki.

 

                                                                                                                                                              Elżbieta Oleksiak

                                                                                                                                                                                                                                        

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiZabrodzieGimnazjum Kard. S. Wyszyńskiego w Zabrodziuśwęto Patrona Szkoły

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl