REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Parafia pw. św. Wojciecha w Wyszkowie doczekała się biografii

Kultura

Biblioteka Miejska w Wyszkowie 23 maja gościła Grzegorza Dębka - księdza wikariusza z parafii pw. św. Wojciecha, który zaprezentował swoją debiutancką książkę pt. "Dzieje i duszpasterstwo Parafii św. Wojciecha w latach 1982 - 2014".

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Jest to nietypowe spotkanie, ponieważ rzadko nam się zdarza, żeby autorem spotkania był ksiądz, niezmiernie nas to cieszy. W naszej bibliotece często promujemy książki, tym razem jest to książka księdza Grzegorza Dębka opowiadająca o parafii św. Wojciecha w Wyszkowie - mówiła Małgorzata Ślesik-Nasiadko, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie.

- Jestem wikariuszem tej parafii, ten kościół budził moje zainteresowanie, dlatego chciałem poznać, jak tworzyła się parafia, jak tworzyła się wspólnota parafialna tu w Wyszkowie, ale ile było też trudu, aby wybudować ten kościół, tym bardziej, że odbywało się to w okresie komunistycznym. Także nie było to łatwe, aby powołać nową parafię i jednocześnie wybudować kościół. Jako mały chłopiec widziałem jak ten kościół się budował. Wtedy nawet nie pomyślałem, że w przyszłości będę związany z tą parafią. Napisałem tę książkę, aby zostawić po sobie jakąś pamiątkę, wiadomo, że wikariusze zmieniają się na parafii, a tutaj będzie materialny wkład mojego pobytu w parafii. Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności księdzu prof. dr hab. Stanisławowi Łupińskiemu za poświęcony czas, wszelką pomoc i uwagi przy tworzeniu pracy i księdzu Romanowi Karaś - proboszczowi parafii za udostępnienie archiwum parafialnego i pomoc w zbieraniu materiałów - mówił autor książki.

Książka opowiada o historii Wyszkowa i o dziejach parafii św. Wojciecha w latach 1982 - 2014. Podzielona  jest na pięć rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest odrębnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem kościoła i parafii. W pierwszym rozdziale przedstawiono zarys Wyszkowa z uwzględnieniem położenia geograficznego i początków osadnictwa na tych terenach, w rozdziale drugim przedstawiono przynależność administracyjną parafii od momentu jej erygowania przez biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. W rozdziale trzecim autor omówił strukturę demograficzną i narodowo - wyznaniową od 1982 roku, ukazał także bogactwo osobowe duszpasterzy. W czwartym rozdziale opisał życie religijne parafii i sprawowanie sakramentów świętych. Ostatni, piąty rozdział ukazuje nowoczesne formy działania duszpasterskiego, do których wzywał Sobór Watykański II w obszarze laikatu. Mimo, że parafia istnieje dopiero od 1986 roku, ale zasługuje na bliższe zajęcie się jej historią. Debiutujący pisarz bardzo ciekawe streścił swoją książkę. Podczas spotkania wyświetlono także slajdy archiwalnych zdjęć Wyszkowa. Autor mimo tremy z chęcią odpowiadał na pytania gości. W Bibliotece można było nabyć jego książkę i zdobyć autograf.

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówParafia p.w.św. Wojciechaks. Roman KaraśksiążkaDzieje i Duszpasterswtwo parafii p.w. św. Wojciecha w WyszkowieGrzegorz Dębek

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl