REKLAMA

Ławeczka Różyckiego stanie w parku miejskim. Jest już projekt

Miasto

W październiku przy jednej z głównych alejek parku miejskiego w Wyszkowie stanie rzeźba w formie ławeczki z postacią znanego kryptologa, Jerzego Różyckiego, który przed wojną ukończył Wyszkowskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne. Autorem projektu jest prof. Karol Badyna z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Prof. Badyna był jedynym, który odpowiedział na konkurs ogłoszony przez gminę Wyszków. Przygotował projekt ławeczki, który uzyskał 95 na 100 możliwych punktów. Oceny dokonał sąd konkursowy w składzie: Leszek Marszał - naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu, Beata Milewska - kierownik referatu ds. zamówień publicznych, Piotr Płochocki - regionalista, historyk, Irena Filipowicz - plastyk (WOK Hutnik), Agnieszka Długołęcka - Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT w Wyszkowie, malarz, grafik, Joanna Krajewska - artysta plastyk (WOK Hutnik). Komisja brała pod uwagę przy ocenie wyrazistość przekazu, walory artystyczne, pomysłowość (oryginalność), użyteczność, formę estetyczną.

Siedząca na ławeczce w projekcie prof. Badyna postać Jerzego Różyckiego ma przestawiać go jako młodego człowieka z czasów gimnazjum, ubranego stosownie do epoki (garnitur, krawat), w zamyśle patrzącego w kierunku byłego gimnazjum koedukacyjnego w centrum wyszkowskiego parku. 

- Idea tego usytuowania i formy ławeczki byłaby taka, że oto na jednej z wielu parkowych ławek przysiadł Jerzy Różycki i wpatruje się w miejsce po swojej dawnej szkole. Zalety tego są takie, że ukazujemy historyczną postać na tle historycznej części parku, budujemy obecny kontekst dla dawnego budynku gimnazjum oraz oddajemy swoisty hołd naszemu miastu, które w młodzieńczych latach uformowało tego zasłużonego człowieka - wyjaśnia szef sądu konkursowego.

Ławeczka ma być trzyosobowa, typu wiedeńskiego (czyli taka, jakie są i będą w parku stopniowo wymieniane). Ma być odlana z odpowiedniego stopu (brąz). Artysta zaproponował wykonanie ławeczki za kwotę 75 tys. zł brutto. Jej montaż będzie realizowany na przełomie września i października, po zakończeniu inwestycji w parku miejskich. Przypomnijmy, rozpoczęła się tam już budowa nowego boiska, zmodernizowany zostanie plac zabaw, podświetlone będą drzewa - pomniki przyrody, umocniona będzie też skarpa nadbużańska, powstanie ścieżka edukacyjno-informacyjna. Wszystko to (ławeczka Różyckiego także) jest częścią dużego projektu, na który gmina Wyszków uzyskała dofinansowanie z funduszy europejskich. 

Jerzy Różycki (ur. 24 lipca 1909 r. w Olszanie (Ukr.), zm. 9 stycznia 1942 r. k. Balearów) – polski matematyk i kryptolog, w 1926 r. ukończył Wyszkowskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne, absolwent i pracownik Uniwersytetu Poznańskiego oraz radiokontrwywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów Referat 4) Oddziału II Sztabu Głównego WP.

 

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Jerzy RóżyckikryptologWyszkówgimnazjum w Wyszkowieławeczka Rózyckiegopark miejski w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława

REKLAMA

Pracuj.pl