REKLAMA

Dzień Dawcy Szpiku. W maju w Wyszkowie rejestracja potencjalnych dawców

Miasto

W maju zostanie w Wyszkowie przeprowadzona akcja Dni Dawcy Szpiku. Zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Będzie więcej inicjatyw, poprzez które Wyszków chce włączyć się i wspierać rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie zachorowała na białaczkę. 

- Mam na imię Marta - opowiada. - Mam 38 lat i jestem mieszkanką Wyszkowa. Mam kochającego męża i dwójkę wspaniałych dzieci: 7-letniego Alanka i 8-letnią Madzię. Zawodowo realizuję się jako księgowa, praca jest moją pasją. Do tej pory wolny czas spędzałam z moją rodziną - jeżdżąc na rowerze, czytając wspólnie książki. Wszystko zaczęło się w lutym bieżącego roku. Zwykłe przeziębienie, wizyta u lekarza, antybiotyk. Nic nie wskazywało na to, co wydarzy się później. Niestety po kilku dniach trafiłam do szpitala, gdzie zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Mój świat się zawalił. Na chwilę obecną jestem po drugiej chemioterapii. By żyć i móc powrócić do pełni sił potrzebuję przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Na dzień dzisiejszy najważniejszy cel i marzenie to wygrać z chorobą i cieszyć się każdą chwilą, patrzeć jak dorastają moje dzieci, jak mój syn zdobywa kolejne medale grając w piłkę nożną, jak moja córka biega, opala się, chodzi na zakupy. Dlatego zwracam się ogromną prośbą – zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku. Być może, to właśnie Ty podarujesz szansę na powrót do normalnego życia dla mnie i innych chorych na nowotwory krwi.

Społeczność szkoły bardzo zmobilizowała się, aby pomóc znaleźć dla chorej dawcę szpiku. Wśród zarejestrowanych w bazie DKMS potencjalnych dawców (ponad 1 250 000) nie znaleziono dla niej dotychczas bliźniaka genetycznego. Dlatego w Wyszkowie w najbliższym czasie zostaną prowadzone akcje edukacyjne, zachęcające do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. 

Pierwsza rejestracja odbędzie się już w dniach 16 i 17 maja w namiocie rozstawionym przy ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda na parkingu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.

Zastępca burmistrza Aneta Kowalewska podczas konferencji z przedstawicielami Fundacji DKMS zadeklarowała pomoc gminy w organizacji i nagłośnieniu akcji rejestracji dawców szpiku. Kolejna możliwość rejestracji będzie już w weekend 26-27 maja w kilku punktach Wyszkowa. Akcje rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych odbędą się:

???? Galeria Wyszków ul. Sowińskiego 62

26 maja 10:00-20:00

27 maja 10:00-18:00

???? Fontanna przy ul. Sowińskiego, Wyszków

26 maja 10:00-16:00

???? Piknik miejski z okazji Dnia Dziecka

27 maja 13.30-18.00 Plac Miejski

???? Pływalnia WOSiR ul.Geodetów 45, Wyszków

26-27 maja 10:00-20:00

???? Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” ul. Prosta 7

26-27 maja 10:00-16:00

Do przedszkoli zostaną rozesłane kolorowanki dla dzieci wraz z ulotką informacyjną dla rodziców. Poprzez swój system powiadamiania gmina roześle do mieszkańców smsy z informacją o prowadzonej akcji. Na mieście pojawią się plakaty, wiadomości na gminnych telebimach. 

***

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 32 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.344.940 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.251.762 to Dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. 

Rejestracja to chwila - dosłownie 10 minut - polega na przeprowadzeniu z Państwem krótkiego wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Z wymazu zostaną wytypowane antygeny HLA na podstawie, których określa się zgodność pomiędzy Dawcą a pacjentem.

Kto może się zarejestrować - zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Proszę pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL. 

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. 

Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!

O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Elwira Czechowska

Udostępnij:


DKMSszpikdawcarejestracja dawcówWyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty

REKLAMA

Pracuj.pl