REKLAMA

Kultura potrzebuje więcej miejsca. Jest pomysł na nowy ośrodek w Wyszkowie

Miasto

Wyszkowska baza kulturalna jest niewystarczająca - uważają zarówno dyrektor WOK Hutnik, burmistrz, jak i z drugiej strony - twórcy kultury. Brakuje im miejsca na próby i występy. Sala kinowa także przeżywa oblężenie. Grzegorz Nowosielski uważa, że pora rozpocząć prace koncepcyjne i projektowe związane z budową drugiego ośrodka kultury w Wyszkowie.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie wyszkowskich twórców kultury z władzami miasta i kierownictwem Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik". Tematem była m.in. wzajemna współpraca, przedstawienie oczekiwań i zderzenie ich z możliwościami.

- Twórcy kultury, wśród których poza zespołami działającymi przy WOK, jak Rewia "Sylaba", zespół "Oberek", były także inne grupy dotowane przez gminę, jak Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Wyszkowski Teatr Tańca, oraz przedstawiciele prywatnych inicjatyw, jak chociażby Autorskiej Szkoły Artystycznej TOMITOFA czy Akademii Umiejętności PAN HILARY, generalnie dobrze oceniają współpracę z WOK "Hutnik". Natomiast wszyscy narzekają na dostępność Ośrodka, który jest oblegany - relacjonuje spotkanie zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. 

O problemach lokalowych wspomniał już na marcowej sesji Rady Miejskiej dyrektor "Hutnika" Mariusz Kowalski.

- Chęci i ludzie są, ale zaczyna brakować możliwości. Coraz częściej musimy wybierać, a ośrodek powinien skupiać wszystkie inicjatywy kulturalne, ale jest to coraz trudniejsze. Sami jako ośrodek z cał pewnością sobie z tym nie poradzimy - skarżył się radnym. 

Mariusz Kowalski przyznaje w rozmowie z TW, że rozwiązaniem problemu byłaby budowa w najbliższych latach drugiego ośrodka kultury. W jego wizji dom kultury przy Prostej miałby pozostać centrum filmowym Wyszkowa. Sala widowiskowa pełniłaby funkcję drugiej, dużej sali kinowej. 

- Konieczny byłby drugi projektor, zresztą ten, który posiadamy, jest już wyeksploatowany. Widziałbym dwie sale - istniejącą kameralną i drugą dużą, z wygodnymi fotelami, może nawet podwójnymi, klimatyzacją, nagłośnieniem. Oczywiście byłaby to sala z możliwością organizacji małych koncertów, eventów. W tym budynku mieściłaby się też administracja Ośrodka, pozostałyby pracownie artystyczne i całe zaplecze. W drugim ośrodku widziałbym salę widowiskową na 300-350 miejsc i dużo powierzchni do prób, ćwiczeń dla różnych formacji - mówi Mariusz Kowalski.

Z jego wizją zgadza się burmistrz Wyszkowa.

- Była już kiedyś stworzona przez architekta koncepcja rozbudowy istniejącego Ośrodka przy ul. Prostej, ale możliwości mamy ograniczone - dookoła jest już baza i budynki, przedszkole, boiska Szkoły Podstawowej nr 4. Miejsca jest za mało na zapewnienie dojazdu, miejsc parkingowych, dróg ewakuacyjnych przy rozbudowanym Ośrodku. Biorę pod uwagę konieczność budowy drugiego Ośrodka, w innym miejscu miasta - mówi Grzegorz Nowosielski.

Jego zdaniem to naturalna konsekwencja rozbudowy i rozwoju miasta.

- To tak jak ze sportem... Przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na sport, powstają nowe kluby, sekcje, nowe dyscypliny pojawiają się w Wyszkowie, i baza była niewystarczająca, stąd rozbudowa stadionu. To samo dotyczy sfery kultury. Artystycznie Wyszków także się rozwija i w konsekwencji trzeba ku temu stworzyć warunki. Trzeba zacząć prace koncepcyjne i projektowe - uważa burmistrz.

- Na spotkaniu bardzo dobrze podsumował to Piotr Adler... Gdy zaczynał swoją działalność w kulturze, Wyszków liczył 16 tysięcy mieszkańców, miał dwa ośrodki klultury i bibliotekę. Dziś ma 30 tysięcy mieszkańców, a stan lokalowy się nie poprawił, a wręcz pogorszył, bo odeszła sala kinowa w budynku przy ul. Kościuszki. Wzrasta też poziom oczekiwań mieszkańców - mówi Mariusz Kowalski.

Burmistrz zapewnia, że miasto ma tereny lub może je nabyć pod nowy Ośrodek, ale o szczegółach ewentualnej lokalizacji nie chce na razie mówić. Do czasu, gdy plany i wizje nabiorą realnego kształtu, wyszkowscy twórcy kultury muszą radzić sobie w istniejących warunkach. Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim ustalono, że WOK Hutnik zostanie maksymalnie odciążony z udostępniania sali widowiskowej zespołom na próby. Dyrektor WOK Hutnik ma współpracować z dyrektorami gminnych szkół, gdzie - w miarę możliwości - przeniesiony będzie główny ciężar przygotowań do występów. Sala widowiskowa ma być dzięki temu bardziej dostępna na koncerty i inne wydarzenia artystyczne. 

 

Głosowanie

Zobacz wyniki
Elwira Czechowska

Udostępnij:


kulturaWOK Hutnik WyszkówWyszkówGrzegorz NowosielskiMariusz Kowalskidom kulturyośrodek kultury

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli

REKLAMA

Pracuj.pl