REKLAMA

"(Do)Wolność Czytania" - wyszkowskie mole książkowe promowały czytelnictwo

Kultura

Parada Moli Książkowych organizowana jest w Wyszkowie od ośmiu lat. Tegoroczna odbyła się 10 maja w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który przypada w dniach 8 -15 maja. Hasło przewodnie brzmi: "(Do)Wolność Czytania" i nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Paradę otworzyła zastępca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska.

- Cieszę się, że z roku na rok jest was coraz więcej - "moli książkowych". Może niedługo pobijemy rekord w całej Polsce. Książka jest najlepszym towarzystwem, które sobie sami wybieramy. Dzięki niej w tym najlepszym towarzystwie możemy się obracać. Czytanie jest dla umysłu jak gimnastyka dla ciała - mówiła.

W tym roku frekwencja była imponująca, udział w paradzie wzięło ponad 1100 osób. Przy wspaniałej pogodzie barwny i radosny korowód przeszedł ulicami miasta. Uczestnicy przygotowali nie tylko piękne stroje, ale mieli ze sobą również ciekawe rekwizyty m.in. gwizdki, tamburyny, grzechotki, trąbki. Idąc, skandowali hasła związane z tematyką czytelnictwa - "Kto czyta? Elita!", "Czy to piątek czy sobota, czytać książki, to nie głupota", "Czytaj książki i się ucz, a zdobędziesz wiedzy klucz", "Czytanie książek dla umysłu, jest jak skarb dla piratów", "Książek w kąt nie wkładamy tylko je czytamy", "Czytaj książki będziesz mądry", "Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, otwórz książkę, wczytaj się". W niebo wypuszczono sto balonów wypełnionych helem z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i Ogólnopolskiego Święta Bibliotek. Na zakończenie korowodu odbyły się występy wokalno - taneczne uczniów z I Szkoły Językowej "Language" w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej w Rząśniku i Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie (klasa III b). Każda z uczestniczących grup w paradzie została obdarowana książką pt. "Kocham Polskę". Paradę poprowadziły Anna Bryk i Aneta Godleś z działu dziecięcego Biblioteki MIejskiej, natomiast korowód koordynowała dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik - Nasidako. W paradzie wzięły udział szkoły i przedszkola z powiatu wyszkowskiego. Głównym celem parady było zachęcenie do czytania książek. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego. 

Podczas parady odbył się także finał konkursu fotograficznego pt. "Fotogeniczne mole książkowe". W konkursie udział wzięło 11 prac przygotowanych przez uczniów wraz z opiekunami. Konkurs miał na celu pokazanie, że czytanie jest zabawne i przyjemne, a książka może nam towarzyszyć zarówno w typowych jak i nietypowych okolicznościach. Zdjęcia były bardzo pomysłowe i trudno było wybrać najlepszą fotografię. Konkurs wygrali uczniowie z Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej "Akademia Ucznia" z fotografią pt. "Na drzewie". Nagrodą były książki. Wystawa wszystkich fotografii odbędzie się w holu Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie.

W konkursie  fotograficznym udział wzięli: Niepubliczne Przedszkole Bezpieczny Przedszkolak z fotografią pt. "Gimnastyka dla oka", Przedszkole Nasze Bambino grupa "pszczółki", Oddział Przedszkolny ze Szkoły Podstawowej w Rybnie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie klasa I a, III a i III b, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie klasa III d, Szkoła Podstawowa  nr 4 w Wyszkowie klasa I b, Szkoła Podstawowa w Rząśniku, Zespół Szkół w Woli Mystkowskiej, Uczniowie z Polski Angielskiej Szkoły Podstawowej Akademia Ucznia z fotografią pt. "Na drzewie".

W Paradzie Moli Książkowych przemaszerowali: Przedszkole nr 7 w Wyszkowie, Przedszkole nr 9 w Wyszkowie, Przedszkole "Nasze Bambino", "Malinowe" Przedszkole, Niepubliczne Przedszkole Bezpieczny Przedszkolak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wyszkowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, Szkoła Podstawowa w Rybnie, Szkoła Podstawowa w Ulasku, Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym, Szkoła Podstawowa w Woli Mystkowskiej, Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa "Akademia Ucznia" w Wyszkowie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Wyszkowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówParada Moli KsiążkowychAneta KowalewskaOgólnopolski tydzień bibliotekDoWolność CzytaniaksiążkiBiblioteka Miejska w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława

REKLAMA

Pracuj.pl